Choroby zębów i dziąseł u psa

2020-10-15
Choroby zębów i dziąseł u psaPrzychodzi pies do lekarza weterynarii i mówi: boli mnie ząb. Tak mogłaby zaczynać się bajka, ponieważ w rzeczywistości psy nie mówią i to opiekun musi kontrolować oraz sprawdzać stan uzębienia swojego pupila. Na co zwracać uwagę podczas sprawdzania uzębienia psa? Jak zapobiegać chorobom zębów u psa? Te informacje znajdziesz w poniższym artykule.

Najczęściej występujące choroby zębów i dziąseł u psów

Problemy z zębami mogą pojawić się już u szczeniaków, dlatego warto przyzwyczajać psa już od małego do otwierania pyska i pokazywania zębów. Będzie to konieczne podczas sprawdzania wypadających mlecznych zębów. Najczęstsze choroby zębów i dziąseł występujące u psów to:

  • przetrwałe zęby mleczne - sytuacja w której wyrzynają się zęby stałe, a nie doszło jeszcze do wypadnięcia zębów mlecznych
  • kamień nazębny
  • zapalenie przyzębia

Objawy choroby zębów i dziąseł u psa

Najczęstsze objawy choroby psiego uzębienia u psa, zarówno te fizyczne, jak i w zachowaniu to:
  • nieprzyjemny zapach z pyska
  • nalot przy linii dziąseł w kolorze żółtym lub brązowym
  • krwawiące, obrzęknięte dziąsła
  • ślinotok
  • niechęć do jedzenia
  • trudność w gryzieniu

Jak zapobiegać chorobom zębów u psów?

Wiele czynników ma wpływ na stan uzębienia psów. Od szczeniaka naucz psa szczotkowania zębów. Używaj do tego szczoteczki do zębów dla psów dopasowanej do potrzeb czworonogów. Nie używaj pasty do zębów przeznaczonej dla ludzi! Wprowadź do codziennego jadłospisu przysmaki dentystyczne dla psa. Ich struktura, kształt oraz skład chemiczny usuwają płytkę bakteryjną. Pomocne w utrzymaniu zdrowych zębów są także płyny do higieny jamy ustnej dla psa - tego typu preparaty dolewamy do wody, którą pije pies. Duży wpływa na stan uzębienia ma typ spożywanej karmy: dobrej jakości karma sucha podawana codziennie wraz z przysmakami dentystycznymi zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego.

Pamiętaj, że kluczem w utrzymaniu psich zębów oraz dziąseł w dobrej kondycji jest profilaktyka: regularne kontrole, podawanie przysmaków oraz preparatów do higieny jamy ustnej, a także dobrej jakości karma sucha.
W razie jakichkolwiek wątpliwości lub gdy zaobserwujesz zmiany na zębach i dziąsłach psa skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Nasz sklep zoologiczny online przygotował dla wszystkich właścicieli czworonożnych pupili bogatą ofertę produktów, gdzie figurują przysmaki dentystyczne dla psa oraz preparaty do czyszczenia zębów dla psa. Dostępne są one w różnych przedziałach cenowych. Zachęcamy do zapoznania się z naszym asortymentem!

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6840 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-19
Super!!!
2024-07-19
Jak zawsze , wszystko super.
pixel