Jak nauczyć szczeniaka chodzić na smyczy?

2021-12-02
Jak nauczyć szczeniaka chodzić na smyczy?

Nowy członek rodziny - małe szczenię trafiło pod Twój dach. To zarówno wiele radości, jak i poważny obowiązek. Jednym z zadań, jakie stają przed nowym właścicielem jest nauka psa czystości i trening chodzenia na smyczy. Jak nauczyć szczeniaka chodzić na smyczy? Jest kilka cennych wskazówek, które możesz wprowadzić w życie, wybierając się na pierwszy spacer ze szczeniakiem. Przeczytaj nasz poradnik!

Kiedy można wyjść na pierwszy spacer z psem?

Pierwszy spacer z psem możesz odbyć po niezbędnym okresie kwarantanny po wykonanych szczepieniach obowiązkowych. Warto poczekać aż szczenię nabierze pełnej ochrony immunologicznej, która pozwoli mu zredukować ryzyko zachorowania na takie choroby jak np. nosówka, czy parwowiroza. Zdrowe szczenię powinno przyjąć 3 dawki szczepionki. Zakłada się, że dopiero po przyjęciu przez psa trzeciej dawki szczepienia, można z nim wyjść bezpiecznie na pierwszy spacer.

Czy po pierwszym szczepieniu można iść z psem na spacer?

Wielu właścicieli zastanawia się jednak czy przyjęcie pierwszego szczepienia nie jest już odpowiednim momentem na bezpieczne wyprowadzenie psa na spacer. Specjaliści ostrzegają jednak przed takimi praktykami. Niezależnie od tego, czy planujesz krótki spacer i masz zamiar unikać innych psów, czy też chcesz puścić psiaka tylko do ogrodu – wypuszczenie psa na dwór po pierwszym szczepieniu nie jest bezpieczne! Kiedy pierwszy spacer z psem? Odczekaj przynajmniej 2 tygodnie od przyjęcia trzeciej, ostatniej dawki szczepień!

Pierwszy spacer z szczeniakiem — jak się przygotować?

Skoro już wiesz, kiedy można wyjść z psem na pierwszy spacer, musisz też wiedzieć, co na niego zabrać i jak się przygotować. Na sam początek odpuść sobie zabieranie na spacer zabawek do aportowania. Pierwsze spacery powinny być okresem maksymalnej koncentracji na nauce chodzenia na smyczy i rozpraszanie i tak bardzo żywiołowego z natury szczenięcia dodatkowymi zabawkami jest błędem. Przed pierwszym spacerem warto założyć psu obrożę tak, by oswajał się z jej noszeniem. Co zatem warto kupić przed pierwszym spacerem?

  • Obrożę dla psa
  • Smycz (najlepiej klasyczną, niewyciąganą)
  • Rękawiczki i torebki na psie odchody

Pamiętaj, by od samego początku uczyć psa regularności. Szczenię szybko przyzwyczai się do godzin spacerów i w przyszłości będzie ich oczekiwało o zbliżonych godzinach. Psy lubią rutynę.

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy – wskazówki

Pierwsze „spacery” warto zacząć już w domu. Przypnij psu smycz do obroży i przechadzaj się z nim po domu. Może to przebiegać w formie zabawy, ale raczej nie pozwalaj na szarpanie zębami za smycz. Trening wspólnych spacerów powinien rozpoczynać się od próby nauczenia przywoływania psa do Ciebie, kiedy stoisz nieruchomo. Każdą pozytywną reakcję czworonoga nagrodź drobnym, psim przysmaczkiem. Następnie rozpocznij naukę chodzenia koło Ciebie na smyczy. Pilnuj, by szczeniak grzecznie chodził za Tobą. Nie jest to proste i wymaga czasu. To właśnie dlatego wiele osób, które nie wiedzą jak nauczyć psa chodzić na smyczy, korzysta z usług behawiorysty lub tresera, który jest w tej materii specjalistą. Nie da się dokładnie oszacować, od kiedy pies na smyczy przestanie Cię szarpać i zacznie zachowywać się tak, jakbyś tego sobie życzył.

Od kiedy uczyć psa chodzenia na smyczy? Najlepiej zacząć jak najwcześniej, co sprzyja łatwiejszemu przyswajaniu wiedzy przez psiaka. Każde z ćwiczeń powinno kończyć się dopiero po satysfakcjonującym jego wykonaniu Jeśli Twój pies przyjdzie do Ciebie, gdy go zawołasz, lub zacznie podążać obok Ciebie na smyczy – nagrodź go, co będzie dla niego znakiem, że dobrze się spisał. Jeśli szczenię ciągnie lub szarpie, ignoruj je. Staraj się uspokoić psa i ponów naukę chodzenia. Smycz nigdy nie może być napięta. Powinna być przedłużeniem Twojej ręki. Z kolei zbyt długi dystans między Tobą a psem podczas nauki chodzenia na smyczy również nie jest zalecany. Do treningu chodzenia najlepiej sprawdzi się smycz regulowana. Pamiętaj, że nie ma jednego złotego środka na to, jak nauczyć psa chodzić na smyczy. Każde szczenię jest inne i może potrzebować mniej/więcej czasu aż opanuje tę sztukę. Jeśli trafił Ci się wyjątkowo trudny „egzemplarz” – skorzystaj z pomocy psiego behawiorysty.

Mamy nadzieję, że wiesz już jak nauczyć szczeniaka chodzić na smyczy i wiesz również, kiedy wyjść ze szczeniakiem na pierwszy spacer. Profesjonalne smycze dla psa, dopasowane do wymiarów szyi szczeniaka obroże i wiele innych produktów (np. kaganiec dla psa) oferuje nasz sklep zoologiczny online. Przed pierwszą wspólną wyprawą kup koniecznie wszystkie niezbędne akcesoria dla psów i uzbrój się w cierpliwość – Twoje opanowanie to gwarancja sukcesu!

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6840 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-19
Super!!!
2024-07-19
Jak zawsze , wszystko super.
pixel