Jak bawić się z kotem? Polecane zabawy dla kociarzy

2023-02-22
Jak bawić się z kotem? Polecane zabawy dla kociarzy

​Zabawa z kotem – czemu jest tak istotna?

Koty, także te domowe, to urodzeni łowcy. W ich naturze leży ściganie i chwytanie ofiary, co daje im niesamowitą satysfakcję oraz poczucie spełnienia. Instynkty łowieckie zauważyć można już u najmłodszych kociąt. Jeśli więc chcesz, by Twój mruczek rozwijał się prawidłowo, od wczesnych lat życia powinieneś zapewniać mu codzienną rozrywkę dopasowaną do jego osobniczych potrzeb.
To nieprawda, że typowy „kanapowiec” nie potrzebuje aktywności i zabawy. Wręcz przeciwnie – kot, który nie doświadcza zabawy, staje się apatyczny, rozleniwiony oraz smutny. Warto pamiętać, że mruczek, który nie ma możliwości realizowania swojego instynktu łowieckiego, jest narażony na szereg schorzeń behawioralnych (w tym nawet depresję), a także wynikającą z niedostatku ruchu otyłość. Ponadto jeśli nie zapewnisz swojemu kotu odpowiedniej dawki wrażeń, może on przejawiać wiele niepożądanych zachowań – niszczyć domowe przedmioty, a nawet atakować domowników.

Jak bawić się z kotem? Sprawdzone sposoby

Zabawa z kotem powinna polegać na tym, co mruczek lubi najbardziej: polowaniu na ofiarę. Oczywiście w tym celu warto zastosować odpowiednie zabawki, które dobrze imitują uciekające stworzenia. Sprawdzić mogą się popularne wędki z piórkami i koralikami, napędzane bateriami myszki czy piłeczki. Czasem kotu do świetnej zabawy wystarczy kulka z folii aluminiowej na sznurku. Forma zabawki nie jest tak ważna, jak zaangażowanie właściciela zwierzaka.
W takim razie, o czym warto pamiętać, bawiąc się z kotem w „polowanie”?
Zabawa z kotem powinna odbywać się codziennie przez kilka-kilkanaście minut. Wiemy, że nie zawsze łatwo jest znaleźć czas na szaleństwa z mruczkiem, jednak postaraj się wygospodarować choć kilka minut każdego dnia, by nieco go uaktywnić.
• Pamiętaj, że zabawa z kotem powinna zawsze obejmować trzy elementy: obserwację ofiary, polowanie oraz jej schwytanie. Zabawy warto przeprowadzać tuż przed podaniem kotu posiłku, który będzie stanowić podświadomą nagrodę za złapanie zabawki. To szczególnie ważne dla jego poczucia własnej wartości.
• Bawiąc się z kotem, wykazuj się kreatywnością. Podczas przewidywalnych zabaw zwierzak może szybko się nudzić, dlatego w zabawy warto wkładać energię i fantazję. „Uciekającą” zabawkę dla kota możesz umieścić od czasu do czasu w trudno dostępnym (lecz oczywiście bezpiecznym) dla mruczka miejscu, które skłoni go do znalezienia sposobu na to, by ją zdobyć.
• Twój kot wcale nie potrzebuje stosu wymyślnych zabawek. Ważne jednak, by podczas zabawy regularnie je zmieniać, by zapewnić zwierzakowi różnorodność.
• Jeśli wychodzisz na dłuższy czas i Twój kot zostaje w domu sam, możesz rozstawić różne zabawki po domu, by dać mu możliwość samodzielnej zabawy. Dobrym sposobem na zapewnienie rozrywki zwierzęciu pod nieobecność właściciela jest zastosowanie zabawki interaktywnej, która nie wymaga Twojej interwencji.

Zabawa z kotem to samo zdrowie!

Pamiętaj, że codzienna zabawa jest dla kota niezbędna, by rozładować negatywne emocje, zaspokoić łowiecki instynkt i zachować sprawność fizyczną. Nie złość się więc gdy Twój zwierzak drapie meble lub zaczepia członków rodziny – być może potrzebuje nieco więcej uwagi? W sklepie Ale Zwierzaki znajdziesz wiele zabawek dla kotów, dzięki którym Twój pupil poczuje się radosny i zrelaksowany.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6740 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-22
polecam
2024-06-21
Szybko i solidnie Polecam
pixel