Jak przewozić psa w samochodzie? Zobacz nasze porady!

2024-06-21
 Jak przewozić psa w samochodzie? Zobacz nasze porady!

Podróżowanie z psem może być wspaniałym doświadczeniem, pełnym niezapomnianych chwil i radości. Samochodowe wycieczki pozwalają na odkrywanie nowych miejsc razem oraz zacieśnianie więzi. Aby jednak takie podróże były bezpieczne i jednocześnie komfortowe zarówno dla czworonoga, jak i jego właściciela, należy odpowiednio się do nich przygotować. Dlatego warto poznać podstawowe zasady wspólnej jazdy i zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria podróżne. W tym artykule przyjrzymy się, jak przewozić psa w samochodzie i jakie wyposażenie pomoże w bezpiecznym transporcie ukochanego zwierzaka. Zachęcamy do lektury wszystkie osoby zainteresowane tymi zagadnieniami!

Spis treści:

 1. Przewożenie psa w samochodzie - czy to w ogóle legalne?
 2. Jak bezpiecznie przewozić psa w aucie?
 3. Akcesoria do bezpiecznego przewożenia psa w samochodzie
  1. Pasy bezpieczeństwa dla psów
  2. Szelki
  3. Transporter
  4. Klatka
  5. Krata do bagażnika
  6. Mata ochronna
  7. Fotelik
 4. Nie zapomnij o komforcie psa!

Przewożenie psa w samochodzie - czy to w ogóle legalne?

W polskim prawie przepisy nie precyzują, jak dokładnie powinno się przewozić psa w aucie. Właściciele zwierząt nie mogą jednak przewozić swoich czworonogów w sposób nieodpowiedni, wywołując zbędne cierpienie i stres i narażając na niebezpieczeństwo siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Wzmianki dotyczące tego, jak podróżować z psem, znajdują się w Ustawie o ochronie zwierząt oraz w kodeksie drogowym. Ustawa o ochronie zwierząt mówi o tym, że zabronione jest celowe narażenie zwierząt na niebezpieczeństwo. Natomiast kodeks drogowy wskazuje, że nieodpowiednio przewożone zwierzę może stanowić zagrożenie dla kierowcy, pasażerów oraz osób znajdujących się poza pojazdem.
Analizując powyższe dokumenty, można wywnioskować, że mimo braku precyzyjnych przepisów dotyczących przewożenia zwierząt, na każdym właścicielu psa spoczywa obowiązek zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa zarówno sobie, jak i swojemu pupilowi. Podczas podróży samochodem, pies powinien znajdować się w zabezpieczonym, specjalnie przeznaczonym dla niego miejscu. Nie powinien ograniczać widoczności kierowcy, rozpraszać go, ani stwarzać zagrożenia poprzez przemieszczanie się po wnętrzu samochodu.

W sprawach nieuregulowanych w ustawie, do zwierząt stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rzeczy. W przypadku transportu zwierząt w samochodach prywatnych zastosowanie mają ogólne regulacje dotyczące przewożenia ładunku. Zgodnie z Prawem o ruchu drogowym, ładunek umieszczony na pojeździe nie może utrudniać kierowania pojazdem ani ograniczać widoczności drogi. Powinien być właściwie zabezpieczony przed niepożądanymi zmianami położenia. Dodatkowo, zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, transport psa i innych zwierząt w sposób powodujący ich zbędne cierpienie lub stres jest przestępstwem zagrożonym karą grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności.

W związku z powyższym, przewożąc psa w samochodzie zgodnie z wyżej wymienionymi regulacjami, bezwzględnie należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu zwierząt w aucie.
Jakie są kary za nieprawidłowe przewożenie psa w samochodzie?

