Jak pozbyć się pcheł u psa? Kompleksowy poradnik

2025-03-11
Jak pozbyć się pcheł u psa? Kompleksowy poradnik

Wbrew obiegowym opiniom pchły u psa mogą przydarzyć się nawet najbardziej zadbanemu czworonogowi. Te uciążliwe pasożyty powszechnie występują w środowisku, co sprawia, że każdy zwierzak prędzej czy później zetknie się z nimi podczas spaceru po parku lub zabawy z innymi psami i kotami. Pchły atakują znienacka i wgryzają się w skórę swojej ofiary, wywołując podrażnienia, uporczywe swędzenie, a czasami nawet reakcje alergiczne. Bez podjęcia odpowiednich działań mogą zatruwać życie zwierzęciu przez długie tygodnie, prowadząc do groźnych chorób. Jak pozbyć się pcheł u psa? Po jakie preparaty warto sięgnąć w walce z tymi podstępnymi owadami? Prezentujemy sprawdzone sposoby, które pomogą chronić swojego pupila oraz skutecznie zapobiec inwazji pcheł we własnym domu. Zapraszamy!

Pchły u psa - skąd się biorą?

Pchły to małe, skaczące owady, które atakują nie tylko psy, ale także koty i inne zwierzęta domowe, żywiąc się ich krwią. Mogą pojawić się zarówno u czworonogów, które spędzają czas na zewnątrz, jak i u tych żyjących w domu. Zazwyczaj przenoszą się z jednego zwierzęcia na drugie, ale mogą przedostać się do naszego otoczenia również innymi kanałami. Skąd się biorą pchły u psa? Przyczyn infestacji może być wiele, a niektóre sytuacje szczególnie sprzyjają zakażeniu tymi pasożytami. Możemy do nich zaliczyć m.in.:

  • kontakt z zakażonym zwierzęciem - pasożyty bardzo łatwo przenoszą się z psa na psa podczas wspólnej zabawy, spaceru oraz innych aktywności. Nasz podopieczny może złapać pchły również po bliskim kontakcie z zakażonym kotem, gryzoniem oraz innym zwierzęciem. Ponadto, jeśli jesteśmy właścicielami kilku zwierząt, to mogą one wzajemnie się od siebie zarażać;
  • przebywanie w skażonym środowisku - wiele psów nie wyobraża sobie dnia bez szalonych zabaw w parku i ogrodzie. Jednakże są wtedy szczególnie narażone na atak pcheł, które lubią ukrywać się w trawie, piasku czy gęstych zaroślach. To właśnie w tych miejscach znajdują się ich jaja i larwy. Natomiast dorosłe osobniki potrafią przetrwać bez żywiciela nawet kilka tygodni, oczekując na odpowiedniego gospodarza;
  • kontakt z pchłami w domu - pupil może złapać pchły nie tylko w ogrodzie, ale również w naszym domu. Wielu właścicieli nie zdaje sobie sprawy z tego, że część jaj i larw pcheł może ukrywać się w legowisku, dywanach, tapicerowanych meblach, czy szczelinach w podłodze. Gdy tylko warunki staną się sprzyjające, mogą przeobrazić się w dorosłe osobniki i zaatakować psa;
  • pasożyty przeniesione przez ludzi - nie trzeba wiele, aby sprowadzić pchły do domu. Choć nie bytują na ludziach, to mogą znajdować się na naszej odzieży czy butach. Jeśli mieliśmy kontakt z zakażonym zwierzęciem lub przebywaliśmy w miejscu, gdzie pchły i ich jaja występują często (np. w parku, lesie, schronisku), możemy przypadkowo przynieść ze sobą niepożądanych lokatorów.

Choć pchły występują w otoczeniu powszechnie, warto pamiętać, że nie każdy kontakt z nimi musi prowadzić do infestacji. Jednakże te uciążliwe pasożyty bardzo szybko się rozmnażają, a jedna samica w ciągu zaledwie kilku dni może złożyć aż kilkaset jaj. Dlatego, pod odkryciu pcheł u psa, nie wolno zwlekać. Jeśli podejmiemy natychmiastowe działania, nie tylko pokonamy pasożyty, ale również ograniczymy negatywne konsekwencje dla swojego pupila.

