Drapaki dla kota - dlaczego są tak ważne?

2020-12-02
Drapaki dla kota - dlaczego są tak ważne?

Na każdej liście dotyczącej wyprawki dla kota znajdziecie obowiązkową pozycję: drapak dla kota! Czy zastanawialiście się kiedyś, po co kotu drapak? I jakie funkcje ma spełniać w jego
życiu? Jaki model drapaka będzie odpowiedni dla Twojego mruczka? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule! Zapraszamy do lektury!

Po co kotu drapak? Dlaczego koty drapią w drapak?

Najprostsza odpowiedź na to pytanie brzmi: bo taka jest ich natura! Jest to zachowanie i potrzeba, którą musi zaspokoić każdy mruczek, a opiekunowie powinni mu to umożliwić. Poniżej wyszczególniamy kilka odpowiedzi na pytanie, dlaczego koty drapią:
- oznaczają terytorium i zostawią swój zapach
- pozbywają się łuski z pazurów, która pozwala pazurkom rosnąć, a przez to prawidłowo rozwijać się i zaspokajać inne potrzeby np. polowanie, wspinaczkę
- jest to sposób na relaks i odprężenie
- rozciągają się i dbają o kręgosłup
A więc: po co kotu drapak? Po to, żeby zaspokoić wszystkie kocie potrzeby i po to, aby uchronić nasz meble i mieszkanie przed podrapaniem.

Jakie są rodzaje drapaków dla kota?

W sklepach zoologicznych jest wiele modeli i wiele rodzajów drapaków. Każdy z nich wyróżnia się jakąś cechą: wielkością, materiałem, z którego jest wykonany czy z konstrukcją. Poniżej kilka najpopularniejszych modeli drapaków:
- drapak kartonowy - są niskie i najczęściej niewielki rozmiarów, a przy tym trwałe i bardzo lekkie; produkty tego typu są przyjazne środowisku: po zużyciu można go wyrzucić do kosza na papier.
- drapak słupek - można je w łatwy i szybki sposób złożyć; nie zajmują dużo miejsca.
- drapak z budką - oprócz słupków do drapania ten typ zapewni pupilowi schronienie i mięciutkie miejsce do wypoczynku.
- drapak wielopoziomowy - jest istnym placem zabaw dla mruczka; ma wiele półek do wypoczywania i wiele słupków do drapania, ale także zabawki, budki i hamaki.
- drapak z kocimiętką - suszona kocimiętka pozwala na szybsze oswajanie z drapakiem.
- drapak płaski - można go zamontować na ścianie lub położyć na dywanie.

Kiedy kupić drapak dla kota?

Kup drapak za nim mruczek pojawi się w Twoim domu. Na początku może to być mały drapak, który wraz ze wzrostem i rozwojem kota wymienisz na większy, bardziej rozbudowany i wyższy o wysokości min. 1 metra. Przyzwyczajaj pupila do drapaka i zachęcaj do zabawy.

Gdzie postawić drapak dla kota?

Wybierając miejsce na drapak, kieruj się 3 zasadami:
1. Obserwacja kociego terytorium: mruczek podczas wypoczywania na drapaku musi mieć możliwość obserwowania mieszkania: pokoju i korytarza. Drapak może stanąć także przy oknie.
2. Schronienie i bezpieczeństwo: wybierz spokojne miejsce, w którym przebywają domownicy, ale nie jest ono miejscem przechodnim, w którym kot będzie czuł się zagrożony.
3. Zabezpieczenie innych mebli: postaw drapak w miejscu, w którym mruczek już wcześniej oznaczył poprzez drapanie.

Co zrobić, gdy kot drapie meble zamiast drapaka?

Koty poprzez drapanie znaczą swój teren. Ich ofiarą mogą być też meble czy też ściana. Co zrobić w takiej sytuacji? Po pierwsze zapewnij kotu inne miejsce do drapania: drapak stojący lub gdy kot drapie ścianę drapak montowany do ściany. Kolejny krok to użycie odstraszaczy w formie sprayu: spryskaj nim powierzchnie, które kot drapał oraz te, które nie chcesz, żeby kot zniszczył. Preparaty tego typu są bezpieczne dla zwierząt, a zawarte w nim substancje zapachowe odbierane są przez zwierzęta jako bardzo nieprzyjemne, dzięki czemu spryskane przedmioty przestają być obiektem zainteresowania.

Jakie zachęcić kota do używania drapaka?

Niektóre mruczki instynktownie rozpoczynają swoją przygodę z drapakiem, a inne potrzebują do tego zachęty. Do przyzwyczajenia mruczka do drapaka potrzebne będą jego ulubione przysmaki dla kota. Jeżeli Twój pupil niechętnie podchodzi to drapaka to weź przysmak i wskaż pupilowi ścieżkę. Możesz rozłożyć również na drapaku w różnych miejscach przysmaczki. Inny pomocny produkt w trakcie procesu przyzwyczajania to kocimiętka: spryskaj nią drapak, a mruczek z pewnością się nim zaraz zainteresuje. Nasz sklep zoologiczny online przygotował dla wszystkich właścicieli mruczków bogatą ofertę drapaków dla kota oraz preparatów z kocimiętką i preparatów odstraszających. Zachęcamy do zapoznania się z naszym asortymentem!

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6507 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-13
.
2024-04-13
Dziękuję
pixel