Czyszczenie kocich uszy: co warto o nim wiedzieć?

2023-08-23
Czyszczenie kocich uszy: co warto o nim wiedzieć?

Poznaj uszy drapieżnika

Czy wiesz, że Twój kot słyszy 3 razy lepiej niż człowiek? Nawet jeśli pupil jawi Ci się jako urocza, kosmata kulka pamiętaj, że wciąż drzemie w nim natura prawdziwego łowcy. Wszystkie kocie zmysły – wzrok, węch oraz słuch – są ukierunkowane na schwytanie ofiary.

Doskonały słuch kota pozwala mu zlokalizować zdobycz bez ryzyka pomyłki. Koty słyszą nawet bardzo niskie częstotliwości, a ich uszy mogą obracać się w różnych kierunkach! Jednocześnie warto wiedzieć, że małżowiny uszne kotów są niezwykle wrażliwe, a traktowane nieodpowiednio stają się podatne na infekcje i podrażnienie.

Czy należy czyścić uszy kota?

Zasadniczo czyszczenie uszu kota nie jest potrzebne, jeśli zwierzak jest zdrowy. Koty bez problemu dbają o higienę swoich uszu, używając śliny oraz łapek. W niektórych przypadkach małżowiny mogą wymagać wyczyszczenia – na przykład wtedy gdy kot mocno się zabrudzi lub cierpi na infekcję objawiającą się nadprodukcją wydzieliny usznej.

Jeśli jednak zastanawiasz się, jak powinno wyglądać czyszczenie uszu kota, wstrzymaj się z jakimikolwiek działaniami aż do spotkania z weterynarzem. Specjalista oceni, czy czyszczenie uszu jest rzeczywiście potrzebne i czy będziesz w stanie wykonać je samodzielnie.

Faktem jest jednak, że do kocich uszu warto regularnie zaglądać. Nawet domowe, niewychodzące koty może spotkać infekcja przewodu słuchowego czy problem z nadmiernym wydzielaniem woskowiny. Pamiętaj jednak, aby podczas zabawy czy pieszczot unikać nadmiernego dotykania uszu kotu. Mruczki za tym nie przepadają!

Jak i czym czyścić uszy kotu?

Zakładając, że weterynarz zezwoli na czyszczenie uszu kota w warunkach domowych, możesz spróbować o nie zadbać samodzielnie. Jeśli Twój kot pozwoli na dotknięcie swoich małżowin, będziesz w połowie drogi do sukcesu. Pamiętaj, że uszy kota są bardzo wrażliwe, dlatego dotykaj ich niezmiernie ostrożnie! Ponadto warto pamiętać o tym, aby:

  • Nie wkładać niczego w głąb kociego ucha – dotyczy to również „ludzkich” patyczków kosmetycznych,

  • Nie stosować żadnych kosmetyków myjących, które nie są przeznaczone specjalnie do czyszczenia kocich uszu,

  • Nie przemywać uszu wywarami z ziół, ponieważ mogą działać uczulająco.

Do wyczyszczenia kocich uszu wykorzystaj specjalny preparat myjący bezpieczny dla zwierzaka. Środki dostępne w naszym sklepie internetowym zostały starannie przebadane i zaakceptowane przez towarzystwa weterynaryjne. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w bawełnianą, bezpyłową ściereczkę. Gdy już zaopatrzysz się w niezbędne akcesoria, możesz przejść do czyszczenia uszu pupila.

  1. Delikatnie złap kocie ucho i wywiń małżowinę.

  2. Ściereczką nasączoną środkiem myjącym ostrożnie przetrzyj małżowinę, kierując ruch od zewnątrz do wewnątrz ucha. Nie wkładaj ścierki zbyt głęboko – tak inwazyjne czyszczenie uszu może przeprowadzać jedynie lekarz weterynarii.

  3. Upewnij się, że kocie ucho jest czyste i suche.

Czyszczenie kocich uszu: podsumowanie

Pamiętaj, że zdrowy kot niewychodzący nie wymaga czyszczenia uszu – na pewno poradzi sobie z tym sam! Jeśli jednak z jakichś względów uszy Twojego pupila wymagają pielęgnacji, warto skonsultować się z weterynarzem, zaopatrzyć w specjalny preparat i kierować maksymalną ostrożnością.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6740 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-22
Jestem bardzo zadowolona z realizacji zamówienia,polecam sklep alezwierzaki.Znalazłam tutaj karmniczek do klatki,który spełnił moje oczekiwania.
2024-06-22
Jak zwykle w punkt.
pixel