Jak rozpoznać pchły u psa?

Zanim zaczniemy się zastanawiać, jak usunąć pchły z psa, warto wiedzieć, czego tak naprawdę szukać. Jakie są najczęstsze objawy inwazji? Jak rozpoznać pchły u swojego psa? Oto najważniejsze wskazówki.

Objawy pcheł 

Pchły żywią się krwią psa, a ich obecność wywołuje szereg objawów. Pierwszymi symptomami wskazującymi na to, że nasz podopieczny padł ich ofiarą, są uporczywy świąd i miejscowy stan zapalny. Na skórze pojawiają się zaczerwienienia i czerwone zmiany z jasną otoczką, a w nasilonym stadium nawet grudki czy krosty z sączącą się ropą. Pogryziony pupil będzie się ciągle drapał i gryzł, aby zmniejszyć dyskomfort. Bezustanne drażnienie tych miejsc często prowadzi do powstawania ran, strupów, czy wypadania sierści. Przy znacznym nasileniu może dojść do poważniejszych powikłań, a na skórze wystąpić zmiany ropne. Częstym objawem są również zmiany w zachowaniu. Jeśli psiak w ostatnim czasie posmutniał, stracił energię i nie ma ochoty na zabawę, może to wskazywać na problem z pasożytami.

Pamiętajmy o tym, że zachowanie zaatakowanego zwierzęcia może różnić się w zależności od temperamentu i osobowości. Niektóre pieski będą niespokojne oraz głośno skomleć i popiskiwać, natomiast u innych infestacja może przebiegać niemal bezobjawowo.

Jak wyglądają pchły, ich jaja i jak je znaleźć?

Dorosłe pchły to niewielkie owady, które osiągają od 1 do 6 mm długości. Mają charakterystycznie spłaszczone bocznie ciało, dzięki czemu mogą bardzo łatwo poruszać się w sierści zwierzęcia.
Ich twardy, błyszczący egzoszkielet w kolorze ciemnobrązowym lub czarnym sprawia, że są odporne na zgniatanie. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów posiadają długie i silne rozwinięte tylne nogi, które pozwalają im na wykonywanie imponujących skoków, nawet na odległość 30 cm. To właśnie dlatego są w stanie szybko przemieszczać się między kolejnymi żywicielami. A jak wyglądają jaja pcheł u psa? Są owalne, mlecznobiałe i gładkie, a przy tym mierzą jedynie 0,5 mm. Bardzo łatwo zsuwają się z ciała zwierzęcia prosto na legowiska, dywany, tapicerowane meble czy szczeliny w podłodze. W sprzyjających warunkach z jaj wykluwają się larwy, które przypominają białe i beznogie robaki.

Jak znaleźć pchły u psa? Te dokuczliwe pasożyty bytują głównie w okolicach pleców, nasady ogona, brzucha, a także za uszami i po wewnętrznej stronie ud. Gryzienie i drapanie się psa w tych miejscach powinno skłonić nas do tego, aby dokładnie przyjrzeć się skórze i sierści. W tym celu możemy np. użyć grzebienia do wyczesywania pcheł. Choć często są one widoczne gołym okiem, to podczas oględzin warto zwrócić uwagę również na ich odchody, które przypominają drobne, czarne punkty. Wystarczy przenieść je na płatek kosmetyczny, skropić odrobiną wody, rozetrzeć i przez chwilę zaczekać. Jeśli pojawi się ciemne zabarwienie, prawdopodobnie mamy do czynienia z inwazją. Dla pewności należy również sprawdzić posłanie, szukając na nim zarówno dorosłych osobników, jak i jaj czy odchodów. Jeśli nasz dom zamieszkuje więcej zwierząt, koniecznie przyjrzyjmy się również ich skórze i akcesoriom. Choć sezon na pchły przypada głównie od jesieni do wiosny, to w rzeczywistości mogą atakować naszego podopiecznego przez cały rok.

Dlaczego pchły są niebezpieczne dla naszego pupila?

