Co na stawy dla psa seniora?

2022-10-31
Co na stawy dla psa seniora?

Zastanawiasz się, co podawać na stawy dla psa, żeby zapobiec problemom z nimi w przyszłości? Podpowiedzi znajdziesz w tym artykule. Starsze psy często kuleją, co może mieć związek z kontuzją, zmęczeniem długim spacerem lub otyłością. Wszystko to odbija się na stawach. Niektóre rasy są genetycznie narażone na problemy ze stawami, które pojawiają się już w młodszym wieku. Na stawy dla psa seniora można podawać naturalne suplementy i witaminy, które mogą mu pomóc w utrzymaniu ich dobrej kondycji i są neutralne dla innych organów, takich jak wątroba czy nerki. Warto je stosować profilaktycznie, aby nie dopuścić do chorób zwyrodnieniowych i cierpienia Twojego pupila. Co na stawy dla psa? — dowiesz się poniżej.

Najczęstsze przyczyny chorób stawów u psów

Przyczyn zwyrodnień i zapaleń kośćca u czworonogów może być wiele, a najczęstsze z nich to:

 • otyłość,

 • nadczynność tarczycy,

 • zaburzenia rozwojowe, np. dysplazja bioder,

 • choroby wrodzone albo predyspozycje genetyczne, np. syndrom Wobblera występujący u dobermanów i dogów niemieckich,

 • zaburzenia metabolizmu,

 • złamania wraz z uszkodzeniem stawów,

 • choroby zakaźne i autoimmunologiczne, np. borelioza,

 • nowotwory,

 • choroba zwyrodnieniowa stawów,

 • zwyrodnienia kręgosłupa,

 • zła dieta.

Objawy chorych stawów u psów

Zwyrodnienie lub zapalenie stawów u psa seniora powoduje u niego ostry i często przewlekły ból. Można wtedy zaobserwować, że kuleje, stara się odciążać bolącą łapę, może też nie pozwalać jej dotykać. Kończyna ta jest też zwykle opuchnięta i gorąca. Typowy objaw to także problemy z chodzeniem po schodach, a nawet ze wstawaniem. Po dłuższym odpoczynku lub śnie pies porusza się na sztywnych łapach, dość nieporadnie i z trudem.

Pupil nie jest już także tak aktywny, jak wcześniej, niechętnie wychodzi na spacery i nie chce się bawić. Może za to często wylizywać lub gryźć dotknięte bólem stawy. Zdarza się też, że one same wydają niepokojące odgłosy podczas poruszania się.

Co na stawy dla psa? — suplementy i witaminy

Suplementy diety i witaminy dla psa, które są dostępne w dobrych sklepach zoologicznych, mogą przyczynić się do usprawnienia i polepszenia jego codziennego funkcjonowania. Do najpopularniejszych z nich należą preparaty wpływające korzystnie na układ ruchu, czyli wspierające działanie stawów i kręgosłupa czworonogów. Co podawać psu na stawy?

 • Glukozamina i chondroityna — to najczęstsze składniki suplementów diety w terapii i profilaktyce chorób stawów. Mają działanie wspomagające odbudowę chrząstki. Glukozamina to cukier pełniący ważną funkcję przy jej budowaniu. Proces rozpoczęcia regeneracji chrząstki stawowej trwa około 6 tygodni, a psi senior musi już przyjmować ten suplement do końca życia, żeby problemy nie powróciły. Produkty zawierające te składniki są bezpieczne i dobrze tolerowane przez zwierzęta, np. CaniViton Forte Plus czy VetExpert — Joints & Mobility.

 • Kwasy Omega - 3 - suplementy o działaniu przeciwzapalnym, które są ważnym składnikiem pokarmowym. Ich stosowanie zalecane jest dla wszystkich psów z chorobami stawów, w tym dla psich seniorów.

 • Metylosulfonylometan — substancja naturalna, występująca w wodorostach i roślinach, której przypisuje się działanie przeciwzapalne i redukujące ból. Ten suplement wpływa pozytywnie na ciągłość tkanki łącznej, co pomaga w utrzymaniu zdrowych stawów u czworonogów.
 • Perna canaliculus — rodzaj jadalnych małży z Nowej Zelandii, z których wytwarza się proszek stosowany w preparatach suplementacyjnych diety. Zawiera on ponad 60% białka i 12% glukozaminoglikanów (główny składnik chrząstki oraz mazi stawowej) oraz 5% tłuszczów, które mają działanie redukujące stany zapalne. Dodatkowo tłuszcze ETA posiadają właściwości przeciwbólowe.

