Jak często kąpać kota? Polecane kosmetyki dla kotów

2022-01-24
Jak często kąpać kota? Polecane kosmetyki dla kotów

​Czy kota można kąpać? Odwieczny dylemat kociarzy

Właścicieli kotów można podzielić na dwa obozy: tych, którzy praktykują kąpanie mruczków oraz tych uważających, że to zabieg zbędny. Kot został w końcu „zaprogramowany” tak, aby samodzielnie dbać o własną higienę. Ci mali krewni lwów i tygrysów należą do zwierząt bardzo czystych, dlatego codziennie wylizują futerka za pomocą szorstkiego języka.
Aby rozstrzygnąć spór, już na samym początku rozwiejemy wątpliwości: koty należy kąpać. Należy robić to jednak pod pewnymi warunkami, z wykorzystaniem właściwych produktów.

Czy koty się kąpie? Jak dbać o czystość mruczka?

Być może nie zgadzasz się z postawioną przez nas tezą. Pozwól jednak, że zapoznamy Cię z argumentami, które powinny sprawić, że zmienisz zdanie na temat kąpania kota.
• Kot wylizując sierść, usuwa tylko powierzchowne zabrudzenia, luźną sierść i martwy naskórek. Koci język nie jest w stanie oczyścić skóry całego ciała.
• Wychodzące koty brudzą się intensywnie podczas zabaw i przygód na łonie natury. Z całą pewnością nie poradzą sobie ze zmyciem błota, piasku i podobnych zanieczyszczeń.
• Niektóre koty – na przykład otyłe lub chorujące – nie są w stanie samodzielnie zadbać o swoją higienę.

Jak często kąpać kota?

Jak widzisz, w niektórych sytuacjach kotu w utrzymaniu czystości trzeba po prostu pomóc. Jednak nawet zdrowe i niewychodzące mruczki powinny od czasu do czasu zażywać kąpieli. Zasada dotycząca mycia kota jest dość prosta: rób to wtedy, kiedy zauważasz, że zwierzak tego potrzebuje. Sygnałami świadczącymi, że kot powinien wkrótce zostać wykąpany, jest matowość sierści, jej przetłuszczenie oraz widoczne gołym okiem zanieczyszczenia. Kota należy wykąpać także wtedy, gdy nieprzyjemnie pachnie.
Częstotliwość kąpania kota należy dopasować więc do indywidualnego przypadku. To oczywiste, że kot wychodzący będzie wymagał kąpieli częściej niż ten, który spędza czas tylko w domu. Jeśli zastanawiasz się, jak często kąpać kota niewychodzącego, za orientacyjną częstotliwość podamy raz na dwa miesiące. Koty o długiej sierści mogą wymagać kąpieli nieco częściej.

Jaki szampon dla kota wybrać?

Pamiętaj, że kota należy myć tylko dedykowanymi preparatami. Nie używaj szamponów dla psów i dla ludzi! Skóra mruczków jest delikatna i ma specyficzne potrzeby.
W naszym sklepie znajdziesz dobre szampony dla kotów przeznaczone do różnych rodzajów sierści (jasnej, ciemnej, zniszczonej), jak również dla kotów podatnych na alergie i plątanie się sierści.
O czym warto pamiętać, fundując mruczkowi kąpiel? Myj zwierzę w letniej wodzie, ustawiając strumień wody na delikatny. Szampon należy delikatnie wmasowywać w sierść tak, by kot nie odczuwał szarpania. Po dokładnym umyciu kota, pianę z szamponu należy starannie spłukać. Kąpiąc kota, omijaj okolice uszu, oczu i pyszczka – je należy przetrzeć jedynie zwilżoną ściereczką.

Kąpanie kota – podsumowanie

Kota niewychodzącego należy kąpać mniej-więcej raz na dwa miesiące. Wychodzące mruczki powinny być myte częściej, ze względu na większe ryzyko zabrudzeń sierści. Pamiętaj, aby do kąpania kota używać tylko specjalnych preparatów, które są dostosowane do potrzeb skóry i sierści czworonoga.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6743 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-22
Jestem bardzo zadowolona z realizacji zamówienia,polecam sklep alezwierzaki.Znalazłam tutaj karmniczek do klatki,który spełnił moje oczekiwania.
2024-06-21
Szybko i solidnie Polecam
pixel