Choroby zębów i dziąseł u psa
Przychodzi pies do lekarza weterynarii i mówi: boli mnie ząb. Tak mogłaby zaczynać się bajka, ponieważ w rzeczywistości psy nie mówią i to opiekun musi kontrolować oraz sprawdzać stan uzębienia swojego pupila. Na co zwracać uwagę podczas sprawdzania uzębienia psa? Jak zapobiegać chorobom zębów u psa? Te informacje znajdziesz w poniższym artykule.
Spis treści:
- Powody chorych zębów i zapalenia dziąseł u psa
- Najczęściej występujące choroby zębów i dziąseł u psów
- Objawy choroby zębów i dziąseł u psa
- Skutki chorych zębów i dziąseł u psa
- Sposoby leczenia zębów i dziąseł u psów
- Jak zapobiegać chorobom zębów u psów?
Powody chorych zębów i zapalenia dziąseł u psa
Główną przyczyną chorych zębów i zapalenia dziąseł u psa jest nadmierne odkładanie się kamienia nazębnego. Tworzy to sprzyjające warunki dla rozwoju bakterii należących do takich rodzajów, jak: Enterococcus, Streptococcus, Staphylococcus, Lactobacillus czy Actinomycetes. Pod ich wpływem płytka nazębna stopniowo zostaje przekształcona w kamień nazębny, który naciska na dziąsła, prowadząc do ich podrażnienia i powstania stanu zapalnego. Jakie są możliwe powody zepsutych zębów u psa? Poza oczywistym zaniedbaniem higieny jamy ustnej problemy zdrowotne często wynikają również z innych czynników.
Nieprawidłowa dieta
Niewystarczająca podaż składników odżywczych w pożywieniu nieuchronnie prowadzi do pogorszenia stanu uzębienia. Najbardziej odczuwalne przez organizm są braki cennych witamin i minerałów, w szczególności niedobory wapnia, fosforu oraz witamin z grupy B, A i D. To właśnie one odpowiadają za twardość szkliwa i zdrowie dziąseł oraz wspomagają prawidłową strukturę kości i zębów. Dlatego każdy, odpowiedzialny właściciel powinien zadbać o to, aby w diecie czworonoga znalazły się potrzebne składniki odżywcze, które zapewniają naturalną ochronę przed próchnicą i infekcjami. Ich niewielka ilość w jadłospisie psa w dłuższej perspektywie może przyczyniać się do rozwoju kamienia nazębnego, torując drogę do chorób przyzębia.
Predyspozycje genetyczne
Niektóre rasy psów są szczególnie narażone na problemy z uzębieniem, co wynika z ich budowy anatomicznej. Naturalna skłonność do chorób zębów występuje u zwierząt ze skróconą kufą i spłaszczonym pyskiem, np. mopsów, pekińczyków czy buldogów. Psy należące do ras brachycefalicznych mają małe i wąskie szczęki przy nieproporcjonalnie dużych zębach. Z tego powodu w ich uzębieniu brakuje wystarczająco dużych przerw międzyzębowych. Specyficzna budowa czaszki znacznie utrudnia samoczyszczenie zębów i dziąseł, co często prowadzi do problemów zdrowotnych. Czasami wzmożona tendencja do chorób przyzębia może być związana również z indywidualnymi skłonnościami, np. unikalnymi białkami śliny. Podobne dolegliwości bywają również powikłaniem niektórych chorób: cukrzycy, zaburzeń hormonalnych, schorzeń immunologicznych.
