Czym grozi otyłość u kota?

2020-10-15
Czym grozi otyłość u kota?Zdrowy mruczek to szczęśliwy mruczek! Otyły mruczek to nieszczęśliwy mruczek! Nadwaga u kota niekorzystnie wpływa na jego zdrowie oraz sprawność fizyczną. Choć czasem grube kotki są postrzegane jako urocze, to taki stan jego organizmu jest dla niego bardzo niebezpieczny. Dodatkowe kilogramy ograniczają sprawność fizyczną kota i zwiększają ryzyko występowanie wielu chorób.

Najczęstsze problemy zdrowotne u kota spowodowane otyłością

Dlaczego otyłość jest niebezpieczna dla kotów? Ponieważ ma wpływ na każdy układ ich organizmu i może doprowadzić do chorób oraz schorzeń, które sprawią, że pupil będzie potrzebował stałej opieki weterynaryjnej, a nawet mogą doprowadzić do jego śmierci.Gruby kot może cierpieć na następujące problemy ze zdrowiem:
 • choroby stawów i schorzenia układu kostno stawowego, które mogą spowodować problemy z poruszaniem się
 • choroby układu pokarmowego
 • problemy ze skórą, ponieważ gruby mruczek nie jest w stanie podczas pielęgnacji dotrzeć do wszystkich obszarów ciała
 • cukrzyca, która wiąże się ze specjalną dietą i leczeniem
 • stłuszczenie wątroby
 • nadciśnienie tętnicze, a wraz z nim zaburzenia pracy serca, uszkodzenia nerek, mózgu, oczu
 • schorzenia układu moczowego oraz niewydolność nerek
 • osłabienie układu immunologicznego
 • zmiany nowotworowe.

Jakie są najczęstsze przyczyny otyłości i kotów?

Najczęstszą przyczyną otyłości u kotów jest dostarczanie pupilowi zbyt dużej ilości kalorii w postaci pokarmu czy przysmaków. Inny powód to podawanie podczas posiłków nieprawidłowej ilości jedzenia. Odpowiednia porcja pokarmu powinna być niewielka: rano i wieczorem karma mokra, a w ciągu dnia karma sucha. Podczas odmierzania codziennych porcji należy zwrócić szczególną uwagę na zalecenia żywieniowe wskazane przez producenta - najczęściej zależą one od wagi kota i jego wieku. Poświęć chwilę czasu na sprawdzenie wagi swojego kota i rozpisanie ilości karmy suchej oraz mokrej, jaką będziesz mu podawać w ciągu dnia - ułóż jadłospis dla kota. Uwzględnij oba typy karm w swoich wyliczeniach i nie zapominaj o przysmakach. Brak ruchu to kolejna przyczyna otyłości - zachęcaj pupila do wspólnej zabawy np. przy użyciu kocich zabawek. Wiek kota ma także duże znaczenie dla jego wagi. Im starszy kot, tym mniejsza potrzeba ruchu, a co za tym idzie mniejsze zapotrzebowanie na kalorie. W takich sytuacjach kot powinien otrzymywać karmę typu senior. Przyczyną otyłości mogą być także inne choroby (np. niedoczynność tarczycy) czy zaburzenia psychicznych. W takich sytuacjach konieczna jest konsultacja z lekarzem weterynarii.

Jak przeciwdziałać otyłości u kota?

Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka prostych wskazówek, które pomogą Twojemu mruczkowi zapobiegać otyłości:
 • ułóż jadłospis
 • zapewnij mruczkowi dawkę ruchu i wspólną zabawę
 • nie przesadzaj ze smakołykami
 • dopasuj karmę do wieku mroczka
 • skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Jak pomóc kotu schudnąć?

Pamiętaj, że łatwiej jest zapobiegać otyłości kota, dlatego wprowadź profilaktycznie powyższe rady. Odchudzania kota nie powinno przebiegać zbyt szybko. Kota nie można głodzić! Na początku skonsultuj się lekarzem weterynarii, który zbada kota. Wprowadź do diety karmę light, której skład jest dopasowany do potrzeb kotów otyłych. Ogranicz ilość przysmaków. Nie zapomnij o aktywności ruchowej i fizycznej: wspólna zabawa, wędki i myszki z pewnością zainteresują pupila!

Nasz sklep zoologiczny online przygotował dla wszystkich właścicieli mruczków bogatą ofertę produktów, w tym produkty dla kotów mających problemy z wagą: karma sucha dla kotów z nadwagą, karma mokra dla kotów z nadwagą, przysmaki dla kota oraz zabawki dla kota. Zachęcamy do zapoznania się z naszym asortymentem!

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6840 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-19
Wszystko w porządku.
2024-07-18
Wszystko było ok
pixel