Jak oduczyć kota drapania mebli?

2022-01-05
Jak oduczyć kota drapania mebli?

Gdy w domu pojawia się nowy, puchaty lokator, towarzyszy mu nieraz spędzające sen z powiek właścicieli pytanie: jak oduczyć kota drapania? Niestety, nie da się. Drapanie jest wpisane w kocią naturę i jest nieodłącznym elementem życia tych dostojnych zwierząt. Istnieje jednak kilka sposobów na to, jak uchronić ukochane meble przed pazurkami. 

Dlaczego koty drapią?

Zanim przejdziemy do tego, jak oduczyć kota drapania mebli, na początku warto zrozumieć jego intencje - zwierze nie jest przecież specjalnie złośliwe dla właścicieli. Robi to… bo musi. Dlaczego koty drapią meble? Przede wszystkim, by:

  • oznaczyć swoje terytorium. Jest to zauważalne zwłaszcza w mieszkaniach, w których znajdują się dwa koty. Dlaczego kot drapie meble w takim przypadku? By zostawić na nich swój zamach, który gromadzi się na spodzie łapek,
  • poćwiczyć sprawność fizyczną, rozciągnąć się itd. Jest to zachowanie powszechne, zwłaszcza wśród kotów żyjących na wolności, które zamiast mebli obierają za swój cel drzewa, 
  • w naturalny sposób zetrzeć przednie pazury, które podobnie jak u ludzi, nieustannie rosną,
  • dać upust nerwom, czy też frustracji. Wzmożona chęć drapania może również wynikać ze stresu. Nieprzyjemnymi sytuacjami dla zwierząt są, np. remonty, czy też długa nieobecność właścicieli. Jak oduczyć kota drapania kanapy i sofy, kiedy w domu przez długi czas nie ma domowników? Nie da się. 

Jak nauczyć kota, żeby nie drapał mebli?

Jak oduczyć kota drapania i niszczenia mebli? W 100 % rzadko kiedy da się to zrobić. Dlatego też naukę warto jest rozpocząć od najwcześniejszych lat. Aby jednak cały proces się powiódł należy zainwestować w niezbędne akcesoria, takie jak drapak.

Zatem jak nauczyć kota, żeby nie drapał mebli? Należy zaproponować mu coś równie atrakcyjnego. Tego typu akcesoria powinny znajdować się w ciekawych dla zwierzęcia miejscach, najlepiej tam, gdzie często przebywają domownicy i do tego blisko okna. Żaden kot nie zainteresuje się drapakiem ustawionym w ciemnym korytarzu, który wszyscy omijają szerokim łukiem. 

Jak zniechęcić kota do drapania mebli?

Czy są inne sposoby, które mogłyby skłonić zwierzę do oszczędzenia kanapy lub fotela? Jak najbardziej jest kilka trików, które można zastosować. Jak zniechęcić kota do drapania mebli? Można między innymi zainwestować w produkty w formie spryskiwaczy, które wydzielają nieprzyjemny zapach dla kota. Szybko one wietrzeją, dlatego też proces, zgodnie z zaleceniami na etykiecie, warto powtarzać co jakiś czas. 

Już wiesz dlaczego kot drapie meble i jak można spróbować go tego oduczyć. Z pewnością warto jest zrezygnować z metod, które mogłyby zburzyć dobre relacje ze zwierzęciem. Mowa tu między innymi o:

  • krzyczeniu na kota, 
  • polewaniu wodą,
  • rzucaniu przedmiotami i klapsach.

Jak jeszcze poradzić sobie z kotem, który drapie i niszczy meble, a który co dostał nowy drapak? Nowe akcesoria, jeżeli zwierze nie może się do nich przekonać, można także spryskać specjalnym preparatem, który zwabi i zaciekawi mruczka - warto spróbować! 

Jaki drapak dla kota wybrać? 

Zatem jaki drapak wybrać dla kota? Powinien on być przede wszystkim:

  • być na tyle wysoki, czy też długi, aby zwierze mogło się na nim spokojnie wyciągnąć. Jeżeli w mieszkaniu nie ma miejsca na słupek do samej góry, to warto rozważyć zakup płaskiej maty, która może swobodnie leżeć na ziemi, jak i być przyczepiona do ściany, 
  • wyposażony w skrytki, tunele, czy też platformy. Drapak jest często atrakcyjnym punktem obserwacyjnym dla kota - zwierze doceni, że może się na nim zdrzemnąć lub wygodnie obserwować okolicę, Jak oduczyć kota drapania mebli bez tak atrakcyjnego zamiennika? Jest to wręcz niemożliwe, 
  • wykonany z bezpiecznych dla zwierzęcia materiałów.

W powyższym artykule podpowiedzieliśmy jak oduczyć kota drapania mebli - po wdrożeniu taktyki należy uzbroić się w cierpliwość i dać zwierzęciu czas na poznanie nowych zasad. Jako sklep zoologiczny online oferujemy akcesoria dla kota, które są przydatne podczas pracy ze zwierzęciem. W ofercie znajdują się także drapaki
 

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6525 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-18
Zamówienie zostało bardzo szybko zrealizowane, jesteśmy bardzo zadowoleni . Pozdrawiamy i polecamy,
2024-04-18
Szybko i profesjonalnie
pixel