Mimo że nie istnieją konkretne wytyczne dotyczące bezpiecznego przewożenia psa w samochodzie, za nieprawidłowe przewożenie psa w aucie można otrzymać mandat. Zostanie on nałożony, jeżeli podczas kontroli drogowej funkcjonariusz stwierdzi, że czworonóg stwarza niebezpieczeństwo dla kierowcy, pasażerów oraz samego siebie. Na przykład, jeśli pies nie będzie przypięty szelkami i będzie przemieszczał się po całym pojeździe, można otrzymać mandat w wysokości nawet 500 zł.

Ponadto, jeśli funkcjonariusz uzna, że popełnione zostało przestępstwo uznawane w świetle aktualnych przepisów za znęcanie się nad zwierzęciem - np. zamknięcie psa w nagrzanym samochodzie - dana osoba narażona jest na na karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat.

Jak bezpiecznie przewozić psa w aucie?

Jak przewozić psa w aucie? Niezależnie od tego, czy pupil lubi podróże, czy odczuwa niestety w czasie drogi niepokój, ważne jest, aby jak najlepiej zadbać o komfort psa w jadącym samochodzie. Ważnym aspektem jest wydzielenie dla niego specjalnej strefy. Może to być bagażnik, jeśli mamy przestronne kombi. Warto zadbać o to, aby pies miał dostęp do swojej ulubionej zabawki lub koca przyniesionego z domu, co pomoże mu czuć się bardziej komfortowo.

Niezwykle istotne jest właściwe zabezpieczenie pupila, aby nie mógł przemieszczać się po samochodzie. Można przewozić go w transporterze, klatce lub przypiętego specjalnymi pasami bezpieczeństwa dla zwierząt na tylnej kanapie. W przypadku, gdy nie udało się przyzwyczaić psa do podróżowania lub cierpi on na chorobę lokomocyjną, warto skonsultować się z weterynarzem i podać odpowiednie lekarstwa przed podróżą.
Nie dokarmiajmy naszego podopiecznego nadmiernie przed jazdą, a w jej trakcie zapewnijmy mu dostęp do wody. Pamiętajmy, aby nigdy nie zostawiać psa samego w samochodzie, zwłaszcza w upalne dni, ponieważ może to prowadzić do przegrzania i poważnych problemów zdrowotnych.

Podczas transportowania psa prowadzenie samochodu powinno być płynne i spokojne, bez gwałtownego hamowania i zbyt dynamicznych manewrów, mogących dodatkowo go stresować. Należy również zadbać o odpowiednią temperaturę w samochodzie - unikajmy zbyt wysokich lub niskich temperatur oraz bezpośredniego nawiewu na zwierzę. Głośna muzyka może być dla psa niekomfortowa, dlatego warto unikać jej puszczania na wysokim poziomie. Regularne postoje, zwłaszcza podczas dłuższych podróży, są niezbędne, aby pies mógł się napić, rozprostować łapy i załatwić potrzeby fizjologiczne.

Nie powinniśmy przewozić psa na kolanach ani na przednim siedzeniu, ponieważ może to być niebezpieczne zarówno dla zwierzęcia, jak i dla kierowcy. Dla większych psów odpowiednie będą szelki samochodowe lub specjalne krótkie smycze, które wpina się w blokadę pasów. Ważne jest, aby unikać przewożenia psa na środkowym fotelu z tyłu, ponieważ może to ograniczać widoczność przez tylną szybę.
Wybór konkretnego sposobu transportu zależy od potrzeb psa i jego właściciela. Małe i średnie psy można przewozić w transporterze umieszczonym na tylnej kanapie. Podopieczny powinien być zawsze przypięty pasami bezpieczeństwa, aby nie zmieniał położenia podczas gwałtownego przyspieszania czy hamowania. Szczególnie duże psy można także przewozić w bagażniku aut typu kombi. Aby jednak pies w bagażniku czuł się komfortowo, należy go odpowiednio przygotować, np. zamontować specjalną kratkę oddzielającą przestrzeń bagażową od pasażerskiej lub umieścić w nim większą klatkę.

