Chrońmy nasze pupile przed kleszczami

2021-06-22
Chrońmy nasze pupile przed kleszczami

Co zrobić, gdy znajdzie się kleszcze u psa? Pytanie to często pada na początku wiosny, kiedy to kleszcze - żywiące się krwią zwierząt oraz ludzi - znów się uaktywniają. Pasożyty te występują w Polsce w ponad 19 odmianach i mogą przenosić choroby, które nieraz są bardzo problematyczne w leczeniu. Zatem jak chronić psa przed kleszczem? Jest na to kilka sposobów! 

Kleszcze - gdzie najczęściej można je znaleźć? 

Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak chronić psa przed kleszczami, to w pierwszej kolejności musisz zdawać sobie sprawę z tego, gdzie tak naprawdę czyha prawdziwe niebezpieczeństwo. O kleszczach zawsze jest głośno od marca do końca października - to właśnie w tym okresie można odnotować ich wzmożoną aktywność. Pasożyty te, wbrew krążącym plotkom, nie skaczą i nie zeskakują z drzew - nie mają odnóży skocznych. Przechodzą one na swojego żywiciela w momencie, kiedy ten ociera się, np. o liść, na którym się one znajdują. 

Sprawdzony preparat na kleszcze dla psa to zatem konieczność, gdyż pasożyty te znajdują się najczęściej tam, gdzie nasz pupil najchętniej podchodzi, a więc:

 • w wysokich trawach, których nie braknie w parkach, na łąkach, czy też w ogródkach działkowych, 
 • na wysokiej roślinności oraz krzakach, nawet w lesie, 
 • w paprociach. 

Gdzie najczęściej można znaleźć kleszcze na psim ciele? 

Niestety, preparaty na kleszcze u psa, mimo wysokiej skuteczności, nie zawsze muszą zadziałać. W takim przypadku należy wiedzieć, gdzie najchętniej lubią się wbijać te pasożyty. Kleszcze u psa można najczęściej znaleźć:

 • w uszach,
 • pod ogonem oraz pod obrożą, 
 • pomiędzy palcami,
 • na miękkich partiach skóry, czyli pod pachami, czy też na łokciach. 

Jakie objawy wywołują kleszcze u psa? 

Preparaty na kleszcze dla psa, a w tym obroże, krople, spray na kleszcze, to z pewnością produkty, w które warto zainwestować - zwłaszcza w maju i czerwcu, kiedy to pasożyty te są najbardziej aktywne. Nie zawsze jednak da się uchronić przed ich atakiem. Dlatego tak ważne jest, by zawsze po spacerze przeglądać swojego pupila, a w razie zauważenia intruza, szybko go usunąć. 

W momencie pobierania pokarmu kleszcze zarażają niebezpiecznymi patogenami, które są szkodliwe zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Jeżeli zatem znalazłeś kleszcze u psa, to po ich usunięciu musisz bacznie obserwować swojego podopiecznego. Do alarmujących sygnałów, że coś jest nie tak, należą:

 • powiększone gruczoły chłonne, 
 • gorączka, 
 • utrata apetytu, a nawet wymiotowanie, 
 • bóle stawów, 
 • swędzenie oraz podrażnienie skóry, na której dostrzegalne jest zaczerwienienie. 

Żadnego z tych objawów nie wolno bagatelizować i jak najszybciej trzeba skontaktować się w tej kwestii z weterynarzem. 

Najpopularniejsze sposoby na kleszcze 

Obecnie w sklepach dostępne są preparaty na kleszcze dla psa w wielu odsłonach, dzięki czemu właściciele czworonogów mogą zdecydować się na różne metody. Wśród tych najbardziej popularnych znajdują się:

 • obroże na kleszcze dla psa - łatwo się je zakłada oraz ściąga. Są one również w pełni przystosowane do potrzeb zwierzęcia i nie są dla niego szkodliwe. Obroże na kleszcze nasączone są specjalnymi substancjami czynnymi, które skutecznie odstraszają pasożyty, a jednocześnie w żaden sposób nie wpływają na zmysły naszych zwierząt domowych,
 • krople na kleszcze dla psa - szybko się je aplikuje, a jednocześnie zapewnia długotrwałą ochronę swojemu pupilowi. Preparaty na kleszcze dla psa tego typu dużo słabiej działają na zwierzęta z długą i gęstą sierścią. W przypadku krótkowłosych czworonogów krople, w zależności od produktu, mogą działać nawet do 16 tygodni,
 • spray na kleszcze - spośród wymienionych metod działa on najkrócej, gdyż zaledwie przez kilka godzin - zatem w sam raz na długie wyjście, czy też codzienny spacer. 

Zatem co na kleszcze dla psa wybrać? Każdy z właścicieli czworonogów musi sam sobie odpowiedzieć na to pytanie. Nie wolno natomiast zapominać o tym, że po użyciu któregoś z tych preparatów nie powinno się przez kilka dni kąpać swojego psiaka. 

Jak już znaleźliśmy kleszcza, to jak go usunąć?

Nie ma wątpliwości, że preparaty dla psa na kleszcze są bardzo skuteczne, jednak nigdy nie zapewniają 100% ochrony. Co zatem zrobić, gdy już się znajdzie takiego pasożyta? Przede wszystkim:

 • gdy już znajdziesz kleszcza u psa, to musi go jak najszybciej usunąć. W tym celu w pierwszej kolejności należy unieruchomić zwierze, by samo nie starało się wyrwać pasożyta, 
 • przygotuj niezbędne narzędzie, które pomoże Ci usunąć kleszcza w całości. Do najbardziej popularnych akcesoriów należy między innymi tradycyjna pęseta, czy też kleszczołapka (tak zwany tick-twister),
 • wyciągając kleszcza nie należy naciskać na jego odwłok, gdyż jego zawartość mogłaby się znaleźć w ciele zwierzęcia, 
 • po usunięciu kleszcza upewnij się, że w skórze nie pozostała jego głowa. Jeżeli wszystko jest dobrze, to zdezynfekuj miejsce i obserwuj  je bacznie przez jakiś czas. Jeżeli kleszcz w całości nie został usunięty, to należy niezwłocznie udać się do weterynarza.  

Już wiesz, gdzie najczęściej znajduje się kleszcze u psa oraz jak chronić psa przed kleszczami. Jako sklep zoologiczny online oferujemy w tej kategorii produkty, które z pewnością skutecznie odstraszą te pasożyty. Nie od dzisiaj przecież wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć - nie polecamy zatem bagatelizować tego aspektu. 
 

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6521 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-18
Ok
2024-04-15
Wszystko ok
pixel