Jak zrobić drapak dla kota?

2022-01-11
Jak zrobić drapak dla kota?

Nasi puchaci, domowi przyjaciele to urodzeni łowcy, którzy co jakiś czas muszą coś podrapać. Jak zrobić drapak dla kota, aby nie tylko pasował on do wnętrza w mieszkaniu, ale i spełniał w 100% oczekiwania zwierzęcia? Wbrew pozorom nie jest to trudne! Poniżej podpowiemy jak zrobić drapak dla kota z gałęzi, sznurka i innych materiałów, które łatwo nabyć!

Dlaczego trzeba mieć drapak dla kota?

Domowy drapak dla kota jest częścią podstawowej wyprawki - potrzebują go zarówno zwierzęta, jak i właściciele, którzy dzięki niemu mogą uchronić swoje meble przed zniszczeniem. 

Zanim przejdziemy do tego, jak samemu zrobić drapak dla kota, w pierwszej kolejności odpowiemy na pytanie, dlaczego przedmiot ten jest potrzebny dla naszych mruczków. Przede wszystkim dzięki niemu mogą one:

 • w sposób naturalny zetrzeć swoje pazurki,
 • przeciągać się do woli, ćwicząc w ten sposób mięśnie oraz więzadła,
 • rozładować swój stres,
 • znakować teren. 

Podstawowe cechy drapaka

Każdy drapak dla kota domowej roboty powinien odznaczać się pewnymi cechami, które sprawią, że zwierzę będzie chciało korzystać z tego przedmiotu. Przede wszystkim drapak powinien:

 • być stabilny i wytrzymały - można zatem pominąć rozważania na temat tego, jak zrobić drapak dla kota z kartonu. Zamiast tektury należy postawić na wytrzymałą wykładzinę, deski, drewno, płytę meblową, sznurek sizalowy o grubości nie mniejszej niż 12 mm, plusz itd., 
 • mieć odpowiednią wysokość - każdy drapak, zarówno drapak dla kota z gałęzi, z pnia drzewa, czy też tuby, powinien mieć odpowiednią wysokość, aby zwierzę mogło się na nim swobodnie przeciągnąć,
 • być na tyle miękki, a jednocześnie twardy, by zwierzę mogło wbić w niego pazury, 
 • posiadać platformy, skrytki, tuby, czy też domki, które są świetnymi kryjówkami. 
 • być ustawiony w atrakcyjnym dla zwierzęcia miejscu, z którego będzie mogło obserwować okolicę.

Podstawowe elementy drapaka

Z czego zrobić drapak dla kota i jak powinien on wyglądać? To już zależy od właścicieli, ich pomysłowości oraz zaangażowania, a także upodobań samego zwierzęcia. Zanim przystąpi się do prac warto dowiedzieć się, czy dany kot woli drapać powierzchnie pionowe, czy też poziome.

Jak zrobić drapak dla małego i dużego kota oraz czym można się zainspirować? Mamy kilka propozycji, które warto wypróbować. 

Deska tapicerowana materiałem 

Najprostszy drapak DIY dla kota to zwykła deska, którą tapiceruje się odpowiednio grubym i wytrzymałym materiałem. Po wykonaniu można ją swobodnie położyć na podłodze, a nawet zawiesić na ścianie - pełna dowolność.

Słupek 

Jak samodzielnie zrobić drapak DIY dla kota, zaczynając od podstawowego elementu, jakim jest słupek? Przede wszystkim należy zgromadzić niezbędne materiały:

 • walce zrobione z litego drewna, czy też specjalne tuby z kartonu lub plastiku o grubych ściankach. Warto dopilnować, aby ich średnica nie była mniejsza niż 5 cm,
 • sznurek sizalowy, którego grubość wynosi minimum 12 mm lub plusz.

Jak zrobić drapak dla kota ze sznurka? Należy nim dokładnie i ciasno owinąć walec. Wiele osób, przystępując do tej czynności pyta się, czym przykleić sznurek do drapaka? Warto w tym przypadku postawić na produkt zarówno wytrzymały, ale i nietoksyczny dla zwierząt. 

Domek

Jak zrobić drapak dla kota z domkiem? W pierwszej kolejności należy wybrać kształt budki - może ona być sześcianem, ale i przypominać namiot (pełna dowolność). Taki domek może stać na jednym z pięterek drapaka - najczęściej wykonywany jest on ze sklejki lub płyty meblowej. Aby zwiększyć komfort zwierzęcia wnętrze budki można obić materiałem. Tego typu własnej roboty drapak z pewnością przyćmi niejedną sklepową propozycję. 

Schodki

Robiąc samemu DIY drapak dla kota warto pamiętać o detalach, np. o schodkach. Element ten sprawia, że całość prezentuje się dużo lepiej. Schodki mogą też pełnić funkcję praktyczną - owinięte sizalowym sznurkiem sprawdzą się w roli kolejnej, idealnej powierzchni do drapania.

W powyższym artykule odpowiedzieliśmy na kilka istotnych pytań, między innymi na to, jaki sznurek na drapak dla kota najlepiej wybrać, czy też jak zrobić drapak dla kota na ścianę? Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że nie każdy ma czas na to, aby samemu zrobić drapak dla kota z drewna. Dlatego też nasz sklep zoologiczny online ma w ofercie liczne akcesoria dla kota, a w tym duże oraz małe drapaki w atrakcyjnej cenie. 
 

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6726 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-15
Jestem zadowolony, polecam
2024-06-15
5/5
pixel