Dlaczego pies je trawę?

2021-07-12
Dlaczego pies je trawę?

Z pewnością żaden z właścicieli kotów nie jest zdziwiony widząc, że ich mruczek podgryza domowe rośliny lub trawę przed domem. Co jednak, kiedy wegetariańskie upodobania przejawia pies? Spokojnie – w większości przypadków to zupełnie normalne zachowanie! Dowiedz się, dlaczego tak wiele psów lubi trawę i czy należy pozwalać mu ją jeść.

​Czemu psy lubią gryźć trawę?

Większość właścicieli psów nie potrafi znaleźć wytłumaczenia, dlaczego tak bardzo przepadają one za trawą. Trzeba szczerze przyznać, że źdźbła i liście są dla tych czworonogów praktycznie obojętne. Psy nie trawią celulozy, dlatego spożyta zielenina nie ulega przetworzeniu w układzie pokarmowym. Jak się jednak okazuje, przyczyn, dla których pies lgnie do trawy, może być wiele. Przedstawiamy te najpopularniejsze.

​Uwarunkowania genetyczne

Niewiele osób wie, że zamiłowanie do jedzenia roślin psy odziedziczyły po swoich wilczych przodkach. Nie ma to jednak związku z walorami odżywczymi czy smakowymi. Źdźbła trawy drażnią psi żołądek, czego efektem jest prowokowanie wymiotów. W naturalnym środowisku wilki jedzą trawę po to, by oczyścić przewód pokarmowy z pasożytów. Jedna z teorii mówi, że nasze domowe psiaki mogą mieć podobne zamiary.

​Zatrucie pokarmowe

Jeśli twój pies odczuwa dyskomfort ze strony układu pokarmowego, może jeść trawę po to, by pozbyć się zawartości żołądka. Trawa to źródło błonnika, który ułatwia trawienie.

​Kłopoty psychiczne

Niektóre psy wykazują skłonność do jedzenia przedmiotów bardzo nietypowych. Jeśli Twój pupil lubi nie tylko trawę i liście, ale także np. ziemię i piach, warto zabrać go do behawiorysty lub weterynarza. Podobne zachowanie może świadczyć m.in. o bardzo silnym stresie, a także lęku separacyjnym.

​Niedobory witamin

Inny pogląd na temat jedzenia trawy przez psy głosi, że jego podłożem są niedobory witamin oraz minerałów. Wielu badaczy poddaje tę tezę w wątpliwość – psy nie trawią źdźbeł, dlatego po zjedzeniu pozbywają się ich z układu pokarmowego w niezmienionej formie. Jeśli jednak Twój przyjaciel bardzo często gryzie trawę, na wszelki wypadek warto przyjrzeć się jego codziennej diecie. Dobrze zbilansowane żywienie w postaci wysokiej jakości karmy uzupełni ewentualne braki.

​Upodobania kulinarne

Specjaliści mają jeszcze jedną teorię na temat tego, dlaczego psy jedzą trawę. Może im ona po prostu… smakować. Psy to zwierzęta wszystkożerne, tak samo jak ludzie. Nie powinno więc dziwić, że od czasu do czasu mają ochotę na coś innego niż mięso!

​Czy trawa jest bezpieczna dla psa?

Jeśli twój pupil nie przejawia kłopotów behawioralnych, nie musisz przejmować się tym, że je trawę. Warunek jest jeden – jej źdźbła powinny być czyste. Trawa w miejscach publicznych, takich jak parki czy skwery, może być zanieczyszczona odchodami innych zwierząt, a także groźnymi chemikaliami. Z tego względu należy pilnować, aby pupil nie jadł trawy w niepewnych okolicach.
Jeśli dysponujesz własnym ogródkiem, bez obaw możesz pozwolić psu na podgryzanie źdźbeł trawy. Osoby, które mają jedynie balkon, mogą na nim zasadzić trawę dla psa w dużej doniczce lub kupić gotowy zestaw z trawą dla kotów.

​Pies je trawę? Bez paniki!

Jak widzisz, przyczyny, dla których Twój pies przepada za trawą są w większości błahe, dlatego nie ma powodów do niepokoju. Nie musisz mu również tego zabraniać, pod warunkiem, że spożywana przez niego trawa pochodzi z bezpiecznego źródła.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6845 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-21
szybko i tanio
2024-07-21
Błyskawiczna wysyłka polecam serdecznie ❤️
pixel