Najczęściej występujące choroby zębów i dziąseł u psów
Problemy z zębami mogą pojawić się już u szczeniaków, dlatego warto przyzwyczajać psa już od małego do otwierania pyska i pokazywania zębów. Będzie to konieczne podczas sprawdzania wypadających mlecznych zębów. Najczęstsze choroby zębów i dziąseł występujące u psów to:
- przetrwałe zęby mleczne - sytuacja w której wyrzynają się zęby stałe, a nie doszło jeszcze do wypadnięcia zębów mlecznych
- kamień nazębny
- zapalenie przyzębia
Objawy choroby zębów i dziąseł u psa
Najczęstsze objawy choroby psiego uzębienia u psa, zarówno te fizyczne, jak i w zachowaniu to:
- nieprzyjemny zapach z pyska
- nalot przy linii dziąseł w kolorze żółtym lub brązowym
- krwawiące, obrzęknięte dziąsła
- ślinotok
- niechęć do jedzenia
- trudność w gryzieniu
Skutki chorych zębów i dziąseł u psa
Pierwsze objawy chorób przyzębia są subtelne i często nie towarzyszą im dolegliwości bólowe. Ból zęba u psa pojawia się dopiero na późniejszym etapie wraz z problemami ze spożywaniem pokarmu. W następstwie nieuchronnie prowadzi to do gwałtownej utraty masy ciała i osłabienia organizmu. Do najważniejszych skutków chorych zębów i dziąseł u psa należą:
- pogorszenie stanu sierści, która staje się łamliwa i pozbawiona blasku;
- utrata energii, postępująca apatia;
- poważne niedobory witamin i minerałów;
- utrata uzębienia i złamanie żuchwy;
- przy braku odpowiedniego leczenia mogą wystąpić groźne powikłania, takie jak zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie wsierdzia, infekcje układu oddechowego oraz wiele innych groźnych chorób.
Sposoby leczenia zębów i dziąseł u psów
Niepokojące objawy towarzyszące problemom z zębami są wyraźnym sygnałem, że pora udać się po pomoc do specjalisty. Podczas konsultacji lekarz weterynarii oceni stan uzębienie zwierzęcia, a w przypadku zdiagnozowania choroby zadecyduje o dalszym postępowaniu.
Jak wygląda leczenie zębów i dziąseł u psów? Polega ono głównie na usunięciu kamienia nazębnego stanowiącego podstawowe źródło dolegliwości. W tym celu przeprowadza się sanację jamy ustnej. Na czym ona polega? Zabieg przebiega w znieczuleniu ogólnym przy użyciu specjalistycznego urządzenia, czyli skalera. Generowane przez niego ultradźwięki skutecznie kruszą złogi kamienia nazębnego, co umożliwia ich całkowite usunięcie z zębów. Następnie lekarz weterynarii poleruje powierzchnię uzębienia, aż do uzyskania gładkiego szkliwa, co zapobiega nawracaniu problemu w niedalekiej przyszłości. Po zakończonym zabiegu profesjonalista ponownie sprawdza stan jamy ustnej psa, a w razie potrzeby, usuwa zniszczone i chwiejące się zęby. Aby maksymalnie ograniczyć dyskomfort zwierzęcia, często wcześniej podaje się mu leki przeciwbólowe.
Jak zapobiegać chorobom zębów u psów?
Wiele czynników ma wpływ na stan uzębienia psów. Od szczeniaka naucz psa szczotkowania zębów. Używaj do tego szczoteczki do zębów dla psów dopasowanej do potrzeb czworonogów. Nie używaj pasty do zębów przeznaczonej dla ludzi! Wprowadź do codziennego jadłospisu przysmaki dentystyczne dla psa. Ich struktura, kształt oraz skład chemiczny usuwają płytkę bakteryjną. Niezwykle pomocne będą także specjalne preparaty do czyszczenia zębów psa ze sklepu zoologicznego online Ale Zwierzaki. Dostępne są m.in. wysokiej jakości pasty, żele czy płyny do higieny jamy ustnej dla psa - tego typu preparaty dolewamy do wody, którą pije pies. Duży wpływa na stan uzębienia ma typ spożywanej karmy: dobrej jakości karma sucha dla psa podawana codziennie wraz z przysmakami dentystycznymi zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego.
Pamiętaj, że kluczem w utrzymaniu psich zębów oraz dziąseł w dobrej kondycji jest profilaktyka: regularne kontrole, podawanie przysmaków oraz preparatów do higieny jamy ustnej, a także dobrej jakości karma sucha.
W razie jakichkolwiek wątpliwości lub gdy zaobserwujesz zmiany na zębach i dziąsłach psa skonsultuj się z lekarzem weterynarii.
Nasz sklep zoologiczny online przygotował dla wszystkich właścicieli czworonożnych pupili bogatą ofertę produktów, gdzie figurują przysmaki dentystyczne dla psa oraz preparaty do czyszczenia zębów dla psa. Dostępne są one w różnych przedziałach cenowych. Zachęcamy do zapoznania się z naszym asortymentem!