Jak dbać o psie uszy? Najlepsze preparaty do czyszczenia uszu psa
Sekrety psiego ucha
Zmysł słuchu u wszystkich psowatych jest niesamowicie wyczulony nawet na wysokie częstotliwości, których nie są w stanie usłyszeć inne gatunki, w tym ludzie. Dzięki temu nasze pupile mogą pozostawać czujne w każdej sytuacji i poznawać otaczający świat. Warto dodać, że uszy służą psu również do komunikowania się z otoczeniem – ich ułożenie świadczy o samopoczuciu zwierzaka.
Niestety, ze względu na specyficzną budowę, ucho psa bywa narażone na infekcje grzybicze i bakteryjne. To jeden z najczęstszych powodów wizyt w gabinecie weterynaryjnym. Na problemy z uszami narażone są przede wszystkim rasy długouche, takie jak beagle czy bassety, jak również psy długowłose.
Choroby uszu u psa – jak je rozpoznać?
Początkowo infekcję ucha u psa łatwo przeoczyć, jednak z czasem zwierzę będzie wyraźniej komunikować swoje dolegliwości. Niepokojącymi objawami są:
• Drapanie uszu,
• Zaczerwienienie i obrzęk,
• Wydzielina ropna,
• Tkliwość,
• Podwyższona temperatura skóry w obrębie uszu,
• Przykry zapach.
Jeśli dostrzeżesz powyższe symptomy, nie zwlekaj i zabierz psa do weterynarza.
Jak dbać o psie uszy na co dzień?
Bez względu na to, jakiej rasy jest Twój pupil, powinieneś regularnie przeglądać jego uszy, by zmniejszyć ryzyko infekcji. Zazwyczaj wystarczy robić to podczas innych rutynowych czynności pielęgnacyjnych, takich jak czesanie czy kąpiel. Psy, które mają długie uszy lub często przebywają w wodzie, powinny być poddawane podobnej kontroli częściej.
Podstawą troski o psi narząd słuchu jest oczywiście delikatne, ale skuteczne czyszczenie. Podpowiadamy, jak je przeprowadzić.
Czym czyścić psu uszy?
Przede wszystkim zapomnij o stosowaniu „ludzkich” patyczków do uszu i preparatów. Twój pies wymaga dedykowanych środków, które delikatnie oczyszczą wnętrze uszu. Przydadzą Ci się:
• Gaza, płatki kosmetyczne i specjalne patyczki do psich uszu,
• Płyn do czyszczenia uszu z aplikatorem.
Preparaty do czyszczenia uszu psa powstają z poszanowaniem pH jego skóry oraz specyficznej budowy małżowin.
Jak czyścić psu uszy krok po kroku?
Przede wszystkim pamiętaj, że Twój pies powinien być przyzwyczajony do dotykania uszu. Jeśli nigdy ich nie czyściłeś, zacznij od głaskania i masowania małżowin zwierzaka podczas zabawy i pieszczot. Dopiero po pewnym czasie, jeśli zwierzę nie protestuje, możesz spróbować wyczyścić ucho w środku.
Jeśli podczas prób czyszczenia pies protestuje, jest niespokojny lub przestraszony, przerwij i spróbuj ponownie za jakiś czas.
Jak wyczyścić psu uszy? Wystarczy kilka prostych kroków:
1. Delikatnie wywiń ucho psa na zewnątrz.
2. Kilka kropel płynu czyszczącego wlej do ucha, a następnie delikatnie je rozmasuj.
3. Pozwól psu wytrzepać uszy.
4. Za pomocą wacików i patyczków oczyść wyłącznie zewnętrzną część ucha. Nigdy nie wkładaj niczego do przewodu słuchowego psa!
5. Wytrzyj małżowinę chusteczką higieniczną.
Czyszczenie psich uszu: podsumowanie
Regularne czyszczenie uszu psa pozwoli zmniejszyć ryzyko infekcji grzybiczych i bakteryjnych. Pamiętaj, by regularnie sprawdzać uszy swojego czworonoga i reagować, gdy tylko zauważysz coś niepokojącego.