Ile powinien jeść pies? Oblicz dzienną rację pokarmu dla pupila

2021-10-26
Ile powinien jeść pies? Oblicz dzienną rację pokarmu dla pupila

„Czy mój pies nie je aby za dużo?”. „Skąd mam wiedzieć, że pupil na pewno się najadł?”. To pytania, które dręczą wielu właścicieli czworonogów. Choć Twój przyjaciel nie powie Ci, czy ostatnia porcja pokarmu była odpowiednia, istnieją sposoby, by to sprawdzić.

​Ile powinien jeść pies?

Niestety, na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Potrzeby żywieniowe każdego psa są uzależnione od czynników takich, jak wiek, rasa, waga, poziom aktywności.
Każdy pies jest inny, dlatego warto pamiętać, że czworonogi różnią się pod względem zapotrzebowania na składniki odżywcze. Zupełnie inaczej powinno przebiegać żywienie psa-sportowca, a inaczej typowego kanapowca.

​Jak obliczyć dzienną rację pokarmu dla psa?

Na przestrzeni lat powstało wiele wzorów, które pozwalają obliczyć dzienne zapotrzebowanie psa na pokarm. Jednym z częściej stosowanych przez lekarzy weterynarii pozostaje formuła Zentka-Meyera. Wzór występuje w kilku różnych odmianach i wyraża energię niezbędną psu w MJ (megadżule) i kcal (kilokalorie).
Oczywiście, istnieją również prostsze sposoby – gotowe kalkulatory kalorii możesz bez problemu znaleźć w sieci.

​Ile powinien jeść pies: podstawowy wzór

Aby obliczyć dzienne zapotrzebowanie energetyczne przeciętnego, dorosłego psa, wykorzystaj następujący wzór:

0,52 MJ x [waga psa] 0,75

Oznacza to, że jeśli Twój pupil waży 20 kg, to jego dzienne zapotrzebowanie kaloryczne wynosi 4,92 MJ, co w przeliczeniu na kilokalorie wynosi 1175 (1000 kcal to 4,184 MJ).

​Ile powinien jeść pies aktywny?

Jak już wspomnieliśmy, nie można określić stałej wartości zapotrzebowania kalorycznego dla bez wyjątku każdego psa. Szczególnym wyjątkiem są psy aktywne, które każdego dnia „spalają: znacznie więcej kalorii niż typowe psy domowe. Do obliczenia ich zapotrzebowania energetycznego należy wykorzystać wzór:
0,56 MJ x [waga psa] 0,75

​Ile powinien jeść szczeniak?

A co z małymi psami, które ciągle rosną? Być może będziesz zdziwiony, ale maluchy potrzebują jeszcze więcej energii. Szczenięta intensywnie rozwijają się zwłaszcza w ciągu pierwszych tygodni życia. Wówczas dochodzi do szybkiego wzrostu ich kości i organów wewnętrznych.
Wzór, który należy zastosować do wyliczenia zapotrzebowania energetycznego szczeniaka to:
0,66 MJ x [waga psa] 0,75

​Jak wybrać najlepszą karmę dla psa?

Pamiętaj, że także rodzaj karmy dla psa powinien być ściśle dopasowany do potrzeb Twojego pupila. Warto wybierać karmy renomowanych marek, cechujące się najwyższą jakością składników oraz pozbawionych substancji potencjalnie alergizujących. Warto wybierać karmy o wysokiej zawartości białka.
Szeroki wybór doskonałych karm dla psów w różnym wieku i o zróżnicowanych zapotrzebowaniach znajdziesz m.in. w kolekcji Brit Care. To zbiór karm przygotowanych z myślą o delikatnych psich żołądkach, podatnych na alergie i nietolerancje pokarmowe.
Inną serią doskonale ocenianych weterynaryjnych karm dla psów jest Royal Canin Veterinary, w której znajdziesz mieszanki przeznaczone również dla zwierzaków z rozmaitymi kłopotami zdrowotnymi (m.in. chorobami wątroby lub cukrzycą).

​Ile powinien jeść pies – podsumowanie

Pamiętaj, że dzienne zapotrzebowanie na kalorie jest różne w przypadku różnych psów. Ponadto, może ono zmieniać się w ciągu życia Twojego pupila. Wybór odpowiedniego rodzaju karmy oraz jej rozsądne dawkowanie to jeden z filarów psiego zdrowia.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6845 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-21
szybko i tanio
2024-07-21
Błyskawiczna wysyłka polecam serdecznie ❤️
pixel