Jak wspierać ptaki zimujące?

2023-11-13
Jak wspierać ptaki zimujące?

Którym ptakom warto pomagać zimą?

Ptaków, które zostają w Polsce na zimę, jest całkiem sporo. Należą do nich sikory bogatki, sójki, kosy, gawrony, wrony, wróble, gołębie, gile czy zięby. Każdy z tych gatunków ma istotne znaczenie dla ekosystemu. Choć ptaki zimujące są przystosowane do życia w bardzo niskich temperaturach, warto wyciągnąć do nich pomocną dłoń. Zimą, zwłaszcza w miastach, może brakować naturalnego pożywienia ptaków, do którego należą nasiona, zboża czy owady.

Jak dokarmiać ptaki zimą? Najważniejsze zasady

Pomagać ptakom zimującym może każdy z nas; warto jednak dowiedzieć się, jak robić to odpowiedzialnie. Podstawą wsparcia jest, rzecz jasna, dokarmianie, które powinno potrwać do pierwszych wiosennych dni.
• Zimą ptakom można podawać przede wszystkim zboża, nasiona, suszone owoce oraz warzywa. Niektóre gatunki chętnie zjedzą także suszone owady, które są bardzo dobrym źródłem białka. Warto zadbać o to, by pokarmy podawane ptakom były przede wszystkim suche, dzięki czemu nie będą zamarzać.
• Wygodną formą pokarmu dla ptaków zimujących będą mieszanki ziaren, które kupisz w naszym sklepie internetowym. Mogą być to karmy dedykowane ptakom domowym. Większość dzikich ptaków nie pogardzi ziarnami przeznaczonymi dla papug czy kanarków. Odżywczym dodatkiem okaże się przysmak w postaci kolby.
• Nie podawaj ptakom żadnego pieczywa. Po pierwsze, ich układ pokarmowy nie jest przystosowany do jego trawienia, a po drugie, chleb w kontakcie z wilgocią szybko spleśnieje.
• Nigdy nie podawaj ptakom „ludzkiej” żywności – jakiekolwiek resztki z posiłków bardzo im zaszkodzą.
• Pamiętaj, by oprócz posiłków, serwować ptakom również świeżą wodę.
• Regularnie pozbywaj się starej karmy i wody, zamieniając je na świeże.

Jak jeszcze można pomagać ptakom?

Ptasie posiłki nie powinny być serwowane w przypadkowym miejscu, a w specjalnie przygotowanym karmniku. Możesz zrobić go samodzielnie z elementów, które znajdziesz w domu lub kupić gotową, drewnianą budkę. Ważne, by karmnik został zamontowany stabilnie, w ustronnym i cichym miejscu. Zadbaj także, by był on zawieszony na tyle wysoko, by nie mogły dostać się do niego zwierzęta zagrażające ptakom, takie jak wolno żyjące koty. Karmnik dla ptaków należy regularnie czyścić.
Karmnik dla ptaków zapewni im poczucie bezpieczeństwa, schronienie, a dodatkowo bez wątpienia ułatwi zachowanie czystości w okolicy. To zdecydowanie rozsądniejsze rozwiązanie od wysypywania ptakom karm na chodnik lub trawnik.

Czy ptaki można dokarmiać w innych porach roku?

Pamiętaj, że żyjącym na wolności ptakom możesz pomagać nie tylko zimą. Drugim istotnym dla nich czasem jest okres lęgowy, który rozpoczyna się wiosną. Również i w tym czasie warto wspierać latających przyjaciół pokarmem, wodą oraz budowaniem budek lęgowych.
Rozsądne pomaganie ptakom zimą nie musi być trudne – wystarczy, że w swojej okolicy zamontujesz karmnik i będziesz wyposażać go w świeży pokarm oraz wodę. Sprawdź karmy dla ptaków dostępne w Ale Zwierzaki – u nas znajdziesz doskonale zbilansowane mieszanki, które doskonale wesprą ptaki w Twojej okolicy!

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6525 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-18
Wszystko ok polecam
2024-04-18
Przesyłka dotarła szybko .Wszystko okej Pozdrawiam ⭐⭐⭐⭐⭐
pixel