Czy pies musi mieć kaganiec na spacerze lub w autobusie?

2025-03-24
Czy pies musi mieć kaganiec na spacerze lub w autobusie?

Kaganiec to jedno z psich akcesoriów, które niemal w każdym czworonogu budzi negatywne odczucia – kojarzy się z dyskomfortem, brakiem kontroli oraz możliwości swobodnego eksplorowania świata podczas spacerów. Nic dziwnego, że widząc ten przedmiot w rękach właściciela, pupil od razu zaczyna reagować nerwowo. W takich sytuacjach wiele osób zaczyna zastanawiać się, czy pies musi mieć kaganiec, czy może to zbędny gadżet zwierzęcej wyprawki? Sprawdźmy, co mówią przepisy prawa!

Rodzaje kagańców – charakterystyka

Zanim dowiemy się, czy jest obowiązek zakładania kagańca, przyjrzyjmy się dostępnym obecnie na rynku propozycjom. Jakie są rodzaje i co warto o nich wiedzieć? Najpopularniejsze typy to m.in. kaganiec:

  • Weterynaryjny (materiałowy) – stworzony w konkretnym celu, czyli z myślą o wizycie u zwierzęcego lekarza i nie nadaje się do stosowania na co dzień, np. podczas wyprowadzania psów na spacery. Wykonany z oddychającego, zapewniającego maksymalną wygodę materiału, został zaprojektowany tak, by doskonale dopasowywać się do pyska czworonoga;
  • Metalowy – nadal dość często spotykany w sklepie zoologicznym wariant kagańca koszykowego. Jego przód wykonano z metalu, dlatego cechuje się trwałością, jednak ma też wiele wad: jest cięższy i z dużym prawdopodobieństwem będzie niekomfortowy dla każdego psa, a dodatkowo (ze względu na właściwości materiału) w zimie druty mocno się wychładzają, a w czasie lata niebezpiecznie nagrzewają;
  • Skórzany – wyprodukowany z naturalnej bądź ekologicznej skóry, będzie dobrą propozycją, jeśli chcemy postawić na lekkie, komfortowe podczas noszenia akcesoria. Szczególnie sprawdza się dla psów posiadających krótkie, spiczaste pyski (np. buldog francuski);
  • Z tworzyw sztucznych – kaganiec wykonany z plastiku, dzięki czemu wyróżnia się lekkością oraz łatwością pielęgnacji;
  • Fizjologiczny (np. z silikonu) – ze względu na zastosowanie elastycznego materiału, zapewnia wyjątkową wygodę, dopasowuje się do pyska psa i nie powoduje podrażnień.

Czy pies musi nosić kaganiec i smycz? Przepisy prawa

Jak to jednak wygląda prawnie: czy pies zawsze powinien nosić kaganiec? A może istnieją tylko pewne sytuacje, w których jest to konieczne? Najlepiej w tym przypadku sprawdzić, co zaleca ustawa. Przepisy[1] brzmią następująco:

Art. 77 Kodeksu Wykroczeń [Niezachowanie ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia]

§ 1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.

§ 2. Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.

Nie ma tu więc żadnych, jednoznacznych informacji na temat tego, czy kaganiec dla psa jest obowiązkowy – przepisy nie precyzują w sposób dokładny tego obowiązku. Natomiast ustawa zwraca uwagę na to, że właściciel czworonoga powinien zrobić wszystko, by zwierzę nie stwarzało niebezpieczeństwa dla otoczenia. Zwykłe środki ostrożności sugerują więc, że jeśli Twój pupil nie należy do tych spokojnych, dobrze rozważyć zakup tego typu akcesorium. Pozwoli Ci ono uniknąć kłopotliwych sytuacji podczas spacerów.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa właściciel powinien prowadzić psa na smyczy w lesie i parkach – poza tymi obszarami teoretycznie można puszczać zwierzę bez zabezpieczenia.

Kaganiec weterynaryjny jako środek ostrożności: czy jest konieczny?

Wizyty u psich lekarzy bywają trudne nie tylko dla zwierzęcia, ale również jego właściciela oraz samego specjalisty. Mając już doświadczenie w takich przypadkach, wiele osób zastanawia się, czy do weterynarza trzeba mieć kaganiec? Nie istnieje żaden oficjalny dokument mówiący o tym, że to wymagane akcesorium, które należy założyć czworonogowi przed wejściem do gabinetu. Natomiast trzeba mieć na uwadze również regulamin samej przychodni. To właśnie w nim mogą znaleźć się tego typu informacje; czasem też przekazywane są one przez samego lekarza lub recepcjonistkę. Jeżeli nie widnieje wzmianka o tym, czy pies musi mieć kaganiec, to z dużym prawdopodobieństwem nie jest on obligatoryjny.

