Jak szkolić psa? Sprawdzone metody i praktyczne wskazówki

2023-06-30
Jak szkolić psa? Sprawdzone metody i praktyczne wskazówki

Wychowanie a szkolenie psa – każda nauka jest inna

Wspólne życie ze zwierzakiem to źródło codziennej radości, zabawy i wielu niezwykłych przygód. Aby czerpać z niego jak najwięcej przyjemności, trzeba jednak ustalić podstawowe zasady i nauczyć pupila właściwych zachowań. Podobnie jak w relacji między ludźmi, również między człowiekiem a psem muszą pojawić się pewne granice, wymagania, a także schematy, które ułatwią każdej ze stron zwykłe funkcjonowanie.

Niezależnie od tego, jak dużym uczuciem darzymy naszego zwierzaka, zarówno dla jego, jak i swojego dobra nie możemy pozwolić, aby wszedł nam na głowę. Odpowiedzialne i konsekwentne wychowanie ułatwi pupilowi codzienne życie i pozwoli wypracować pozytywne nawyki. Dzięki szkoleniu będziemy z kolei mogli łatwiej zapanować nad zwierzakiem i nauczyć go konkretnych zachowań. Trzeba bowiem pamiętać, że wychowywanie i szkolenie nie są tym samym. To dwa różne sposoby pracy z psem, które jednak często wzajemnie się uzupełniają. Co je odróżnia?

Wychowanie zwierzaka to przede wszystkim wyznaczenie mu zasad i nauczenie go pewnych norm, które kształtują jego zachowanie w codziennym życiu. To proces koncentrujący się na budowaniu relacji, ustalaniu granic i rozwijaniu ważnych umiejętności społecznych. Dzięki odpowiedniemu wychowaniu pies będzie umiał radzić sobie z emocjami, życiem w stadzie i stanie się odpowiedzialnym członkiem rodziny.

W szkoleniu chodzi natomiast o nauczenie pupila pewnych umiejętności i komend. Podczas szkolenia pies uczy się, w jaki sposób reagować na wybrane polecenia, wykonywać konkretne zadania i zachowywać się w określonych sytuacjach. Taka edukacja może obejmować zarówno podstawowe komendy, jak i bardziej zaawansowane sztuczki. Niektóre szkolenia (np. szkolenie psa obronnego, psa przewodnika, czy ratownika) mają charakter bardziej specjalistyczny i przygotowują zwierzaka do radzenia sobie w wyjątkowych warunkach i okolicznościach.

Jak szkolić psa w warunkach domowych?

Szkolenie psa to proces, który wymaga cierpliwości, konsekwencji i czasu. Jeśli zostanie odpowiednio przeprowadzone, może jednak znacznie ułatwić życie z pupilem i pomóc w zacieśnianiu więzi. Jak szkolić psa samemu i o czym pamiętać podczas treningu?

Przede wszystkim nie wolno robić nic na siłę. Zmuszanie pupila do konkretnych zachowań czy poleceń, kiedy jest wyraźnie przestraszony albo zestresowany, nie przyniesie dobrego efektu. Wręcz przeciwnie – może trwale zniechęcić go do danej czynności, wywołując złe skojarzenia. Zamiast tego warto skupić się na budowaniu dobrej relacji z psem. Zwierzak, który czuje się przy swoim opiekunie dobrze i bezpiecznie, będzie o wiele chętniej wykonywał jego polecenia. Jeśli pies lubi spędzać czas z człowiekiem, jeśli dobrze bawi się w jego towarzystwie, współpraca jest łatwiejsza, a pupil po prostu cieszy się, że może sprawić swojemu właścicielowi przyjemność.

Przy szkoleniu trzeba też zwrócić uwagę na psie potrzeby. Jeśli nie są one spełnione, zwierzę nie będzie chętne do wykonywania naszych poleceń. Warto też wytłumaczyć psu znaczenie konkretnych komend oraz pokazać mu, że ich nauka będzie opłacalna. Właściwa motywacja jest kluczowa, jeśli chcemy, aby nasz pupil bez oporów przyswajał nowe umiejętności.

