Czy kot może jeść karmę dla psa?

2022-01-14
Czy kot może jeść karmę dla psa?

​Jaka karma dla kota? Zapotrzebowania żywieniowe mruczków

Zanim odpowiemy na pytanie zadane w tytule dzisiejszego artykułu, chcemy zwrócić Twoją uwagę na potrzeby Twojego kota. To bezwzględny mięsożerca, co oznacza, że w jego codziennej diecie powinny gościć zarówno mięso, jak i podroby. To właśnie one są najcenniejszymi źródłami substancji odżywczych niezbędnych dla zdrowia kota i tylko one mogą zapewnić mu prawidłowe funkcjonowanie. W ramach ciekawostki dodamy, że pies to mięsożerca względny – w wyjątkowych sytuacjach może odżywiać się pokarmem innym niż odzwierzęcy.

Karma dla kota i psa – czym się różnią?

Choć zarówno kot, jak i pies jedzą karmy mięsne, różnica tkwi w funkcjonowaniu ich układów trawiennych. Kot dla pełni zdrowia wymaga stałej podaży substancji takich jak tauryna, witamina A, witamina B3 i kwas arachidonowy. Dzieje się tak, ponieważ mruczki nie są w stanie wytworzyć tych substancji samodzielnie. To znacząco różni je od psów, u których zapotrzebowanie na powyższe składniki nie jest aż tak wysokie. Ponadto, koty potrzebują znacznie więcej białka – jeśli nie jest ono dostarczane w optymalnych ilościach, ich enzymy trawienne „atakują” białka kociego organizmu.
Jak już pewnie się domyślasz, producenci karm dla kotów i psów biorą pod uwagę te kryteria. Choć pokarmy dla naszych pupili wyglądają bardzo podobnie, znacząco różnią się pod względem składu. Najlepsze karmy dla kotów są wzbogacane o najważniejsze dla ich zdrowia składniki.
Nie jest przypadkiem i to, że karmy dla kotów występują w tak wielu odmianach smakowych. Koty odczuwają bowiem instynktowną potrzebę zmiany smaku pożywienia, bez zmiany jej wartości odżywczych. To właśnie dlatego Twój mruczek bywa kapryśny, kiedy po raz kolejny podajesz mu karmę o tym samym smaku!

Jak wybrać najlepszą karmę dla kota?

Rekomendujemy, aby dobrych karm dla kotów poszukiwać w ofertach znanych i renomowanych producentów. Tanie karmy niewiadomego pochodzenia mogą nie tylko nie zaspokoić potrzeb mruczka, ale także poważnie mu zaszkodzić.
• Dobrze, jeśli karma dla kota dobrana jest do jego specyficznych potrzeb i cech (wiek, choroby, styl życia). W ofercie naszego sklepu bez problemu znajdziesz znakomite karmy dla kociąt, kotów dorosłych, seniorów lub borykających się z nadwagą.
• Jeśli Twój kot choruje, posiłku dla niego poszukuj wśród dobrych karm weterynaryjnych, dostosowanych do specyfiki problemów zdrowotnych.
• Sucha czy mokra karma dla kota? Najlepiej wprowadzić system mieszany. Podstawą diety kota powinna być karma mokra w formie potrawek, pasztetów czy musów, która najlepiej zaspokaja zapotrzebowanie na cenne składniki. Karma sucha może być podawana od czasu do czasu w ramach urozmaicenia jadłospisu, a także jako sposób na oczyszczenie zębów zwierzaka z resztek pokarmowych.

Czy kot może jeść psią karmę? Podsumowanie

Kot i pies to zwierzęta o zupełnie odmiennych potrzebach pokarmowych. Kot, jako mięsożerca bezwzględny, wymaga wysokiej jakości pokarmu odzwierzęcego wzbogaconego o składniki, których jego organizm nie może wytworzyć sam. Podawanie psiej karmy kotu może skutkować poważnymi niedoborami i pogorszeniem stanu zdrowia mruczka.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 6652 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-23
Jestem bardzo zadowolona z obsługi ,szybko i bardzo profesjonalne podejście do klienta.Zdecydowanie polecam sklep alezwierzaki.
2024-05-23
Szybka dostawa.
pixel