Jak zrozumieć kota? Poznaj koci język i zwyczaje

2023-02-16
Jak zrozumieć kota? Poznaj koci język i zwyczaje

​Jak zrozumieć zachowanie kota?

Czasem Twój kot robi coś zupełnie absurdalnego, zachowuje się nieadekwatnie do sytuacji, a Ty nie wiesz, jak reagować? Warto pamiętać o tym, że koty domowe to zwierzęta zdolne do komunikowania swoich emocji i potrzeb w bardzo rozbudowany sposób. Zgadza się – nie zrobią tego mimiką, tak jak ludzie, jednak wykorzystują inne metody: w tym mowę ciała.

​Mowa kociego ciała

Chcesz wiedzieć, co myśli Twój kot? Po prostu bacznie go obserwuj. Mowa kociego ciała mówi naprawdę wiele i może pomóc w poprawieniu relacji pomiędzy Tobą a zwierzakiem.

Ruchy ogona

Koci ogon to prawdziwy barometr emocji mruczka. To właśnie na niego warto zwrócić szczególną uwagę, chcąc rozszyfrować jego samopoczucie. Przede wszystkim warto wiedzieć, że w odróżnieniu od psów, zadowolony kot nie merda ogonem. Wręcz przeciwnie – gdy rusza się on szybko i intensywnie, zwierzak jest najpewniej zdenerwowany. Zrelaksowany kot może trzymać ogon uniesiony nieruchomo lub delikatnie ruszać nim na boki. Natomiast nastroszony ogon kota to oczywisty znak, że zwierzak jest przestraszony.

Położenie uszu

Czy wiesz, że za ruchy kocich uszu odpowiada aż 20 różnych mięśni? Kot używa ich aktywnie nawet podczas snu, zachowując wysoką czujność. Zwierzak, który nasłuchuje lub poświęca uwagę swojemu opiekunowi, kieruje uszy w jego stronę. Z kolei jeśli mruczek kładzie uszy płasko, kierując je do tyłu, prawdopodobnie się boi lub szykuje się do walki. Zachowanie to ma na celu chronienie uszu, które są najbardziej wystającymi elementami kociej głowy.

Miauczenie, czyli komunikaty werbalne

Wśród innych kotów mruczki wydają dźwięki takie, jak syczenie, mruczenie i pomrukiwanie, jednak nigdy nie miauczą. Dlaczego tak się dzieje? Naukowcy podejrzewają, że koty domowe nauczyły się naśladować dźwięk płaczu ludzkich dzieci po to, by zwracać uwagę swoich opiekunów. Kot może miauczeć, gdy chce Ci coś pokazać, oczekuje zabawy lub jedzenia. Bywa, że mruczki miauczą z tęsknoty za właścicielem.

Nietypowe kocie zwyczaje: co znaczą?

Czasem masz wrażenie, że Twój kot zachowuje się zupełnie nielogicznie? Sprawdź, jak rozumieć częste, zabawne kocie zachowania!

Czemu kot wchodzi do kartonu?

Jeszcze nie zdążysz wypakować przesyłki, a w pudełku już znajduje się Twój kot? Chowanie się w zamkniętych przestrzeniach wynika z potrzeby bezpieczeństwa. Co ciekawe, kot podobnie zareaguje na wyklejony taśmą na podłodze kwadrat. Sprawdź!

Czemu kot wpatruje się w przestrzeń?

Musisz wiedzieć, że Twój kot ma o wiele lepszy wzrok od ludzkiego. Być może zauważył na ścianie małego pajączka? Kotom zdarza się także po prostu zamyślić!

Kot ugniata poduszkę lub… człowieka

Urocze udeptywanie powierzchni przed ułożeniem się to atawistyczny odruch, który koty zachowały jeszcze z okresu dzieciństwa. Małe kotki w podobny sposób udeptują sutki matki, by wydobyć z nich mleko. W dorosłym życiu zachowanie to oznacza, ze kot czuje się bezpiecznie.

Jak zrozumieć kota? Podsumowanie

Jak sam widzisz, wachlarz kocich zachowań jest szeroki, a za każdym z nich kryje się jasny komunikat. Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom będziesz mógł zrozumieć swojego kota jeszcze lepiej!

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6507 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-15
Super
2024-04-12
Polecam
pixel