Jak działa kocimiętka na koty?

2022-08-05
Jak działa kocimiętka na koty?

Co to jest kocimiętka?

Na początek wyjaśnijmy, co to jest kocimiętka. Jest to roślina zielna, należąca do gatunku ziół takich jak mięta, melisa czy bazylia. Ma drobne listki nieco przypominające wygląd mięty oraz ładne, niebieskie kwiaty, w związku z czym uprawiana jest często w domach jako roślina ozdobna. Cechuje ją charakterystyczny zapach, który przyciąga koty, jednocześnie odstraszając komary i inne uciążliwe owady.

Gdzie można kupić kocimiętkę? Znajdziesz ją w sklepach ogrodniczych, w postaci sadzonek lub nasion. To roślina mało wymagająca w utrzymaniu, dlatego z łatwością możesz hodować ją na kuchennym parapecie czy w przydomowym ogródku.
W sklepach zoologicznych dostępna jest również pod postacią różnych preparatów dla kotów, np. w sprayu czy zasuszona.

Jak działa kocimiętka na koty?

Skoro wiesz już, czym jest kocimiętka, pora wyjaśnić, dlaczego koty tak lubią kocimiętkę. W tej roślinie znajduje się nepetalakton - olejek eteryczny przypominający kocie feromony. Ta substancja przyswajana jest przez koty za pomocą narządu Jacobsona, który umieszczony jest po obu stronach kocich nozdrzy. Nepetalakton dostaje się do organizmu, łączy z określonymi receptorami i w efekcie tego pobudza neurony oraz konkretne obszary w mózgu kota.

Co robi kocimiętka z kotem? Następstwem działania feromonu jest silne pobudzenie zwierzaka. W tym czasie uaktywnia się wiele instynktownych zachowań, jak zabawa, instynkt łowiecki, popęd seksualny czy wzmożony apetyt. Poniższe zachowania są konkretnymi przykładami, jak koty reagują na kocimiętkę:

  • ocierają się o roślinę,
  • liżą i gryzą listki,
  • ślinią się,
  • głośno mruczą i miauczą,
  • podskakują, są w euforii.

Takie silne upojenie trwa około 10 minut. Bowiem właśnie tyle potrzebują neurony, by na nowo przekazywać sygnał nerwowy. Po tym czasie kot może wydawać się nieco otępiały, a jego reakcje bywają opóźnione. Przez następną godzinę kot nie będzie już w żaden sposób reagował na zapach tej rośliny.

Wiesz już, co to jest kocimiętka dla kota ale zastanawiasz się, jak ją stosować? Możesz podawać ją swojemu futrzakowi podczas zabawy, jako nagroda za posłuszeństwo lub w sytuacjach stresowych, np. w celu rozluźnienia w czasie podróży.

Czy kocimiętka jest szkodliwa?

Powyżej opisaliśmy, co daje kocimiętka oraz czemu koty tak ją lubią. Jeśli czytając poprzedni akapit, przez myśl przeszło Ci pytanie, czy koty mogą jeść kocimiętkę - uspokajamy. Tak - kocimiętka zjedzona raz na czas w niewielkich ilościach z pewnością nie zaszkodzi Twojemu kotu. Ta roślina nie ma właściwości uzależniających, a więc po kilku minutach kot straci nią zainteresowanie. Nie musisz się już zatem obawiać, czy kocimiętka jest szkodliwa dla kota. Teraz już wiesz, czemu koty lubią kocimiętkę, więc bez obaw możesz wykorzystać ją jako urozmaicenie kocich przyjemności.

Kocimiętka i inne kocie przysmaki dostępne w Ale Zwierzaki!

Mamy nadzieję, że wiesz już, dlaczego kocimiętka działa na koty oraz jak jak podać ją kotu. Jeśli szukasz też innych produktów dla kota, odwiedź nasz sklep zoologiczny online, gdzie znajdziesz m.in.:

Zadbaj o swojego zwierzaka i wybierz dla niego to, co lubi najbardziej. Zdrową karmę, drapak czy kocimiętkę. Po takich przyjemnościach Twój kot z pewnością odwdzięczy się pomrukiwaniem pełnym zadowolenia.

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6507 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-13
.
2024-04-12
Zawsze szybko i sprawnie
pixel