Inwazja pcheł u psa to nie tylko uciążliwe swędzenie i niechęć do zabawy. W dłużej perspektywie ich obecność naraża go na poważne konsekwencje zdrowotne. Pchły przenoszą wiele chorób, a u niektórych zwierzaków mogą wywoływać reakcje alergiczne. W przypadku zmasowanego ataku, zwłaszcza u młodych, osłabionych lub chorych psów, może dojść do anemii. Pchły codziennie pobierają krew od swoich żywicieli, co może prowadzić do niedokrwistości. Dlatego, jeśli zauważymy u swojego zwierzaka osłabienie, bladość błon śluzowych oraz zmniejszony apetyt, warto sprawdzić, czy nie mamy do czynienia z anemią spowodowaną przez pasożyty.

Niektóre zwierzęta wykazują również silną reakcję alergiczną na ślinę pcheł, która przechodzi w alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS). Nawet pojedyncze ugryzienie może wywołać intensywny świąd i zaczerwienienie, a wygryzanie sierści przez pupila skutkuje pojawieniem się ran. APZS jest jedną z najczęstszych chorób alergicznych u psów i wymaga odpowiedniego leczenia dermatologicznego.

Ponadto, pchły są nosicielem tasiemca psiego (Dipylidium caninum). Jeśli pies połknie zarażoną pchłę, może rozwinąć się infekcja pasożytnicza. Tasiemiec osadza się w jelitach, powodując problemy trawienne, utratę masy ciała i ogólne osłabienie organizmu. Dlatego, jeśli znajdziemy u psa pchły, należy natychmiast podjąć odpowiednie działania, które pozwolą pozbyć się problemu i chronić zdrowie zwierzaka.

Pies ma pchły! Co robić? Pierwsze kroki po odkryciu pasożytów u psa

Gdy już zyskamy pewność, że nasz pies ma pchły, pojawia się pytanie: co robić? Odkrycie to wymaga szybkiej reakcji, aby zahamować dalsze rozprzestrzenianie się tych pasożytów. Bardzo istotne jest to, aby wyeliminować zarówno dorosłe osobniki, jak i zatrzymać rozwój ich jaj i larw. Tylko wtedy uzyskamy trwałe rezultaty oraz zapobiegniemy kolejnym inwazjom.

Co zrobić, jak pies ma pchły? W pierwszej kolejności warto skonsultować się z lekarzem weterynarii. Specjalista pomoże dobrać odpowiedni środek na pchły dostosowany do wieku, wagi i kondycji zdrowotnej psa. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku szczeniąt, psich seniorów oraz zwierząt cierpiących na alergie skórne. Jednakże sam preparat owadobójczy, choć niezawodny w zwalczaniu dorosłych pcheł, nie wystarczy. Jak już wspomniano, owady te składają ogromne ilości jaj, które mogą przetrwać przez długi czas, a po wylęgnięciu spowodować nawrót problemu. W takim razie jak się pozbyć pcheł? Konieczne będzie połączenie ze sobą środka zabijającego dojrzałe pchły z preparatem hamującym rozwój jaj. Preparaty należy stosować w cyklach określonych przez producenta – pchle jaja mogą wylęgać się nawet przez kilka tygodni. Jest to niezbędne również po to, aby zapewnić bezpieczeństwo pupilowi - środki mają działanie biobójcze.

Jeśli w domu przebywają inne zwierzęta, również one powinny zostać poddane profilaktycznemu leczeniu – nawet jeśli nie wykazują objawów infestacji. Ponieważ u psów mieszkających pod jednym dachem może dojść do zakażenia innym gatunkiem pcheł, mogą one potrzebować innych preparatów. Wówczas należy udać się do specjalisty, który dobierze najlepszą metodę leczenia.

Jak pozbyć się pcheł z sierści psa?

