Jak dbać o kocie zęby? Higiena jamy ustnej kota

2021-08-31
Jak dbać o kocie zęby? Higiena jamy ustnej kota

​Jak dbać o kocie zęby? Higiena jamy ustnej kota

Zęby to dla kota jedno z najważniejszych „narzędzi”, zaraz obok pazurków. Czy wiesz, że mruczki mogą borykać się z rozmaitymi chorobami jamy ustnej? Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego sprawdź, jak uchronić swojego kota przed problemami stomatologicznymi.
Czy wiesz, że jama ustna kota wymaga starannej pielęgnacji? Jej zaniechanie może przyczynić się do chorób zębów, a nawet ich utraty. W skrajnych przypadkach, chore zęby mogą powodować rozwój poważnych schorzeń narządów wewnętrznych. Radzimy, jak dbać o zęby kota, by pozostały zdrowe na lata.

​Zęby kota, czyli narzędzie łowcy

Kot wykorzystuje swoje zęby do polowania na ofiarę, a następnie rozdrabniania i kruszenia pożywienia. Komplet stałych zębów kota stanowi 12 siekaczy, 4 kły, 10 przedtrzonowców oraz 4 trzonowce. Do pojawienia się stałego uzębienia dochodzi w okolicach 6. miesiąca życia kota.
Ciekawostką jest to, że kocięta, zupełnie jak dzieci, rodzą się bez zębów i przechodzą trudny proces ząbkowania. Przed pojawieniem się „mleczaków” u kociaka można zauważyć wzmożone ślinienie, brak apetytu i tkliwość dziąseł.

​Czy kot może cierpieć na choroby zębów?

Tak jak i psy, koty narażone są na powstawanie kamienia nazębnego, który przyczynia się do poważnych chorób zębów. Jest to osad z resztek pożywienia (najczęściej miękkiego), który pod wpływem śliny z czasem twardnieje. Pod powierzchnią kamienia nagromadzają się bakterie, które mogą powodować próchnicę, a nawet przyczyniać się do kociej paradontozy.
Zgodnie ze statystykami, 8 na 10 dorosłych kotów boryka się z problemem kamienia nazębnego. Warto zaznaczyć, że nie dotyczy on tylko seniorów. Do gabinetów weterynaryjnych zgłaszają się już właściciele kotów 2 i 3 letnich.

​Kamień nazębny – przyczyna poważnych problemów

Jak wspomnieliśmy, nagromadzenie kamienia nazębnego u kota może prowadzić do kłopotów stomatologicznych. To jednak nie koniec konsekwencji. Bakterie kolonizujące kocią jamę ustną mogą powodować rozmaite choroby narządów układu krążenia, a także nerek oraz wątroby. Jak sam widzisz, zdrowia kocich zębów nie wolno bagatelizować.

​Problemy kociej jamy ustnej – objawy

Kłopoty z zębami u kotów z reguły łatwo można zdiagnozować. Alarmującymi objawami są zmniejszony apetyt, drażliwość oraz nieprzyjemny zapach z pyszczka. Kot, który ma problem z zębami, nie pozwala dotykać okolic pyszczka. Dziąsła mogą być czerwone i obrzęknięte.

Jak dbać o zęby kota?

Na szczęście, pielęgnacja kocich zębów nie jest bardzo skomplikowana. Warto przyzwyczajać do niej mruczka od najwcześniejszych lat jego życia. Co możesz zrobić, by Twój pupil mógł cieszyć się zdrowszymi zębami?
• Nie stroń od suchej karmy. Choć koty z reguły przepadają za mokrą karmą i mięsem, od czasu do czasu powinny zjadać suchy pokarm, który ma właściwości ścierające. Chrupki mechanicznie usuwają jeszcze miękki osad z ząbków.
• Myj zęby swojego kota. W naszym sklepie znajdziesz potrzebne do tego akcesoria: szczoteczki oraz pasty weterynaryjne. Kocie zęby wystarczy czyścić co 2-3 dni.
• Jeśli Twój kot nie pozwala sobie na czyszczenie zębów, serwuj mu specjalne przysmaki czyszczące jamę ustną. Zazwyczaj występują w postaci chrupków o atrakcyjnym dla kota smaku.
• Regularnie zabieraj kota na kontrole weterynaryjne. Zęby czworonoga powinny być cyklicznie oglądane, a w razie potrzeby – leczone.

Pielęgnacja kocich zębów: podsumowanie

Aby Twój kot długo cieszył się dobrym zdrowiem, zwróć uwagę na stan jego zębów. Kontroluj je regularnie i dbaj, by nie pojawiał się na nich osad. Nie zapomnij również o regularnych wizytach u weterynarza.

 

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6740 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-16
Sprawna realizacja
2024-06-15
Jestem zadowolony, polecam
pixel