Warto jednak spojrzeć na tę kwestię szerzej – nawet jeśli nie wymagają tego przepisy prawne, przedmiot ten może okazać się niezwykle przydatny w lecznicy, ponieważ ma szansę zapobiec ugryzieniom. Kaganiec dla psa powinien być więc zakładany przed wizytą u weterynarza, zwłaszcza jeśli wiąże się ona ze stresującym lub bolesnym zabiegiem. Nie zapominajmy, że nawet bardzo łagodny pupil w obliczu strachu może uruchomić w sobie instynkty obronne, raniąc np. lekarza. Właściciel psa w takiej sytuacji musi zadbać o bezpieczeństwo swoje, zwierzęcia i postronnych osób.

Czy pies musi mieć kaganiec na spacerze? Obowiązujące przepisy lokalne

Nie każdy jednak wie, że to czy pies musi mieć kaganiec w miejscu publicznym na spacerze, w dużej mierze zależy od zasad ustalanych przez konkretną gminę. Oznacza to, że w niektórych miastach istnieje obowiązek założenia go czworonogowi na pyszczek, a w innych zaś nie. Co ważne, niektóre gminy wymagają tego, nawet jeśli psa rasa nie należy do agresywnych. Dobrze więc wiedzieć, jak ta kwestia wygląda w Twoim miejscu zamieszkania, ale nie tylko. Jeśli planujesz wycieczkę do innej miejscowości, również warto zorientować się, czy tam pies musi nosić kaganiec.

Znajomość obowiązujących reguł może sprawić, że unikniesz nieprzyjemnych konsekwencji, takich jak np. mandat. Niestety, to możliwe. Zgodnie z prawem, jeśli ze względu na brak kontroli nad zwierzęciem naruszy ono dobro osób trzecich, właściciel może zostać ukarany grzywną od 1000 do nawet 5000 zł.

Dlatego też niezależnie od tego, jak to wygląda prawnie, warto posiadać taki przedmiot w psiej wyprawce. To może być szczególnie istotne, jeśli Twój pupil lubi zjadać rzeczy, które napotka na swojej drodze – a trzeba przyznać, że od czasu do czasu każdy zwierzak ma na to ochotę. Regularnie słyszy się o sytuacjach, w których czworonóg zjadł pozostawioną przez kogoś zatrutą kiełbaskę lub przysmak naszpikowany gwoździami. Czy więc pies musi mieć kaganiec na spacerze? Zwykle nie jest to konieczne, ale jego obecność może uchronić pupila przed utratą zdrowia, a nawet życia!

Kiedy pies powinien mieć założony kaganiec obowiązkowo?

Istnieje jednak kilka sytuacji, kiedy pies musi mieć kaganiec. Dotyczą one transportu w środkach komunikacji miejskiej: jeśli podróżujesz z czworonogiem pociągiem, tramwajem czy autobusem, jego obecność jest obowiązkowa – niezależnie od wielkości psa. W przeciwnym wypadku kierowca może poprosić Cię o opuszczenie pojazdu. Dotyczy to więc zarówno właścicieli dużych owczarków niemieckich, jak i małych yorków. To, czy pies musi mieć kaganiec, zależy także od jego zachowania. Jeśli Twój zachowuje się niespokojnie, a także ma tendencję do atakowania przechodniów lub mijanych zwierząt, zawsze musisz mieć przy sobie to akcesorium! Wymóg ten stosuje się również w przypadku pupili wpisanych na listę agresywnych odmian, które mogą stanowić zagrożenie dla otoczenia.

Jakie rasy psów muszą nosić kaganiec? Wśród nich znajduje się:

  • amerykański pit bull terrier;
  • pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin);
  • buldog amerykański;
  • dog argentyński;
  • pies kanaryjski (Perro de Presa Canario);
  • tosa inu;
  • rottweiler;
  • akbash dog;
  • anatolian karabash;
  • moskiewski stróżujący;
  • owczarek kaukaski.

A co z większymi pupilami, ale nienależącymi do wspomnianych ras? Czy duże psy muszą mieć kaganiec? Prawo tego nie reguluje, dlatego można uznać, że jeśli odmiana zwierzęcia nie zalicza się do powyższej listy, a Twój kudłaty przyjaciel nie jest agresywny, obowiązują miejscowe przepisy dotyczące wyprowadzania psów.

Jak wybrać odpowiedni kaganiec dla swojego psa?

Tak szeroki wybór sprawia, ze wielu właścicieli zastanawia się, na jaki wariant się zdecydować, aby zapewnić pupilowi maksymalne bezpieczeństwo, ale i odpowiednią wygodę. Coraz większa świadomość miłośników czworonogów sprawia, że jednym z najchętniej wybieranych propozycji jest kaganiec fizjologiczny. Nie dość, że wykonuje się go z przyjaznych dla skóry oraz sierści materiałów (np. silikonu), dzięki czemu zwierzęciu nie dokucza jego obecność na pyszczku, to dodatkowo został on tak skonstruowany, by pozwalał również na komfortowe oddychanie, zianie czy picie. To więc świetne rozwiązanie, kiedy pies musi mieć kaganiec. Ze wszystkich dostępnych rodzajów, ten polecamy najbardziej.

Kaganiec dla psa – jak dobrać odpowiedni rozmiar?