Istnieje wiele sposobów na walkę z pchłami u psa. Na samym początku powinniśmy uzbroić się w cierpliwość. Te uciążliwe pasożyty wykazują znaczną odporność na działanie wielu preparatów, dlatego pojedyncza aplikacja to zdecydowanie za mało - na efekty trzeba będzie poczekać. Jak pozbyć się pcheł z sierści psa? Na rynku znajdziemy wiele sprawdzonych środków, a najlepsze rezultaty uzyskamy, łącząc ze sobą kilka metod. Które z nich są najskuteczniejsze? Co na pchły u psa najlepiej wybrać? Oto najlepsze środki na pchły.

Szampony przeciw pchłom 

Szampony są dobrym sposobem na pozbycie się pcheł z futra Twojego psa. W ich skład wchodzą substancje, które zabijają pchły i usuwają jaja pcheł z sierści psa. Pamiętaj jednak, że działają tylko chwilowo, więc trzeba stosować je regularnie – najlepiej do momentu, gdy problem ustąpi. Szampony na pchły sprawdzą się przede wszystkim jako uzupełnienie terapii. Choć znacznie redukują liczbę osobników na ciele psa, to jest to działanie krótkotrwałe, które nie chroni przed ponownym zakażeniem. Jednakże jako dodatkowy element w walce z pchłami będą idealne, zwłaszcza u psiaków lubiących kąpiele i bez problemów skórnych.

Spraye i krople na pchły dla psa 

Krople i spraye na pchły to skuteczne środki na pozbycie się pcheł u psa. Nakłada się je na skórę - preparat unieszkodliwia pchły i chroni zwierzę przed kolejnymi atakami. Pamiętajmy jednak, żeby dobierać tego typu preparaty stosownie do wagi, wieku oraz rasy.

Jak wytępić pchły u psa? Substancja owadobójcza w kroplach działa miejscowo, eliminując pchły we wszystkich stadiach rozwojowych w ciągu jedynie kilku godzin. Efekt utrzymuje się przez kilka tygodni, a dodatkową zaletą tych środków są ich właściwości odstraszające. Należy jednak pamiętać, aby po aplikacji nie kąpać psiaka przez co najmniej 48 godzin, aż preparat w pełni się nie wchłonie.

Spraye przeciw pchłom również są przeznaczone do aplikacji bezpośrednio na sierść, gdzie likwidują pchły w kilka minut. Z tego powodu idealnie nadają się do natychmiastowego zastosowania, od razu odkryciu pasożytów. Jednakże same w sobie nie zapewniają długotrwałej ochrony, dlatego najlepiej stosować je równolegle z innymi preparatami.

Preparaty na pchły 

Preparaty na pasożyty w postaci tabletek to idealny sposób na pchły u psa. Działają od wewnątrz, powodując śmierć owadów w ciągu kilku godzin od podania. W zależności od substancji czynnej mogą zapewnić ochronę na okres od 1 do 3 miesięcy. Tabletki na pchły są łatwe w podaniu i dobrze tolerowane przez psy, a dla większej zachęty producenci często wzbogacają je atrakcyjnym aromatem. Jednakże ich skuteczność w dużej mierze zależy od regularności stosowania. Dlatego należy podawać je psiakowi systematycznie, o stałych porach, zgodnie z zaleceniami znajdującymi na opakowaniu preparatu.

Regularne wyczesywanie sierści 

Regularne wyczesywanie sierści psa jest ważne, aby usunąć zarówno dorosłe pasożyty, jak i ich jaja. Doskonale sprawdzi się do tego specjalny grzebień na pchły. Warto pamiętać, że podczas wyczesywania możemy przypadkowo wyrzucić pasożyty na podłogę, dlatego później powinniśmy dokładnie po sobie posprzątać. Dobrą metodą jest także moczenie furminatora w wodzie z dodatkiem octu podczas czesania, co pozwoli nam na bieżąco eliminować pojawiające się insekty.

Obroże przeciw pchłom 

Specjalistyczne obroże na pchły i kleszcze nasączone substancją owadobójczą mogą chronić psa przed inwazją nawet przez kilka miesięcy (zwykle do 8 miesięcy). Są wygodne w użytkowaniu, a ponadto często wodoodporne i bezzapachowe. Dla uzyskania trwałego efektu obroża musi być prawidłowo dopasowana oraz stosowana zgodnie z zaleceniami producenta.

