Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?

2023-10-19
Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?

Kiedy mały mruczek pojawia się w naszym domu, to przychodzi czas, kiedy to trzeba stawić czoła bardzo ważnemu zagadnieniu, a mianowicie: jak nauczyć kota używania kuwety? Kwestia ta jest niezwykle istotna zarówno dla pozostałych lokatorów, jak i dla samego zwierzęcia. Nie od dzisiaj przecież wiadomo, że koty w szczególności zwracają uwagę na kwestie higieny, a także czystości. Jak to zatem jest z tą kuwetą? 

Wybierz odpowiednie miejsce na kuwetę 

Ustawiona w odpowiednim miejscu kuweta dla kota to podstawa. Pamiętajmy, że nasi puchaci, czworonożni przyjaciele to zwierzęta, dla których higiena i czystości jest bardzo ważna. Kuweta ustawiona koło misek z jedzeniem oraz wodą nie wchodzi zatem w grę. Należy wybrać miejsce, które będzie:

 • odosobnione - aby kot mógł swobodnie korzystać z kuwety należy ją ustawić w cichym oraz spokojnym zakamarku domu,
 • jasne i o odpowiedniej temperaturze - dużo osób obawia się nieprzyjemnych zapachów z kuwety. Nic więc dziwnego, że częstą praktyką jest ustawianie kuwety w piwnicach, czy też wiatrołapach. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, gdyż zwierzęciu trudno jest przyzwyczaić się do takich warunków,
 • łatwo dostępne - ustawiając kuwety dla kota w danym pomieszczeniu trzeba zawsze pozostawiać drzwi otwarte. Jeżeli będziemy o tym zapominać, to należy liczyć się z tym, że każdy mruczek w chwili “kryzysowej” będzie szukał innego rozwiązania na własną łapę.

Wybierz odpowiednią kuwetę 

Nauka korzystania z kuwety przez kota zakończy się sukcesem w momencie, kiedy przenośna toaleta naszego mruczka będzie spełniała jego wymagania - zarówno pod względem rozmiarów, jak i samej formy. Dlatego też w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych, można między innymi nabyć kuwety:

 • otwarte - nauka korzystania z kuwety przez małego kota powinna rozpocząć się od kuwety o niskich krawędziach. Właściciele mruczków muszą również upewnić się, że ich mały podopieczny będzie w stanie dostać się na żwirek - często niezbędne jest wykonanie tymczasowych stopni. W przypadku dorosłych zwierząt można postawić na wysokie krawędzie, 
 • zamknięte - kryte kuwety dla kota stanowią duże udogodnienie dla właścicieli. Często posiadają one drzwiczki, zapobiegające wypadaniu żwirku. Wysokie ścianki i daszek to również dodatkowa intymność dla naszego pupila, 
 • samoczyszczące - tego typu kuwety dla kota cieszą się coraz większą popularnością. Należy jednak pamiętać o tym, że w przeciwieństwie do swoich tradycyjnych odpowiedników wymagają one często stałego podłączenia do prądu, a także zajmują dużo więcej miejsca.

Wybierz odpowiedni żwirek 

Jak nauczyć kota używania kuwety? Odpowiadając w sposób złożony na to pytanie należy również trochę uwagi poświęcić ważnej kwestii, jaką jest żwirek dla kota. To właśnie dzięki niemu każdy mruczek w naturalny sposób jest w stanie zakopać swoje odchody. Warto również wspomnieć o tym, że odpowiednie podłoże może również pomóc w zwalczaniu nieprzyjemnych zapachów. Wśród produktów z tej kategorii najczęściej wybór pada na:

 • silikonowy żwirek dla kota,
 • bentonitowy żwirek dla kota,
 • drewniany żwirek dla kota.

Kupując żwirek dla kota, oprócz ceny, należy zwracać uwagę na jego właściwości. Dużo przygotowanych podłoży ma właściwości zbrylające - ułatwiające sprzątanie kuwety - i pochłaniające nieprzyjemne zapachy.

 

Jak nauczyć kota używania kuwety?

Nauka korzystania z kuwety przez kota może odbywać się na kilka sposobów. Najbardziej naturalnym jest naśladownictwo, kiedy kocię, obserwując swoją matkę, naśladuje jej zachowanie. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku mruczków, które trafiły do domów i nie zdążyły się tego nauczyć. Wtedy należy:

 • zanosić kotka do kuwety w momencie, kiedy będzie on szukał miejsca, by się załatwić - wyczucie tego momentu nie jest łatwe i wymaga stałej obserwacji. Warto jednak pamiętać, że nasi pupile najczęściej korzystają z kuwety zaraz po przebudzeniu, jak i po posiłku, 
 • nagradzać kociaki za skorzystanie z kuwety. Świetnie tutaj sprawdzą się smakołyki dla kota, które należy podawać poza kuwetą (miejsce na załatwianie się nie powinno kojarzyć się zwierzęciu z jedzeniem).

Mówiąc o tym, jak nauczyć kota używania kuwety, trzeba również podkreślić, że nie należy karać naszych futrzastych przyjaciół. Te inteligentne zwierzęta, poza obrażaniem się, mogą również zniechęcić się do dalszej nauki. System nagradzania w tym przypadku jest dużo bardziej skuteczny. 

Tak jak w przypadku młodych kociąt, tak samo starsze koty powinno się uczyć korzystania z kuwety. Proces ten, choć może być dłuższy, przy cierpliwości i zaangażowaniu właściciela z pewnością zakończy się sukcesem. 

Jako sklep zoologiczny online oferujemy naszym klientom kuwety dla kota oraz żwirki dla kota w szerokich przedziałach cenowych. Produkty te cechują się wysoką jakością, a także dużą różnorodnością, dzięki czemu każdy z pewnością znajdzie coś dla swojego futrzastego, czworonożnego przyjaciela. Oprócz tych artykułów oferujemy również spray do czyszczenia klatek i kuwet, pochłaniacz zapachów i wiele innych. 
 

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6507 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-13
.
2024-04-12
Polecam
pixel