Co to znaczy, że koty się marcują?

2022-03-07
Co to znaczy, że koty się marcują?

​Marcowanie kotów

Marcowanie to nic innego jak okres godowy kotów rozpoczynający się w marcu. Dlaczego akurat wtedy? Odpowiedź jest prosta: w marcu rozpoczyna się wiosna, temperatury wzrastają, a dzień staje się dłuższy. To idealne warunki do wychowania kociego potomstwa.
Do marcowania u progu wiosny koty stymuluje wzrost ilości światła, co przekłada się na zmniejszenie poziomu melatoniny, czyli hormonu snu. Mruczki stają się aktywniejsze i bardziej chętne do zalotów.

Czy koty domowe marcują?

Naturalne zasady marcowania dotyczą wyłącznie kotów żyjących wolno. Warto wiedzieć, że koty spędzające życie w domu lub w mieszkaniu mogą marcować w różnych porach roku – i to kilkukrotnie! A to za sprawą sztucznego oświetlenia, które zaburza ich rytm dobowy. Jeśli Twój kot nie jest wykastrowany, musisz wiedzieć, że jego okres godowy może trwać tak naprawdę przez cały rok.

Jak rozpoznać, że koty marcują?

Marcowanie kotów zauważalne jest głównie u samiczek. Kotki wydają bardzo głośne dźwięki przypominające płacz dziecka, mające na celu zwabienie potencjalnych ojców kociąt. Drugim symptomem marcowania kotki jest strzykanie krótkimi strugami moczu – celem tego jest przywabienie zalotników zapachem.
Ponadto, u marcujących kotek można zauważyć szereg zachowań, które właściciele mogą odbierać błędnie. Samiczka często tarza się po podłodze, chętniej przymila się do właścicieli lub przyjmuje charakterystyczną pozycję, wypinając się.

​Gdy marcowanie u kotów przynosi efekt…

Wycie oraz feromony wystarczą, by zwabić nie jednego, a wielu zalotników z okolicy. To właśnie wtedy kocury rywalizują o względy kotki i toczą – nieraz bardzo brutalne – walki. Zwycięzca, zwykle najsilniejszy, może pierwszy pokryć kotkę. Ciekawostką jest to, że w trakcie jednej rui kotka może współżyć z kilkoma kocurami. Do owulacji dochodzi u niej dopiero po rozpoczęciu stosunku (a nie, jak np. u ludzi – regularnie co miesiąc). Kocięta w jednym miocie mogą mieć więc nawet kilku różnych ojców!

Marcowanie kota – co robić?

Jeśli Twoja kotka marcuje, a Tobie trudno jest znieść jej zachowanie, wyjście jest tylko jedno: kastracja zwierzaka. Nie można oduczyć mruczka wycia czy znaczenia terenu moczem w okresie godowym – są to instynktowne zachowania, które na pewno wystąpią u zwierzaka zdolnego do wydania potomstwa.
Należy mieć na uwadze i to, że płodna kotka, która nie może zostać pokryta przez kocura, bardzo cierpi. Niezrealizowany popęd płciowy może być powodem rozwoju zaburzeń psychicznych. Jeśli nie zamierzasz rozmnażać swojej kotki, poddaj ją kastracji – to bezpieczny zabieg, który poprawi jakość jej życia.
Kotkę można wykastrować w wieku 6-12 miesięcy, a więc wówczas gdy uzyskuje dojrzałość płciową. Jeśli do tego czasu kot będzie znaczyć teren, pozostawiając po sobie przykry zapach, nie karć go – użyj neutralizatora zapachu.
Jeśli zdecydujesz o kastracji kotki, lecz na zabieg trzeba będzie nieco zaczekać, możesz podawać jej naturalny preparat uspokajający. Nie zniweluje on oznak marcowania, ale zrelaksuje zwierzę.

Marcowanie kota – to naturalna rzecz!

Marcowanie u kotów jest naturalnym i potrzebnym zjawiskiem. Wiosenne wycie zwierząt na podwórku nie powinno więc dziwić. Pamiętaj także, że jeśli marcowanie dotyczy Twojej domowej kotki, której nie chcesz poddać kryciu, najlepszym wyjściem będzie kastracja zwierzęcia. Przysłuży się to jej dobremu samopoczuciu oraz zdrowiu psychicznemu. Tobie z kolei zagwarantuje przespane marcowe noce.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6523 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-18
Szybko i zgodnie z zamówieniem. Polecam.
2024-04-18
Ok
pixel