Jak pozbyć się pcheł u szczeniaka? 

Szczenięta są szczególnie wrażliwe na inwazję pcheł - ich młody organizm nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, a utrata krwi spowodowana żerowaniem pasożytów może szybko prowadzić do anemii. Dodatkowo owady mogą przenosić niebezpieczne choroby, takie jak parwowiroza, oraz wewnętrzne pasożyty, np. tasiemce. Jednakże usuwanie pcheł u szczeniaka wymaga szczególnej ostrożności – nie wszystkie standardowe preparaty są dla niego bezpieczne. Dlatego, jeśli zauważymy u pieska typowe objawy infestacji - wzmożone drapanie, popiskiwanie, niepokój czy małe czarne punkciki w sierści (odchody pcheł) - najpierw trzeba skonsultować się z weterynarzem. Pod żadnym pozorem nie wolno stosować na własną rękę standardowych preparatów! Szczenięta nie są jeszcze w stanie skutecznie metabolizować silnych substancji chemicznych zawartych w większości środków owadobójczych.

Jak pozbyć się pcheł u szczeniaka? Lekarz weterynarii dobierze odpowiedni preparat dostosowany do jego wieku i wagi. Większość środków może być podawana dopiero po ukończeniu 8. tygodnia życia lub osiągnięciu minimum 1,8-2 kg masy ciała. Wcześniejsze stosowanie preparatów chemicznych może prowadzić do zatrucia, uszkodzenia narządów wewnętrznych, a w skrajnych przypadkach nawet poważnych problemów neurologicznych.

Domowe sposoby na pchły - czy działają?

Wielu właścicieli sięga po domowe metody walki z pchłami, licząc na ich skuteczność i bezpieczeństwo. Niektóre z nich rzeczywiście mogą pomóc w ograniczeniu infestacji lub odstraszaniu pasożytów, jednak nie są w stanie całkowicie wyeliminować problemu. Pchły są niezwykle wytrzymałe, a ich cykl rozwojowy sprawia, że bez profesjonalnych preparatów zwalczanie inwazji jest praktycznie niemożliwe. Naturalne środki mogą jednak pomóc w zmniejszeniu ilości pasożytów i ułatwić utrzymanie porządku domu. Co na pchły u psa wybrać? Jakie domowe sposoby będą najlepsze? Popularnością cieszą się m.in. naturalne olejki, takie jak olejek lawendowy, cedrowy czy eukaliptusowy. Wydzielają one intensywny zapach, co faktycznie może zniechęcać pasożyty do osiedlenia się na skórze psa. Natomiast nie wykazują przy tym działania bójczego w stosunku do pcheł, które są już obecne w sierści czy w otoczeniu zwierzęcia. Co więcej, ich niewłaściwe stosowanie, zwłaszcza w dużych ilościach, może podrażniać skórę, a nawet wywołać reakcję alergiczną u wrażliwych psów.

W powszechnym użyciu znajdują się również inne metody, takie jak kąpiele w wodzie z octem lub cytryną. Takie naturalne płukanki mogą czasowo osłabić pasożyty i ułatwić ich wyczesywanie, jednak nie eliminują jaj i larw, które pozostają w otoczeniu. Co więcej, kwaśne substancje mogą wysuszać skórę psa, powodując dyskomfort i świąd. Ocet rozcieńczony w wodzie bywa stosowany także do mycia podłóg i innych powierzchni, na których przebywa zwierzę. Choć czasami pomaga w ograniczeniu ilości pasożytów w środowisku, to nie zastąpi profesjonalnych środków owadobójczych.

Jak się pozbyć pcheł u psa? Choć naturalne sposoby mogą stanowić cenne uzupełnienie walki, to nie są w stanie zastąpić sprawdzonych metod weterynaryjnych. Aby zlikwidować pchły, konieczne będzie użycie specjalistycznych preparatów, takich jak krople typu spot-on, tabletki, obroże czy spraye. W przeciwieństwie do olejków czy płukanek mogą wytępić pchły na wszystkich etapach rozwoju. Dlatego, jeśli zauważymy pasożyty u swojego psa, należy sięgnąć po skuteczne środki i skonsultować się z lekarzem weterynarii tak szybko, jak to tylko możliwe.