 • Kolagen, czyli białko — podstawowy budulec tkanki łącznej, który często jest dodawany do suplementów (dla stawów najważniejszy jest kolagen typu II). Pomaga utrzymać kości oraz chrząstki stawowe w dobrej kondycji.

 • Kwas hialuronowy — główny składnik mazi stawowej. Jego podawanie jest szczególnie zalecane dla starszych psów. Pozwala na zwiększenie ilości oraz lepkości mazi, co niweluje tarcie w stawie podczas poruszania.

 • SAMe, czyli denosyl SD4 - jeden z najnowszych suplementów na rynku, stosowany wcześniej u ludzi w leczeniu osteoarthritis. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, a dodatkowo wspomaga też leczenie chorób wątroby.

To jeszcze nie wszystko, co dla psa na stawy zawierają suplementy diety. Można znaleźć w nich także związki przeciwutleniające, które chronią chrząstkę stawową przed wolnymi rodnikami. Najczęstsze z nich to witaminy E lub C. Kwas askorbinowy z witaminy C chroni kolagen przed uszkodzeniami i jednocześnie stymuluje jego syntezę.

Wszystkie te preparaty i witaminy dla psa na stawy są naturalne, a dzięki temu łatwo się przyswajają i nie mają skutków ubocznych. Warto jednak przed rozpoczęciem ich stosowania skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Jak pomóc psom z chorobami stawów?

Wiadomo już co podawać psu na bolące stawy. Jak jeszcze można podnieść komfort życia czworonożnych przyjaciół borykających się z tym problemem? Właściwe odżywianie, warunki bytowania oraz niezbędna dawka ruchu — to elementy, o które musisz zadbać!

Dieta psa, a co za tym idzie jego waga, ma kluczowy wpływ na jego układ kostno-stawowy. Jeśli Twój pupil zbytnio przybierze na wadze, warto po konsultacji weterynaryjnej, wprowadzić zmiany w jego codziennych posiłkach, by odzyskał prawidłową masę ciała. Zazwyczaj pomaga wyeliminowanie karmy suchej i zastąpienie jej mokrą, która ma większą objętość i zapewnia lepsze poczucie sytości.

Bardzo ważne jest zapewnienie właściwej aktywności fizycznej. Psi seniorzy z racji wieku mogą łatwo doznać uszkodzeń układu ruchowego, dlatego w ich przypadku nie jest wskazana zabawa z podskokami czy szybkim bieganiem, np. łapanie frisbee. Wskazane są natomiast spokojne wędrówki, które nie powinny być zbyt długie, ale ich częstotliwość może być większa.

Dla psa seniora i wszystkich innych z chorymi stawami schody mogą stanowić problem. Można im pomóc w poruszaniu się po nich, montując specjalne ramy lub deski o odpowiednich wymiarach. Bardzo ważne jest także wygodne legowisko z materiałów, które pozwalają na równomierne rozłożenie ciężaru ciała. Dzięki temu stawy są mniej obciążone, a pupilowi łatwiej jest wstać. Powinno być też umieszczone w ciepłym i wolnym od przeciągów miejscu.

Podsumowanie

Wiesz już, co dawać psu na stawy i jak wspomóc psa seniora na co dzień. Rynek weterynaryjny zapewnia duży wybór preparatów tego rodzaju. Nasz sklep zoologiczny online oferuje produkty na problemy ze stawami i inne dolegliwości od uznanych w branży producentów. W razie wątpliwości zawsze warto zasięgnąć porady lekarza weterynarii, który zbada Twojego pupila, a w razie konieczności oprócz witamin i innych suplementów, dobierze też lek przeciwzapalny i przeciwbólowy na stawy dla psa.

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6507 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-12
Bardzo sprawna obsługa i szybka dostawa
2024-04-12
Zawsze szybko i sprawnie
pixel