Jak obciąć kotu pazury?

2023-03-13
Jak obciąć kotu pazury?

Kiedy warto pomyśleć o obcinaniu pazurów?

Obcinanie pazurów u kota to wśród wielu właścicieli czworonogów sporna kwestia. Z jednej strony można spotkać się z opiniami, według których ostre paznokcie są naszym pupilom niezbędne. Dzieje się tak zwłaszcza w środowisku naturalnym, w związku z czym nie powinniśmy ingerować w ich wzrost. Z drugiej jednak wielu kocich właścicieli uznaje obcinanie pazurów za podstawowy element pielęgnacji, szczególnie w przypadku kotów niewychodzących. Każda ze stron ma swoje racje.

Dla kotów dziko żyjących — a także tych, które większość czasu spędzają na dworze — dłuższe pazury są sporym ułatwieniem i przydają się np. podczas polowania, ucieczki, czy walki. Dzięki nim kocie łapy mają zdecydowanie większą przyczepność, a w przypadku konfrontacji z ewentualnym przeciwnikiem, zwierzak jest w stanie skutecznie walczyć o swoje racje. Wykorzystywanie potencjału pazurów jest przy tym jednoznaczne z ich naturalnym ścieraniem, które w naturalnym środowisku w pewnym sensie zastępuje obcinanie.

W przypadku kotów, które większość (lub całość) dnia spędzają w domu, sprawa nieco się komplikuje. Wygodny i często mniej aktywny tryb kociego życia z reguły uniemożliwia naszym pupilom ścieranie ostrej części paznokci, które w związku z tym stają się zbyt długie, ostre i mogą utrudniać kotu wykonywanie niektórych czynności. Co więcej, naturalna potrzeba ścierania pazurków najczęściej odbija się na meblach, kanapach, a w najlepszym przypadku — drapakach. Dlatego też, jeśli nasz czworonóg nie ma możliwości naturalnego stępienia pazurów, warto pomyśleć o ich przycięciu. Takie rozwiązanie nie tylko zlikwiduje problem niszczenia i drapania w domu, ale także ułatwi codzienne życie pupilowi.

Kiedy jeszcze krótkie pazurki mogą się przydać?

Obcinanie pazurów może okazać się konieczne również w innych przypadkach, takich jak:

  • wystawy kotów — w większości przypadków obcięcie kocich pazurków jest zawarte w regulaminie,
  • leczenie — odpowiednia pielęgnacja i (nawet jednorazowe) przycięcie paznokci, zwłaszcza w przypadku podatnych na stres kotów, może znacznie ułatwić wizyty u weterynarza,
  • rekonwalescencja — po zabiegach lub w trakcie choroby, koty bardzo często odczuwają wzmożoną potrzebę drapania się, co może stanowić problem, zwłaszcza jeśli na ich ciele znajdują się rany lub szwy. W takim przypadku obcięcie pazurków zminimalizuje ryzyko podrażnienia wrażliwych miejsc.

Kwestia przyzwyczajenia, czyli kiedy zacząć obcinać kocie pazury

Obcinanie pazurów – o czym zapewne miała okazję przekonać się spora część kocich opiekunów – nie należy do ulubionych zabiegów pielęgnacyjnych naszych czworonogów. Jak obcinać pazury kotom, aby zminimalizować towarzyszący tej czynności stres i niepotrzebne nerwy?

Kluczowe jest stopniowe i jak najwcześniejsze oswajanie kota z tą, mimo wszystko, nielubianą czynnością. Jeśli opiekujemy się kotem od małego, warto już od początku przyzwyczaić pupila do pielęgnacji, między innymi poprzez delikatne dotykanie, głaskanie, czy masowanie łapek. Dzięki temu dotyk tej części ciała będzie wywoływał u czworonoga pozytywne skojarzenia, a widok obcinaczek do pazurów nie wywoła paniki.

Jak często obcinać kotu pazury?

Kocie pazury (szczególnie w przypadku niewychodzących czworonogów) wymagają regularnego podcinania. Aby zachować ich naturalny wzrost i zminimalizować ryzyko uszkodzenia delikatnych tkanek, taki zabieg powinien być przeprowadzany średnio raz na 1-1,5 miesiąca.

Wiele jednak zależy od tego, jaki tryb życia prowadzi nasz kot. Jeśli często wychodzi na zewnątrz lub regularnie korzysta z drapaków, jego pazury będą ścierały się same. Dzięki temu czas pomiędzy poszczególnymi zabiegami znacznie się wydłuży.