Jak pozbyć się pcheł z otoczenia psa?

Usunięcie pcheł z sierści psa to tylko połowa sukcesu. Pasożyty te bytują nie tylko na zwierzęciu, ale także w jego otoczeniu – legowisku, dywanach, kanapach, a nawet w samochodzie. Nie trzeba mówić o tym, że obecność pcheł w domu to coś, czego każdy wolałby uniknąć. Dlatego, wraz z odkryciem pasożytów u pupila, nadchodzi pora na kompleksowe porządki. Od czego zacząć? Jak skutecznie pozbyć się pcheł z otoczenia psa? Oto najważniejsze kroki, które należy podjąć, aby chronić swój dom przed inwazją.

Jak zwalczyć pchły u psa? Zacznij od wielkiego prania. 

Jak zwalczyć pchły u psa i przywrócić ład w domu? Należy zacząć od wyprania i zdezynfekowania rzeczy zwierzaka. Wszystkie przedmioty, z którymi miał kontakt, mogą stanowić siedlisko jaj pcheł. Dlatego wrzućmy do pralki legowisko, koce, ubranka i maskotki, a następnie wybierzmy program z temperaturą minimalną 60°C. Jeśli to możliwe, wymieńmy posłanie na nowe, aby zmniejszyć ryzyko ponownego zakażenia. Następnie możemy już przystąpić do dezynfekcji budy, kojca czy transportera - należy je najpierw dokładnie umyć, a potem użyć preparatu owadobójczego. Warto przy tym zwrócić uwagę na miejsce przechowywania karmy - pchły uwielbiają ukrywać się w ciasnych, trudno dostępnych przestrzeniach.

Jak usunąć pchły z psa? Pora na kompleksowe porządki. 

Gdy już uporamy się z praniem i dezynfekcją, nadchodzi pora na dokładne wysprzątanie mieszkania. Pasożyty mogą tygodniami bytować w szczelinach podłóg, na meblach i tkaninach, dlatego nie należy pomijać żadnego miejsca. Jak usunąć pchły z otoczenia psa? W pierwszej kolejności trzeba odkurzyć dywany, kanapy i fotele, a następnie wyprać koce, poduszki i tapicerki w pralce. W trakcie prania możemy umyć podłogę wodą z dodatkiem specjalnego preparatu przeciw pchłom. Wszelkie zakamarki, w których mogą przebywać jaja i larwy, należy spryskać sprayem owadobójczym. Pamiętajmy o tym, aby stosować preparaty bezpieczne dla zwierząt domowych. Niektóre substancje mogą być szkodliwe m.in. dla kotów, dlatego, jeśli mamy mruczka pod swoim dachem, koniecznie zwróćmy uwagę na skład.

Nie zapomnijmy o dezynfekcji samochodu! Jeśli pies podróżował autem, konieczne jest dokładne oczyszczenie wnętrza pojazdu. Pchły mogą ukrywać się w tapicerce, szczelinach siedzeń czy bagażniku, dlatego wszystkie te miejsca należy odkurzyć i umyć, a później zastosować dedykowane środki.

Profilaktyka - jak zapobiegać pchłom u psa?

Wiemy już, co zrobić, gdy pies ma pchły. Pozostaje jednak pytanie: co z profilaktyką? Jak zabezpieczyć zwierzę przed powrotem pcheł w niedalekiej przyszłości?