Skuteczne metody szkolenia pupila

Istnieje wiele różnych metod szkolenia pupila, a wybór tej najlepszej zależy od wielu czynników, takich jak oczekiwany efekt, preferencje opiekuna, czy charakter i potrzeby konkretnego zwierzaka. Niektóre czworonogi lepiej zareagują na naukę w formie zabawy, w przypadku innych skuteczniejszy będzie bardziej zdecydowany trening. Znając temperament, upodobania, a także potencjał swojego psiaka, będziemy mogli dopasować do niego idealny sposób szkolenia. Jak szkolić własnego psa, aby uzyskać jak najlepsze efekty? Oto kilka sprawdzonych metod:

  • pozytywne wzmocnienie – to chyba najbardziej znana i najczęściej wykorzystywana metoda szkolenia zwierzaków. Opiera się na nagradzaniu psa za pożądane zachowanie. Kiedy pupil prawidłowo wykona polecenie lub nauczy się danej komendy, w zamian otrzymuje od swojego opiekuna coś, co lubi, np. smakołyk, zabawkę, czy pochwałę. W tym celu świetnie sprawdzą się np. specjalne przysmaki treningowe dla psa, które zachęcą i zmotywują czworonoga do dalszej współpracy,
  • kliker – w tej metodzie znacznikiem pożądanego zachowania jest dźwięk. Kliker jest używany jako precyzyjny i jednoznaczny sygnał, który informuje pupila, że prawidłowo wykonał zadanie lub właściwie zareagował na komendę. Charakterystyczne kliknięcie szybko staje się dla psa jednoznaczne i sygnalizuje, że zaraz otrzyma on nagrodę. Aby komunikacja z czworonogiem była łatwiejsza, można sięgnąć również po inne akustyczne akcesoria szkoleniowe dla psów, takie jak np. gwizdek ultradźwiękowy, służący do przywołania,
  • smycz – szkolenie na smyczy jest bardzo popularnym i skutecznym sposobem, który pozwala na kontrolowanie zwierzaka i naukę podstawowych komend, takich jak chodzenie przy nodze, spacer bez ciągnięcia, przywołanie czy zostawanie w miejscu. To dobra metoda do wzmacniania pożądanych zachowań i zapanowania nad pupilem, niezależnie od jego wielkości, czy temperamentu. W takim przypadku przydatne będą również obroże szkoleniowe dla psa, które zapewnią zwierzęciu wygodę i bezpieczeństwo,
  • zabawa – w niektórych przypadkach można połączyć szkolenie z zabawą, która staje się narzędziem do nauki. Poprzez interakcję i wspólne wykonywanie czynności przyjemnych dla zwierzaka, można nauczyć go różnych komend i zachowań. Zabawa motywuje czworonoga do współpracy i nauki, sprawiając mu wiele radości i oszczędzając stresu.

O czym trzeba pamiętać podczas samodzielnego szkolenia psa?

Dobre wychowanie czworonoga i uczenie go nowych umiejętności może znacznie ułatwić życie z pupilem. Zwierzęta lubią wiedzieć, czego mogą się spodziewać, lubią zasady i schematy, które pozwalają im poczuć się bezpiecznie. Dlatego tak ważne jest wyznaczenie granic. Rozpieszczanie ukochanego psiaka to nic złego, jednak trzeba pamiętać, że nie wolno pozwalać mu na wszystko.

Podczas szkolenia psa najważniejsza jest pozytywna motywacja. Nagradzanie za dobre zachowanie, np. poprzez smakołyki, pochwały, czy głaskanie, zwiększy jego zainteresowanie i wywoła pozytywne skojarzenia. Wspieranie czworonoga, np. poprzez dotyk, czy mówienie do niego spokojnym głosem, wzmocni natomiast wzajemną więź i przyspieszy naukę.

Równie istotna jest konsekwencja. Ustalenie oraz egzekwowanie jasnych i spójnych zasad, a także trzymanie się wyznaczonych zakazów, znacznie usprawnia i ułatwia współpracę z czworonogiem. Stanowcze i niezmienne reguły pozwalają pupilowi łatwiej zrozumieć, czego od niego oczekujemy.

Nasz sklep zoologiczny oferuje duży wybór produktów, dzięki którym szkolenie psa będzie o wiele łatwiejsze, przyjemniejsze i bardziej efektywne. Zachęcamy do zapoznania się z całym asortymentem i wyboru akcesoriów treningowych, które całkowicie odmienią wspólną naukę!

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6739 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-22
Jak zwykle w punkt.
2024-06-15
5/5
pixel