Agility dla kota. Aktywna zabawa z kotem w domu

2021-11-29
Agility dla kota. Aktywna zabawa z kotem w domu

​Agility, czyli tor przeszkód dla zwierząt

Agility narodziło się w Wielkiej Brytanii, gdzie podczas wystaw psów rasowych organizowano niezobowiązujące zawody w pokonywaniu torów przeszkód złożonych z płotków, tuneli, słupków. Niedługo trzeba było czekać, aby ta prosta rozrywka stała się pełnoprawną dyscypliną uprawianą na całym świecie.
Choć agility kojarzone jest przede wszystkim z psami, warto wiedzieć, że nadają się do niego również inne zwierzęta. Istnieje agility dla fretek, królików oraz oczywiście dla kotów. Każde zwierzę skore do współpracy z człowiekiem może uprawiać ten sport.

​Agility dla kota. Dlaczego warto?

Agility to doskonała forma aktywności dla kotów domowych – wspiera kondycję zwierzaka, przeciwdziała otyłości, a także pozwala na spożytkowanie energii. Zwierzak trenujący agility wykazuje mniejsze skłonności do niszczenia przedmiotów. Ponadto, agility to znakomity trening koncentracji i cierpliwości. Wspólna zabawa pozwoli również na budowanie więzi ze zwierzakiem.

​Czy mój kot nadaje się do agility?

Jeśli chcesz spróbować agility ze swoim kotem, jedyną przeszkodę może stanowić jego usposobienie. Każdy kot dysponuje inteligencją pozwalającą wykonywać różne zadania, jednak… nie każdy będzie miał na to ochotę. Należy to uszanować – nigdy nie zmuszaj mruczka do czegoś, czego nie chce.

https://youtu.be/lBAt_Oh9gis

Jeśli jednak Twój kociak jest skory do zabawy i chętnie wykonuje proste komendy, agility będzie dla niego świetną rozrywką.

Dopasuj agility do sprawności kota

Gdy podejmiesz decyzję o zorganizowaniu toru przeszkód dla kota, oceń jego możliwości fizyczne. Inne zabawy będą odpowiednie dla młodego i sprawnego zwierzaka, inne zaś dla spokojnego seniora. Niemniej jednak, możliwości agility są na tyle szerokie, że dla każdego kota można przygotować odpowiedni, domowy plac zabaw.

​Agility – zabawa z kotem. Od czego zacząć?

Istnieją specjalne akcesoria i zabawki do agility (możesz wykorzystać nawet te dedykowane psom). Zanim jednak je kupisz, sprawdź, czy Twój kot na pewno będzie zainteresowany tą formą zabawy. Przeszkody wykonasz również z tego, co masz w domu.
• Kartony mogą posłużyć do przygotowania tuneli.
• Rolki po papierze toaletowym lub ręcznikach papierowych przydadzą się do robienia płotków.
• Do wspinaczki możesz wykorzystać wysoki koci drapak.
• Tor do slalomu przygotujesz, stosując dowolne, stabilne przedmioty, takie jak książki.
• Pamiętaj o ulubionych zabawkach Twojego kota, takich jak wędki i piłki.

Nie zapominaj o nagrodzie

Aby agility kojarzyło się kotu pozytywnie, zabawa nie może obyć się bez nagród. Sama pochwała może nie wystarczyć! Przygotuj pyszne przysmaki dla swojego mruczka i nagradzaj go, gdy tylko wykona poprawnie dane zadanie. Tym samym zachęcisz swojego pupila do dalszej aktywności.

Agility z kotem – to Ci się przyda

Przygotowaliśmy listę przykładowych produktów, które mogą okazać się przydatne podczas domowej zabawy w agility z kotem. Wszystkie znajdziesz w naszym sklepie!
• TRIXIE DRAPAK INCA FALA DLA KOTA – idealny do wspinaczki,
• ZOLUX WĘDKA DLA KOTA KALI – do podskoków wzwyż,
TRIXIE PODAJNIK PRZYSMAKÓW CAT ACTIVITY – do samodzielnego wydobycia nagrody,
• TX4241 KOCIMIĘTKA SPRAY 50 ML – do zachęcenia nieprzekonanych mruczków,
• DREAMIES Z WYŚMIENITYM ŁOSOSIEM 60G – nagroda za udany trening.

Jeśli Twój kot lubi aktywne zabawy, na pewno pokocha agility. Spróbuj!

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6743 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-25
Polecam z całego serca
2024-06-22
Jestem bardzo zadowolona z realizacji zamówienia,polecam sklep alezwierzaki.Znalazłam tutaj karmniczek do klatki,który spełnił moje oczekiwania.
pixel