Jak bezpiecznie odchudzić kota? Sprawdzone sposoby

2024-02-12
Jak bezpiecznie odchudzić kota? Sprawdzone sposoby

Kiedy kot powinien zrzucić wagę?

Zachowanie właściwej wagi jest dla kota domowego jedną z podstaw dobrego stanu zdrowia. Weterynarze podkreślają, że nadwaga pojawia się, gdy mruczek przekroczy wagową normę o 15-30%. Jeśli różnica jest jeszcze większa, zwierzak cierpi na otyłość, która stanowi realne zagrożenie dla jego zdrowia. Ile więc dokładnie powinien ważyć zdrowy kot? Wszystko zależy oczywiście od jego waieku i rasy. W przypadku dorosłych kotów europejskich zakres ten wynosi 5-7 kg dla kocurów oraz 4-6 dla kotek.

Niestety, nadwaga wśród kotów jest coraz bardziej powszechna; stoją za nią mała ilość ruchu, nieodpowiednia dieta, choroby czy zmiany hormonalne spowodowane kastracją. Należy pamiętać, że nieleczona nadwaga u kota może prowadzić do poważnych problemów ze strony układu krwionośnego, kostno-stawowego i pokarmowego. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na to, by przywrócić prawidłową wagę mruczka.

Od czego zacząć odchudzanie mruczka?

Zanim zaczniesz odchudzać swojego kota, koniecznie zabierz go na podstawowy przegląd zdrowia do weterynarza. Badania krwi, usg jamy brzusznej i badanie poglądowe pozwolą ocenić kondycję kotka oraz to, czy nadmierna waga nie zdążyła wywołać u niego pewnych problemów. Weterynarz na podstawie wyników badań powinien przekazać ci konkretne wskazówki dotyczące bezpiecznego odchudzania.

Jak odchudzić kota? Najważniejsza zasady

Pamiętaj, że odchudzanie pupila należy przeprowadzić przede wszystkim powoli i stopniowo. Pośpiesz nie jest tu wskazany, ponieważ zbyt gwałtowny spadek wagi może być dla kota bardzo groźny.

Odpowiednia karma

Podstawą odchudzania jest oczywiście właściwie zbilansowany posiłek. Karma dla kota powinna być bogata w białko, witaminy i minerały a uboga w tłuszcz. Takie propozycje

znajdziesz w ofertach większości cenionych producentów karm. Możesz zdecydować się także na specjalną karmę dla zwierząt z nadwagą lub jeszcze lepiej, dla kotów kastrowanych. Kastracja to jedna z pośrednich przyczyn nadwagi, dlatego każdy kot, który przeszedł ten zabieg powinien podlegać specjalnej diecie zapobiegającej gromadzeniu się tłuszczu. Poproś weterynarza o wyliczenie, ile dokładnie kalorii dziennie powinien spożywać Twój kot i starannie wydzielaj mu posiłki.

Ogranicz smaczki

Ten punkt nie spodoba się Twojemu kotu, jednak jest absolutnie konieczny: przysmaki podjadane pomiędzy posiłkami należy ograniczyć. Smaczki powinny stanowić tylko 10% dziennej kawki kalorii przyjmowanych przez kota i należy odjąć je od ilości podstawowego pokarmu, który mu podajesz. Dobrym rozwiązaniem będzie umieszczanie smaczków w zabawkach interaktywnych, które zmotywują go do ruchu. A jeśli już kupujesz przekąski, stawiaj na te niskokaloryczne i bogate w składniki odżywcze. Więcej ruchu i zabaw

Ruch to zdrowie, również dla Twojego zwierzaka. Koty to naturalnie aktywne zwierzęta, które potrzebują bodźców nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Jeśli masz własny bezpieczny ogródek, możesz wyprowadzać mruczka na szelkach i smyczy i bawić się z nim w okolicznościach przyrody. W pozostałych wypadkach zapewnij mu codzienną dawkę zabawy w domu – możliwości jest sporo!

Więcej ruchu i zabaw

Ruch to zdrowie, również dla Twojego zwierzaka. Koty to naturalnie aktywne zwierzęta, które potrzebują bodźców nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Jeśli masz własny bezpieczny ogródek, możesz wyprowadzać mruczka na szelkach i smyczy i bawić się z nim w okolicznościach przyrody. W pozostałych wypadkach zapewnij mu codzienną dawkę zabawy w domu – możliwości jest sporo!

Monitorowanie efektów

Waż kota raz w tygodniu i sprawdzaj, jakie efekty przynosi odchudzanie.

Odchudzanie kota może być bezpieczne i skuteczne. Pamiętaj, że w naszym sklepie internetowym znajdziesz świetne karmy i smaczki, które wspomogą ten proces!

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6743 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-21
Szybko i solidnie Polecam
2024-06-19
Wszystko super. Polecam. Na pewno zostanę stałą klientką.
pixel