Czym jest popiół surowy w karmie dla kota i psa?

2022-09-02
Czym jest popiół surowy w karmie dla kota i psa?

Popiół surowy w karmie dla psa wielu z nas może kojarzyć się myląco. Właśnie dlatego dużo osób widząc w składzie karmy dla swoich zwierząt to określenie rezygnuje z jej kupna. Wynika to z niewiedzy na temat tego, czym jest popiół w karmie. Zanim więc z obawy przed podawaniem swojemu zwierzakowi karmy o dziwnym składzie zrezygnujesz z niej zupełnie, zachęcamy do zapoznania się informacjami na temat tego, po co do karmy dla psów dodaje się popiół.

Czym jest popiół surowy w karmie dla kota lub psa?

Na samym początku należy zaznaczyć, że popiół w karmie dla kota i psa znajduje się właściwie zawsze. Czasem możemy być tego nieświadomi, ponieważ producenci zastępczo stosują na etykietach bardziej przystępne określenia - np. składniki mineralne. Jednak nadal kryje się pod tym popiół surowy.

Czym on tak właściwie jest? Popiołem surowym nazywane są po prostu składniki mineralne zawarte w karmie. Podobnie jak inne substancje odżywcze stanowi podstawę odpowiedniej diety Twojego psa lub kota. Podanie na etykiecie zawartości surowego popiołu, często określonego składnikami odżywczymi, jest obowiązkiem każdego producenta.

Popiół w karmie - skąd taka nazwa?

Tak niepozorne określenie składników odżywczych wynika z tego, że zawartość popiołu określa się poprzez spalanie próbki w temperaturze wynoszącej od 550 do nawet 600 C. Jest to proces minimalizacji próby, podczas którego spala się materia organiczna. W wyniku tego procesu otrzymywana jest materia nieorganiczna. Ma ona formę popiołu, co bezpośrednio wpływa na jej nazwę.

Dlaczego popiół w karmie jest ważny?

Tak jak już wspomnieliśmy, popiół w karmie dla kota i psa to nic innego jak składniki odżywcze. Pełnią one kluczową rolę w rozwoju zwierząt. Jeśli chodzi o podstawowe role surowego popiołu to:

  • wspomaga on budowanie kości, szkliwa, włosów i skóry,
  • pośredniczy w transporcie tlenu do komórek,
  • wchodzi w skład komórek, enzymów, hormonów oraz płynów ustrojowych,
  • dba o prawidłowego działanie nerwów i mięśni,
  • reguluje gospodarkę wodno-jelitową,
  • utrzymuje równowagę kwasowo-zasadową.

Na tej podstawie można się domyślić, że składniki odżywcze są niezbędne do tego, żeby organizm Twojego psa lub kota funkcjonował prawidłowo. Ważne jest więc to, żeby w karmie, którą go karmisz znajdował się surowy popiół.

Popiół surowy w karmach - jaka jest jego odpowiednia ilość?

Wyjaśniliśmy już, czym jest popiół surowy w karmie i po co się go do niej dodaje. Niektórzy mogą się jednak zastanawiać, jaka ilość popiołu surowego w karmach dla zwierząt jest odpowiednia.

Zakładamy, że chcesz zapewnić swojemu zwierzakowi wszystko to, co najlepsze. Dobrze więc mieć świadomość, że dobrej jakość karmy bytowe powinny mieć w swoim składzie od 5 do 10% popiołu surowego. Wartość ta nie powinna być zbyt mała ani zbyt duża, ponieważ mogłoby to wywołać poważne zaburzenia w organizmie zwierzaka, co utrudniłoby jego odpowiednie funkcjonowanie.

Pamiętaj, że karma dla psa i karma dla kota, poza właściwym procentem zawartości surowego popiołu, czyli składników nieorganicznych, powinny być też odpowiednio zbilansowane pod względem tłuszczu i białka. Wtedy Twój zwierzak porządnie się naje i zdobędzie siły na całodzienną zabawę.

Sprawdź nasz sklep zoologiczny online i zobacz dostępną karmę oraz pozostały asortyment, który obejmuje akcesoria dla psa i akcesoria dla kota.

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6740 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-22
Jak zwykle w punkt.
2024-06-18
Szybko i sprawnie
pixel