Jak kąpać psa? Zasady pielęgnacji czworonoga
Jak kąpać psa? Stopniowe oswajanie
Większość psów podchodzi sceptycznie do kontaktu z wodą. Wiedzą o tym właściciele pupili, które na słowo „do wanny” w popłochu chowają się w domowych zakamarkach. Jak przekonać zwierzaka do kąpieli? Przede wszystkim, należy oswajać go z nią od najwcześniejszych lat.
Oczywiście, pierwsza kąpiel w nowym domu nie powinna polegać na siłowaniu się ze zwierzakiem. Zacznij od zaznajamiania go z łazienką „na sucho”. Zabieraj go do do niej, aby się pobawić. Możesz także zachęcać psa do wchodzenia do wanny lub brodzika za pomocą przysmaków.
Gdy czworonożny przyjaciel dobrze zapozna się z łazienką, pora na kolejny etap, czyli oswojenie się z wodą. Gdy pies przebywa w pomieszczeniu, odkręć wodę w ranie lub pod prysznicem, aby zapoznał się z wydawanym przez nią dźwiękiem. Od czasu do czasu możesz pogłaskać psa wilgotnymi dłońmi.
Jak wykąpać psa w domu krok po kroku?
Stało się – pora na pierwszą kąpiel. Jeśli Twój pies nie boi się już wchodzić do łazienki, a nawet chętnie wskakuje do wanny, z pierwszym zabiegiem nie powinno być większych kłopotów. Jak wykąpać psa, by kąpiel była dla niego miłym przeżyciem?
1. Zachęć psa do wejścia do wanny tak, jak zwykle, a więc za pomocą smakołyków.
2. Za pomocą małego strumienia letniej wody (ok. 37 stopni), zacznij polewać grzbiet, zad, boki oraz łapki psa. W tym samym czasie mów do niego spokojnym głosem.
3. Gdy sierść psa będzie już wilgotna, nanieś na nią odrobinę szamponu. Wmasowuj go dokładnie, lecz delikatnie, aby nie poplątać sierści. Pamiętaj, że nie należy moczyć uszu i oczu psa – te okolice należy jedynie przecierać wilgotną ściereczką.
4. Po dokładnym rozprowadzeniu piany po ciele psa, dokładnie spłucz ją letnią wodą.
5. Osusz ciało psa ręcznikiem, kierując się od łap ku górze. Jeśli pies ma gęstą sierść, możesz posiłkować się suszarką do włosów. Pamiętaj jednak o tym, by stosować wyłącznie letni nawiew.
Jakie produkty do kąpieli psa wybrać?
Aby kąpiel była dla psa przyjemna i co najważniejsze skuteczna, powinieneś zaopatrzyć się w zestaw produktów dopasowanych do potrzeb czworonoga.
Szampon
Koniecznie weterynaryjny, przeznaczony do potrzeb skóry i sierści psa. Nigdy nie kąp psa w „ludzkich” kosmetykach, ponieważ mogą mu zaszkodzić. Skóra psa i człowieka mają odmienne pH, a więc i różne wymagania.
Odżywka
Psom, które posiadają włosy, od czasu dobrze zrobi odrobina zmiękczającej odżywki, która ułatwia rozczesywanie.
Szczotka lub grzebień
Najlepiej stosować je przed i po kąpieli. Psy z podszerstkiem przed zabiegiem warto dokładnie wyszczotkować furminatorem. U zwierzaków posiadających włosy, najlepiej sprawdzą się grzebienie z szeroko rozstawionymi ząbkami, które nie poplączą kosmyków.
Opcjonalnie: środek na pchły
Jeśli Twój pies akurat boryka się z pchłami, standardowy szampon zamień na dobry produkt przeciwpasożytniczy.
Jak wykąpać psa? To nie takie trudne!
Gwarantujemy, że cierpliwość, spokój i odpowiednie produkty to sprawdzony przepis na udaną psią kąpiel. Sprawdź produkty do pielęgnacji i higieny psa dostępne w naszym sklepie i uzupełnij kosmetyczkę swojego czworonoga!