Co zrobić, by kot spał w nocy?

2021-11-03
Co zrobić, by kot spał w nocy?

Miauczenie kota w nocy może wyprowadzić z równowagi niejednego właściciela. Czy można jednak coś z tym zrobić? Domowe mruczki cieszą się dużą sympatią i miłością wśród wielu ludzi - uwielbiamy się z nimi bawić, głaskać, a także słuchać ich mruczenia. Czy istnieje zatem sposób na to, jak uśpić kota, by ten zaprzestał nocnych harców? Jest na to kilka sposobów. 

Dlaczego kot nie śpi w nocy?

Aby dowiedzieć się jak uspokoić kota w nocy trzeba go lepiej poznać. Nie od dzisiaj przecież wiadomo, że nasi puchaci towarzysze znacznie różnią się od ludzi. Wystarczy tylko przyjrzeć się dzikim kotom - ich najwyższy poziom aktywności (pora kiedy polują) przypada zazwyczaj na wieczór oraz godziny poranne, kiedy to potencjalne ofiary opuszczają swoje kryjówki. 

Na sen kota ma wpływ bardzo wiele czynników. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że mruczki przesypiają nawet do 16 godzin dziennie! Niestety - robią to w czasie, kiedy ich właściciel jest w pracy. Nie ma przecież nic lepszego na nudę niż przyjemna drzemka. Jeżeli nie wiesz, jak ukrócić miauczenie kota w nocy, to zainteresuj się jego rytmem dobowym. 

Od czego zależy rytm dobowy kota?

Szukając odpowiedzi na to, jak uśpić kota w nocy, należy skupić się na jego rytmie dobowym. Na rytm każdego zwierzęcia oddziałuje kilka czynników: metabolizm, wielkość pupila, a także sposób odżywiania. Nie bez znaczenia jest również plan dnia, który sami narzucamy zwierzęciu, a zatem: pora karmienia, zabawy oraz pielęgnacji. Wszystko to należy dokładnie zaplanować. 

Jak uspokoić kota?

Miauczenie kota w nocy może oznaczać kilka rzeczy. Zwierze może być głodne lub też czuć się samotne. Miauczeniem może również sygnalizować, że się nudzi, bo przespało cały dzień, a w nocy, gdy właściciel jest w domu, wymaga od niego atencji. 

Zatem jak uśpić kota i zmienić jego przyzwyczajenia? Można spróbować kilku metod.

  • Aby zadbać o sen kota warto poświęcić mu więcej uwagi i starannie rozplanować chociażby podawanie posiłków. Jeżeli ostatni pokarm został podany o 19, to powinna towarzyszyć mu również zabawa. Trzeba gdzieś spożytkować tą energię! Świetnie w tym przypadku spisze się chociażby wędka, a także zabawa w polowanie. Po takim wysiłku, aby uspokoić kota przed nocą, warto mu pomóc się wyciszyć - masaż i głaskanie wskazane!
  • Dobrym rozwiązaniem mogą się również okazać interaktywne zabawki dla kota. Miauczenie w nocy może oznaczać nic innego, jak nudę. 
  • Atrakcyjny punkt widokowy - koty uwielbiają obserwować, a w nocy potrafi dziać się dużo rzeczy! Przed pójściem spać może warto odsłonić trochę zasłony, by kociak mógł poobserwować okolicę. 

Zaburzenia snu związane z psychiką i stanem zdrowia 

Przyczyną miauczenia kota w nocy mogą być również problemy zdrowotne, a także psychiczne. Jeżeli zatem nasz mruczek nigdy nie budził nas w nocy, a ostatnio zaczął, to warto to skontrolować! Zdrowy sen kota zaburza najczęściej:

  • stres - może on być wywołany przeprowadzką, zmianą właściciela, czy też pór żywienia. W takich sytuacjach należy być wyrozumiałym dla zwierzęcia i dać mu trochę czasu na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji, 
  • nadmiar energii - często osoby szukające sposobu na to, jak uspokoić kota w nocy, zapominają o tym, by porządnie się z nim wybawić. Aby zapanować nad nadmiarem energii u kota warto po powrocie z pracy poświęcić mu trochę czasu. Podczas nieobecności można także zostawić kilka zabawek, 
  • samotność - kiedy właściciel pracuje i nie ma go w domu, zwierzę się nudzi i daje o tym znać nawet w nocy, gdy wszyscy domownicy szykują się do snu. 

Niespokojny kot w nocy powinien również zaniepokoić właścicieli, którzy do tej pory nie narzekali na miauczenie w nocy. W takich przypadkach sen konta mogą zaburzać:

  • choroby układu pokarmowego lub moczowego, 
  • podrażnienia skóry lub gorączka, 
  • padaczka,
  • choroby Cushinga. 

Jeżeli kot w nocy będzie przez długi czas niespokojny, to w takich przypadkach konieczna jest konsultacja weterynaryjna. 

Jako sklep zoologiczny online robimy wszystko, by wyjść naprzeciw oczekiwaniom właścicieli mruczących podopiecznych. Właśnie dlatego oferujemy akcesoria dla kota na nudę, a także produkty, dzięki którym pielęgnacja kota będzie kompleksowa! 
 

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6521 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-16
Jak zawsze na wielki plus. Szybka przesyłka.
2024-04-15
Wszystko ok
pixel