Alergia pokarmowa u psa. Objawy i sposoby leczenia

2021-09-06
Alergia pokarmowa u psa. Objawy i sposoby leczenia

​Alergia pokarmowa, a nietolerancja. Gdzie leży różnica?

Alergia pokarmowa bardzo często mylona jest z nietolerancją. Objawy tych dwóch dolegliwości są bardzo zbliżone, jednak różnica leży w ich przyczynach. Alergia pokarmowa ma związek z nadwrażliwością na dany składnik żywności oraz odpowiedzią układu odpornościowego. W przypadku nietolerancji, powód leży najczęściej w niedostatecznej ilości enzymów trawiennych.
Wszelkie nieprawidłowe reakcje po spożyciu karmy warto skonsultować z weterynarzem. Specjalista na podstawie badań weterynaryjnych oceni, czy pies boryka się z alergią czy nietolerancją.

​Alergia pokarmowa u psa: objawy

Skupmy się na temacie dzisiejszego artykułu, a więc alergii pokarmowej. Kiedy można podejrzewać, że czworonóg się z nią boryka? Do alarmujących objawów należą:
• Biegunki i wymioty,
• Łzawienie oczu,
• Świąd skóry,
• Pogorszenie stanu sierści,
• Kichanie i katar.
Symptomy alergii pokarmowej nasilają się po spożyciu uczulającego produktu. Wbrew pozorom, jako pierwsza nie pojawia się biegunka, a świąd skóry. Psy cierpiące na alergię intensywnie drapią się, doprowadzając nawet do powstawania ran. Zwierzę może również ocierać się o różne przedmioty w mieszkaniu.

​Które psy narażone są na wystąpienie alergii?

Udowodniono, że niektóre rasy psów są bardziej podatne na rozwój alergii pokarmowych niż inne. Nieprawidłowe reakcje po spożyciu karmy zauważa się głównie u mopsów, buldogów, bokserów, sznaucerów miniaturowych, goldenów i labradorów. Warto jednak pamiętać, że alergia nie oszczędza piesków innych ras, jak również kundelków.

​Alergia u psa. Co uczula najczęściej?

Każdy właściciel psa powinien wiedzieć, które składniki mogą szkodzić jego przyjacielowi. Weterynarze podkreślają, że do najczęściej uczulających skomponentow karm należą soja, pszenica, nabiał oraz jaja. Co ciekawe, na czarnej liście znajduje się również mięso. Psy bywają uczulone na drób, rzadziej na wołowinę i wieprzowinę.

​Jaka karma dla psa z alergią?

Łagodzenie objawów alergii pokarmowej u psa opiera się przede wszystkim na unikaniu uczulających składników. Przydatne w doborze odpowiedniej karmy mogą okazać się testy laboratoryjne, które wykażą, na jakie produkty może być uczulony pies. Inną metodą jest po prostu staranna obserwacja reakcji zwierzaka na nowe rodzaje pokarmu. Wszystko to sprowadza się do wprowadzenia diety eliminacyjnej, a więc pozbawionej alergenów.

Najlepszym wyborem dla psów skłonnych do alergii pokarmowej okaże się karma hipoalergiczna. Do jej produkcji stosowane są wysokiej jakości warzywa oraz mięso z ekologicznych hodowli. W ofercie naszego sklepu znajdziesz doskonałe karmy dla psów z alergią, zawierające m.in. delikatne mięso królicze, jagnięce bądź ryby. Jeśli pies wykazuje uczulenie na pszenicę, jego dieta powinna opierać się o karmę bezzbożową.

​Alergia u psa: podsumowanie

Jeśli zauważasz przedłużające się problemy trawienne i świąd skóry u swojego psa, warto zabrać go na badania weterynaryjne w kierunku alergii pokarmowej. Zwykle zamiana karmy na inną wystarczy, by przywrócić zwierzęciu dobre samopoczucie. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą przysmaków dla psich alergików!

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6739 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-22
Jak zwykle w punkt.
2024-06-15
5/5
pixel