Odpowiednio dobrany kaganiec zapewnia maksymalny komfort, dlatego jedną z najistotniejszych kwestii jest dobór rozmiaru. Wybór zależy przede wszystkim od rasy i charakteru psa, wielkości jego pyska oraz indywidualnych preferencji danego czworonoga. Najlepszym sposobem będzie zmierzenie kufy: jej obwodu oraz długości. Mając te dwa wymiary, możesz sprawdzić specyfikację danego produktu. Jeśli zakupów dokonujesz w sklepie stacjonarnym, warto przymierzyć kilka modeli, by wybrać ten, który najlepiej się prezentuje. Dobrze dopasowany kaganiec nie może uciskać kufy czy nachodzić na oczy zwierzęcia, ale zbyt luźny z kolei nie spełni swojej funkcji.

Zanim jednak zakupisz konkretny wariant, zweryfikuj, czy Twój pies musi nosić kaganiec niezależnie od sytuacji, czy tylko na spacerze. Od tego może zależeć wybór odpowiedniego typu.

Jak przyzwyczaić psa do kagańca?

Niestety zazwyczaj kaganiec kojarzy się pupilom negatywnie, dlatego najczęściej próby jego nałożenia nie należą do udanych. Zwykle już na sam widok tego akcesorium czworonogi zaczynają się denerwować. Jak więc sprawić, by przedmiot ten nie wiązał się z przykrymi odczuciami? Przede wszystkim, niezależnie, czy Twój pies musi mieć kaganiec zawsze, czy tylko w konkretnych sytuacjach, warto nauczyć zwierzę spokojnego noszenia go, aby mieć pewność bezpieczeństwa i komfortu w przypadkach, gdy to konieczne. Proces przyzwyczajenia dobrze zacząć stopniowo, jeszcze w domu. Dlaczego? Mieszkanie to doskonale znana Twojemu pupilowi przestrzeń, w której z pewnością czuje się pewnie, nie ma więc lepszego miejsca na edukację.

O czym należy pamiętać? Przede wszystkim:

  • nie zmuszaj zwierzęcia do niczego – robienie czegoś na siłę przyniesie odwrotny skutek do zamierzonego;
  • stosuj pozytywne skojarzenia, np. wewnętrzną część kagańca możesz wysmarować ulubionym przysmakiem pupila lub na dno położyć nieco karmy dla psów, aby czworonóg sam wkładał do niego pysk;
  • powoli wydłużaj czas trzymania łba w kagańcu, z niczym się nie spiesz i reaguj na potrzeby zwierzęcia;
  • jeśli pies spokojnie wytrzymuje kilkanaście minut w kagańcu, zabierz go na spacer, aby przetestować jego zachowanie w innych warunkach;
  • jeżeli wspólne przechadzki z kagańcem na pysku nie powodują negatywnych reakcji, wówczas możesz spróbować wybrać się z nim w podróż np. pociągiem.

Opisane przez nas działanie to doskonały sposób na to, by pupil nie bał się kagańca i mógł bez problemu wytrzymać nawet dłuższą, kilkugodzinną wycieczkę.

Pies a obowiązek noszenia kagańca

Nawet jeśli Twój zwierzak to ostoja spokoju pamiętaj, że w niektórych sytuacjach mogą rządzić nim instynkty. Kiedy kaganiec dla psa to dobre rozwiązanie? Okaże się on bardzo przydatny podczas wizyty u weterynarza oraz wówczas, gdy pupil lubi zjadać przypadkowo znalezione rzeczy. Nie zapominaj także, że trzeba założyć go przed wejściem do pojazdu – niezależnie od tego, jaki to środek komunikacji publicznej. Obligatoryjnie zawsze muszą go nosić także psy należące do wykazu ras agresywnych.

Szukasz najlepszych akcesoriów tego typu? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z szerokim asortymentem Ale Zwierzaki. U nas znajdziesz m.in. kagańce weterynaryjne, a także fizjologiczne, zapewniające pupilowi wyjątkową wygodę podczas noszenia!

FAQ

Pytanie: Czy można czymś zastąpić kaganiec?

Odpowiedź: Niektórzy twierdzą, że kantar może zastąpić kaganiec, ale to nieprawda. Jeśli jednak jesteśmy w sytuacji, kiedy pies musi mieć kaganiec, a my go nie mamy przy sobie, można pokusić się o zastosowanie prowizorycznej metody, np. przewiązanie kufy bandażem czy smyczą, ale nie jest to najlepsze rozwiązanie.

Pytanie: Czy amstaff musi mieć kaganiec?

Odpowiedź: Zgodnie z aktualnymi przepisami amstaff nie musi mieć kagańca – o ile z natury jest spokojnym psem. Rasa ta nie figuruje bowiem na liście agresywnych odmian.

Pytanie: Czy pies w kagańcu może szczekać?

Odpowiedź: Większość wariantów, jakie istnieją na rynku, pozwalają psu normalnie funkcjonować, w tym także szczekać.


Więcej informacji znajdziesz w Kodeksie Wykroczeń: https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/kodeks-wykroczen-16788218/art-77

Prawdziwe opinie klientów
4.9 / 5.0 8083 opinii
pixel