Jeśli wiemy, jak obciąć pazury kotu w prawidłowy sposób, ich odrastanie również będzie spowolnione. Najważniejsze, aby cięcie nie było krzywe, ponieważ może to powodować dyskomfort, niewłaściwe odrastanie, czy rozdwajanie. Obcinaczkę najlepiej trzymać pod kątem prostym (poziomo) - takie przycięcie jest najbardziej zbliżone do naturalnego sposobu ścierania się pazurów.

Kilka wskazówek, jak obcinać pazury u kota

Planując obcięcie pazurów u swojego czworonoga, trzeba pamiętać przede wszystkim o ich specyficznej budowie. Kocia łapa, podobnie jak ludzka dłoń, jest złożona z wielu elementów, a koci pazur, w pewnym sensie, można porównać do naszego palca. Podobnie jak w tym drugim, w części pazura znajduje się żywa tkanka, na którą trzeba szczególnie uważać, wykonując zabiegi pielęgnacyjne. Tkanka ta to tzw. miazga pazurowa, czyli unerwiona część kociego paznokcia, której naruszenie — na przykład poprzez nieuważne przycięcie — może spowodować krwawienie i ból u zwierzaka. Jak prawidłowo obciąć pazury kotu, aby nie uszkodzić delikatnej struktury?

Przede wszystkim podczas zabiegów pielęgnacyjnych obcinamy samą końcówkę pazura, czyli białą, a nie różową, lub po prostu ciemniejszą część pazurka. Ten fragment jest bowiem zbudowany z nieunaczynionej tkanki (podobnie jak ludzki paznokieć), której uszkodzenie nie powoduje krwawienia ani bólu.

Jak obcinać kotom pazury, aby uniknąć uszkodzenia miazgi? Najlepiej obcinać pazury 1-2 milimetry od wrażliwych zakończeń, ponieważ nawet w ich pobliżu mogą znajdować się delikatne naczynka, których naruszenie jest niewskazane.

A jak obcinać paznokcie u kota, który nie chce ich pokazać? Można to zrobić zupełnie bezboleśnie. Wszystkie koty mają w łapach mięsień, który umożliwia im schowanie i pokazywanie pazurów. Jeśli nasz pupil nie współpracuje, kiedy dostrzega w naszych dłoniach obcinaczkę, mięsień ten możemy pobudzić samodzielnie, delikatnie naciskając na łapkę.

Warto również pamiętać, że kocia łapa ma 5 pazurów. To ważne, ponieważ ten ostatni — będący tak naprawdę pierwszym — czasami bywa pomijany podczas pielęgnacji, zwłaszcza w przypadku ras długowłosych. Tymczasem każda kocia łapa na boku posiada dodatkowy pazur, który również należy przycinać.

Odpowiednie narzędzie to podstawa, czyli jak obciąć kotu pazury bez bólu

Podczas obcinania kocich paznokci, najważniejsze jest odpowiednie narzędzie. Wybór dobrej obcinaczki dla kota to pierwszy krok ku sprawnej i bezbolesnej pielęgnacji. Każdy sklep zoologiczny w swojej ofercie posiada najczęściej dwa lub trzy rozmiary obcinaczek, odpowiednich dla kotów różnych ras.

Najważniejsze, aby narzędzie było odpowiednio ostre – dzięki temu skrócenie pazurów będzie o wiele prostsze i zminimalizuje ryzyko uszkodzenia delikatnych tkanek. Co więcej, cały proces przebiegnie szybko i sprawnie, a kot będzie czuł się bardziej komfortowo.

Warto przy tym pamiętać, że obcinaczki — zwłaszcza przy częstym ich używaniu, po czasie mogą się stępić. W takim przypadku trzeba wymienić je na nowe, ponieważ zużyte ostrza, zamiast skutecznie przyciąć, mogą zgniatać i szarpać kocie paznokcie, co z pewnością nie ułatwi pielęgnacji.

Znaczenie ma również rozmiar narzędzia – w przypadku dorosłych kotów, zwłaszcza dużych ras, lepszym wyborem będzie większa obcinaczka. Dla kociaków, a także czworonogów o delikatnych pazurkach, lepiej wybrać mniejszy rozmiar, który ułatwi precyzyjne wykonanie zabiegu.

Czy warto obcinać kocie pazurki?

W przypadku kotów wychodzących, które naturalnie ścierają swoje paznokcie, obcinanie nie jest konieczne. Jeśli jednak jesteśmy właścicielami czworonoga, który większość czasu spędza w domu, zdecydowanie warto rozważyć ten rodzaj pielęgnacji. Jeśli wiemy, jak obciąć kotu pazury w prawidłowy sposób i posiadamy odpowiednie narzędzie, taki zabieg będzie dla pupila bezbolesny i całkowicie bezpieczny. Wykonywany nawet raz na jakiś czas, może natomiast znacznie zwiększyć komfort życia czworonoga.

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6521 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-18
Ok
2024-04-18
.
pixel