Czy pies musi nosić kaganiec?

2022-08-08
Czy pies musi nosić kaganiec?

​Kaganiec dla psa, a przepisy

Przepisy prawne nie regulują jasno, czy pies zawsze powinien nosić kaganiec. Kodeks wykroczeń zwraca uwagę jedynie na to, że właściciel psa powinien zrobić wszystko, by zwierzę nie stwarzało niebezpieczeństwa dla otoczenia. Warto pamiętać, że zasady dotyczące postępowania z psami ustalane są przede wszystkim przez gminy. Oznacza to, że w niektórych miastach kaganiec na spacerze może być konieczny, a w innych zaś nie. Niektóre gminy wymagają zakładania kagańca tylko psom, które figurują w wykazie ras agresywnych. Reasumując, jeśli chcesz wiedzieć, czy Twój pies musi nosić kaganiec, zapoznaj się z zasadami obowiązującymi w Twoim miejscu zamieszkania.
Istnieje jednak kilka sytuacji, w których pies powinien mieć założony kaganiec obligatoryjnie. Dotyczą one transportu miejskiego: jeśli podróżujesz z psiakiem pociągiem, tramwajem czy autobusem, pamiętaj o tym, by założyć mu kaganiec. W przeciwnym wypadku kierowca może poprosić Cię o opuszczenie pojazdu. Dotyczy to zarówno właścicieli dużych owczarków niemieckich, jak i małych yorków.

Kaganiec dla psa: zastosowanie

Nie brakuje osób, które krytykują zakładanie psu kagańca. Można się domyślić, że skrępowany pyszczek sprawia zwierzakowi duży dyskomfort. Na kaganiec dla psa warto jednak spojrzeć szerzej: przedmiot ten może okazać się niezwykle przydatny w wielu sytuacjach. W swoim ekwipunku powinien go mieć każdy właściciel czworonoga.
• Kaganiec dla psa powinien być zakładany zwierzakowi przed wizytą u weterynarza – zwłaszcza jeśli wiąże się ona ze stresującym lub bolesnym zabiegiem. Nie zapominajmy, że nawet bardzo łagodny piesek w obliczu strachu może uruchomić w sobie instynkty obronne, raniąc lekarza lub właściciela.
• Kaganiec na spacerze uniemożliwi psu zjadanie rzeczy, które napotka na swojej drodze. A musisz przyznać, że od czasu do czasu każdy zwierzak ma na to ochotę. Regularnie słyszymy o sytuacjach, w których pies zjadł pozostawioną przez kogoś zatrutą kiełbaskę lub przysmak naszpikowany gwoździami. Kaganiec może więc uchronić zwierzę przed utratą zdrowia, a nawet życia!

Jaki kaganiec dla psa wybrać?

Choć kaganiec kojarzy się z psim zniewoleniem, pamiętaj, że nie musisz decydować się na ciężki, metalowy model. Tego rodzaju kagańce są stosowane coraz rzadziej. Osłony na pysk wykonane z metalu są nie tylko ciężkie, ale i niebezpieczne: latem mocno się nagrzewają, a zimą przewodzą ostre zimno. Lekka materiałowa wersja zupełnie wystarczy, by ograniczyć ruchomość psiego pyszczka, jednocześnie nie fundując zwierzakowi dużego dyskomfortu.
Doskonale ocenianym kagańcem jest model oferowany przez markę Amiplay, wykonany z lekkiego, ale trwałego materiału. To kaganiec wyposażony w regulowany pasek oraz wygodne zapięcie na rzep, które jest komfortowe dla zwierzaka. Kaganiec nadaje się do stosowania w każdych warunkach atmosferycznych: jest przewiewny i delikatny dla skóry.
W naszym sklepie internetowym znajdziesz kagańce Amiplay w różnych kolorach oraz rozmiarach.

Kaganiec dla psa: przezorny zawsze ubezpieczony

Nawet jeśli Twój piesek to ostoja spokoju pamiętaj, że w niektórych sytuacjach mogą rządzić nim instynkty. Kaganiec dla psa okaże się bardzo przydatny podczas wizyty u weterynarza oraz wówczas gdy zwierzak lubi zjadać przypadkowo znalezione rzeczy. Nie zapominaj także, że zwierzę musi nosić go w środkach komunikacji publicznej.

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6525 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-18
Szybka wysylka
2024-04-18
Przesyłka dotarła szybko .Wszystko okej Pozdrawiam ⭐⭐⭐⭐⭐
pixel