Jak uchronić kota przed kleszczami? Poznaj 4 sposoby!

2024-03-25
Jak uchronić kota przed kleszczami? Poznaj 4 sposoby!

Czy kleszcze są groźne dla kotów?

Kleszcze to pajęczaki, które wzbudzają grozę zwłaszcza latem. Praktycznie każdy z nas wie, że ukąszenie kleszcza może zakończyć się groźną infekcją – w przypadku ludzi mowa o boreliozie lub odkleszczowemu zapaleniu mózgu. Naszym domowym pupilom grozi również babeszjoza – choroba atakująca praktycznie cały organizm i doprowadzająca do jego stopniowego wyniszczenia.
Pamiętajmy, że nie tylko psy są narażone na ataki kleszczy. Zagrażają one również mruczkom. Warto podkreślić, że Twój kot nie musi być wychodzący, by groziły mu kleszcze – owada można przynieść do domu na przykład na odzieży. Jeśli posiadasz zarówno kota, jak i psa, Twój psi przyjaciel może przynieść „pasażera na gapę” ze zwykłego spaceru.
Pamiętaj również, że aktywność kleszczy rozpoczyna się już wczesną wiosną. Pajęczaki obecne są nie tylko w lasach, ale także w parkach, skwerach, a nawet w przydomowych ogródkach. Nie zwlekaj więc z zabezpieczeniem swojego kota przed groźnymi ukąszeniami!

Jak uchronić kota przed kleszczami?

W jaki sposób możesz uchronić swojego kota przed ukąszeniem kleszcza i groźną infekcją? Oto kilka sposobów, które na pewno okażą się skuteczne.

Obroża na kleszcze

Jeśli masz kota wychodzącego, najlepszym sposobem na zabezpieczenie go przed kleszczami będzie obroża nasączona odstraszającym środkiem. Uchroni ona kota także przed pchłami i komarami. Warto sięgnąć po nią również wtedy, gdy Twój kot wychodzi jedynie do ogródka.

Krople i spraye

Stosowane na sierść kropelkispraye na kleszcze działają kilka godzin po aplikacji. Działają odstraszająco na szkodliwe owady. Wystarczy nałożyć odrobinę preparatu w kilku miejscach, a Twój mruczek będzie bezpieczny przez dłuższy czas. Miejscowe preparaty to odpowiednie rozwiązanie, jeśli Twój kot tylko od czasu do czasu spędza czas na zewnątrz.

Tabletki na kleszcze

Innym rozwiązaniem są tabletki wykonane z naturalnych składników, które akumulują się w skórze kota. Po ukąszeniu i kontakcie z tymi składnikami kleszcz automatycznie obumiera. Polecamy je mruczkom regularnie wychodzącym, a także tym mieszkającymi z psami.

Higiena sierści

Pamiętaj, aby w okresie od wiosny do jesienni regularnie wyczesywać swojego kota i sprawdzać jego skórę, zwłaszcza w okolicach takich, jak brzuch, pachwiny, uszy. W tych miejscach kleszcze chowają się najczęściej! W sytuacji, w której kot bardzo się wybrudził, możesz go wykąpać, stosując odpowiednie kosmetyki. Jeśli już zlokalizujesz intruza, sięgnij po specjalne lasso do wyciągania kleszczy i ostrożnie go usuń. Następnie przetrzyj skórę kota środkiem antyseptycznym.
Jeśli kot został ukąszony, przez następne dni bacznie obserwuj jego zachowanie. Apatia, brak apetytu, senność, problemy trawienne i zaczerwienienie skóry powinny skłonić Cię do zabrania zwierzaka do weterynarza.

Zabezpiecz mruczka przed kleszczami z Ale Zwierzaki!

Ukąszenie kleszcza może być groźne dla wszystkich domowych zwierzaków. Jeśli masz kota, nawet kanapowego, wiosną zachowaj szczególną czujność. W naszym sklepie internetowym znajdziesz wszystko, co niezbędne do zabezpieczenia mruczka przed insektami.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6521 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-18
Ok
2024-04-18
Szybko i profesjonalnie
pixel