Jak dbać o królika? Żywienie i pielęgnacja

2021-09-17
Jak dbać o królika? Żywienie i pielęgnacja

​Królik domowy – co warto o nim wiedzieć?

Króliki to stosunkowo proste w pielęgnacji zwierzątka, które wyróżniają się spokojnym usposobieniem. Często to właśnie królik staje się pierwszym domowym zwierzątkiem dziecka, które rodzice chcą nauczyć odpowiedzialności. W odróżnieniu od innych zwierząt domowych, takich jak psy i koty, króliczki nie wymagają całodniowej uwagi, a jednocześnie mogą być wiernymi towarzyszami wielu zabaw.
Królik domowy (np. miniaturka) żyje od 7 do 10 lat. To całkiem sporo, jak na małe domowe zwierzę, biorąc pod uwagę długość życia np. chomików. Warto mieć na uwadze to, że długość życia królika jest najczęściej uwarunkowana tym, jak dba o niego jego właściciel.

​Jaka klatka dla królika?

Królik znacznie różni się od chomików, szczurków i innych małych domowych zwierząt. Nie jest aż tak ruchliwy i nie wykazuje potrzeby wspinania się. Jego klatka nie musi być więc wysoka. Mimo to, powinna mieć możliwie obszerne dno, które pozwoli zwierzątku na aktywność podczas nieobecności właścicieli.
W klatce królika powinna znaleźć się miseczka na pokarm (najlepiej ceramiczna lub metalowa), a także poidełko. Warto zainwestować również w drewniany domek, w którym zwierzak będzie mógł się schować.
Gdy przebywasz w domu, swojego królika bez problemu możesz wypuścić z klatki. Zwierzątko chętnie spaceruje i poznaje nowe okolice. Pamiętaj jednak, aby kontrolować, czy królik nie utknął w domowych zakamarkach, np. za meblami.

​Jakie podłoże do klatki dla królika?

Częstym błędem właścicieli królików jest układanie w ich klatkach zwykłego podłoża trocinowego. Niestety, pył unoszący się z niego może być szkodliwy dla zwierzaka. Ponadto, trociny mogą ranić królicze łapki. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie ekologiczny granulat. W naszym sklepie znajdziesz wysokiej jakości podłoże dla królików oraz gryzoni.

​Idealna karma dla królika

Czas przyjrzeć się króliczej diecie. Co najbardziej przysłuży się uszatemu przyjacielowi? Podstawą diety królika powinno być wysokiej jakości siano. Jego nigdy nie powinno zabraknąć w klatce zwierzaka. Możesz ułożyć je w okolicy miseczki lub umieścić w specjalnym paśniku. Ponadto, można podawać mu mieszanki suszu bogatego w błonnik. W jadłospisie zwierzątka od czasu do czasu powinny pojawić się również warzywa, zioła, a nawet trawa.

​Jak spędzać czas z królikiem?

Jak wspomnieliśmy, królik to zwierzątko towarzyskie i energiczne. Jednak jak się z nim bawić? Wystarczy uruchomić wyobraźnię. Z pomocą prostych domowych przedmiotów, takich jak zwinięty w rulon arkusz twardego papieru, możesz przygotować tunele, którymi królik może się przemieszczać.
Dziś nie dziwi widok osób, które z królikiem pojawiają się poza domem. Wystarczą dobre szelki, a Twój podopieczny może wybrać się z Tobą na mały spacer po okolicy.

​Jak dbać o królika? Podsumowanie

Królik nie należy do bardzo wymagających zwierzątek. Pamiętaj, aby podarować mu odpowiednio dużą, wyposażoną klatkę, dobrej jakości karmę i codziennie poświęcać mu swoją uwagę. Urocze zwierzątko bez wątpienia odwdzięczy Ci się za nią całą masą miłości. Sprawdź nasze akcesoria dla królików i zadbaj o swojego pupila!

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6331 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-28
Super
2024-02-26
Wszystko przebiegło sprawnie i szybko. Polecam!!!!
pixel