  • Regularne stosowanie preparatów przeciw pchłom, zwłaszcza w sezonie, stanowi podstawę przemyślanej profilaktyki przeciwpasożytniczej. W naszym sklepie internetowym dostępne są różnego rodzaju preparaty, takie jak krople, spraye, obroże i szampony, które chronią psa nie tylko przed pchłami, ale również kleszczami.
  • Warto systematycznie czyścić i odkurzać miejsca, w których przebywa nasz pies. Pchły uwielbiają się ukrywać w kocach, dywanach i miękkich meblach. Pamiętajmy, że nawet jedno wyjście na spacer może skutkować powrotem z „pasażerami na gapę”.
  • Dbajmy o higienę naszego psa. Regularne kąpiele z dodatkiem specjalnych szamponów pomogą utrzymać czystą sierść, zapobiegając kolejnemu wystąpieniu pcheł.
  • Jeśli pies ma przebywać w miejscu, gdzie zwierzęta występują w większym zagęszczeniu, np. w hotelu dla psów, na szkoleniu czy w psim przedszkolu, warto zabezpieczyć go preparatem przeciwpchełnym przed wyjazdem. W takich warunkach pasożyty mogą łatwo przenosić się między czworonogami.

Zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć. Dzięki regularnej profilaktyce możemy zapobiec atakowi pcheł i uchronić naszego pupila przed negatywnymi konsekwencjami spotkania z tymi pasożytami.

Jak szybko pozbyć się pcheł u psa? Pamiętaj o konsekwencji.

Atak pcheł może nastąpić w każdej chwili: podczas spaceru w parku, zabawy w ogrodzie, a nawet... podczas wylegiwania się na kanapie. Pies może je złapać zarówno od zakażonego zwierzęcia, jak i własnego opiekuna, jeśli tylko przyniesie je ze sobą do domu na ubraniu. W takim wypadku należy działać natychmiast. Infestacja pcheł może prowadzić do anemii, wywołać alergiczne zapalenie skóry, a nawet zapoczątkować infekcję pasożytniczą, taką jak tasiemczyca. Na szczęście możemy wyeliminować pasożyty, zanim wyrządzą znaczne szkody naszemu pupilowi. Jak szybko pozbyć się pcheł u psa? Do wyboru mamy wiele sprawdzonych metod, takich jak obroże, preparaty, krople spot-on czy szampony.

Pamiętajmy również o profilaktyce. Zamiast szukać odpowiedzi na pytanie, jak zlikwidować pchły u psa, lepiej po prostu zapobiegać inwazjom. Dzięki konsekwentnemu podejściu i odpowiednim środkom ochronnym zapewnimy swojego czworonogowi życie wolne od swędzących pasożytów i ich nieprzyjemnych konsekwencji. 

FAQ

Czy pchły z psa przechodzą na człowieka?

Niestety, tak. Chociaż pchły atakują przede wszystkim psy, koty i inne zwierzęta, to rzeczywiście mogą przejść na człowieka. Zazwyczaj gryzą ludzi w okolicach kostek, łydek lub innych odsłoniętych części ciała, wywołując swędzenie, uczucie pieczenia czy podrażnienia skóry. Co więcej, pchły mogą przenosić bakterie, które wywołują Bartonellozę, czyli tzw. chorobę kociego pazura. Pocieszające jest to, pchła psia preferuje zdecydowanie zwierzęta, a ludzkie ciało nie zapewnia im idealnych warunków do długotrwałego bytowania.

Jak długo trwa pozbycie się pcheł?

Zwalczanie pcheł może trwać od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od stopnia infestacji i skuteczności zastosowanych środków. Zachowaj cierpliwość! Aby skutecznie odpchlić psa i nie dopuścić do ponownej inwazji ważne jest to, aby stosować środki przeciwpchelne regularnie i przez odpowiedni okres czasu.

Czy pchły mogą wrócić, jeśli raz się ich pozbyłem?

Tak, jeśli nie zastosujesz profilaktyki i nie oczyścisz otoczenia psa, pchły mogą wrócić, ponieważ ich jaja mogą przetrwać w środowisku przez długi czas. Dlatego nie lekceważ problemu! Duże inwazje pcheł mogą wywołać wiele chorób oraz problemy skórne czy infekcje spowodowane drapaniem.

Jak znaleźć pchły u psa?

Sierść psa najlepiej przeczesać gęstym grzebieniem, a potem sprawdzić skórę, zwłaszcza w okolicach szyi, ogona i pachwin. Zwróć uwagę również na małe, czarne drobinki. To właśnie odchody znajdziesz u psa najczęściej.

Polecane

Prawdziwe opinie klientów
4.9 / 5.0 8083 opinii
pixel