Akcesoria do bezpiecznego przewożenia psa w samochodzie

W momencie zderzenia, niezabezpieczone zwierzę może zostać wyrzucone z dużą siłą, co stwarza śmiertelne zagrożenie zarówno dla niego samego, jak i dla innych pasażerów. Trzeba mieć na uwadze, że nawet najlepiej ułożony pupil może w niespodziewanym momencie zareagować nieprzewidywalnie, a to z kolei prowadzi do groźnych sytuacji, takich jak zasłonięcie widoczności kierowcy czy wpadnięcie pod pedały. Dlatego w celu bezpiecznego przewożenia psa samochodem warto zaopatrzyć się w specjalne akcesoria do przewożenia określonych rozmiarów psa, które nie tylko chronią jego zdrowie i życie, ale także zapobiegają potencjalnym zagrożeniom na drodze.

Pasy bezpieczeństwa dla psów

Specjalne pasy bezpieczeństwa dla psów gwarantują, że nasz podopieczny nie będzie się przemieszczał w samochodzie podczas jazdy. Przypina się je do szelek psa z jednej strony, a z drugiej strony do zacisku na pas bezpieczeństwa w aucie.

Szelki

Popularnymi akcesoriami do przewożenia psa są również szelki, pozwalające czworonoga przewozić w wygodnych warunkach. W połączeniu z pasami bezpieczeństwa zapobiegają jego przemieszczaniu się w samochodzie. W sprzedaży dostępne są nawet specjalne szelki bezuciskowe dla szczeniaka. Bardzo ważne jest, aby pies w czasie jazdy nie był przypięty do obroży, ponieważ naraża go na poważne urazy szyi podczas ewentualnego gwałtownego hamowania.

Transporter

Jednym z podstawowych akcesoriów psa w podróży jest transporter. Na rynku dostępne są modele zarówno dla małych, jak i dużych ras psów, w wersjach plastikowych lub materiałowych, z zamkami albo specjalnymi haczykami. Transportery posiadają zaczepy umożliwiające przymocowanie pasa bezpieczeństwa. Ściany transportera z siateczki lub plastikowych kratek pozwalają psu obserwować otoczenie.

Klatka

Innym popularnym rozwiązaniem, by przewozić pupila, jest klatka. Chętnie wybierana jest przez właścicieli większych psów ze względu na solidną konstrukcję, wykonanie z trwałych materiałów i zapewnianie zwierzęciu przestrzeni.

Krata do bagażnika

Dla właścicieli dużych psów przewożonych w bagażniku, świetnym rozwiązaniem jest krata oddzielająca przestrzeń bagażową od pasażerskiej. Kratka zapobiega przedostawaniu się psa do części pasażerskiej, stanowiąc zarazem bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ jej montaż i demontaż są szybkie i proste.

Mata ochronna

Chcąc bezpiecznie przewozić psa w samochodzie, warto rozważyć zakup maty ochronnej. Przypina się ją do zagłówków na tylnej kanapie, co pozwala nie narażać psa podczas jazdy i jednocześnie zabezpiecza siedzenie przed zabrudzeniami, zadrapaniami i sierścią. Równocześnie wydziela się psu jego własną, przyjazną strefę.

Fotelik

Fotelik lub kosz to akcesoria przeznaczone głównie dla małych psów. Przypominają przenośne legowisko i zapewniają psu ograniczoną przestrzeń do poruszania się. Pies w foteliku musi być również przypięty pasami bezpieczeństwa.

Nie zapomnij o komforcie psa!

Mimo braku szczegółowych przepisów dotyczących przewożenia psa w samochodzie prywatnym, obowiązkiem każdego właściciela jest zapewnienie bezpieczeństwa swojemu pupilowi oraz innym uczestnikom ruchu drogowego. Właściwe zabezpieczenie zwierzęcia w samochodzie nie tylko chroni jego zdrowie i życie, ale także zapobiega potencjalnym zagrożeniom na drodze. Rozważając, jak należy przewozić naszego pupila, pamiętajmy, że odpowiedzialność i zdrowy rozsądek to zasadnicze kwestie podczas wspólnego podróżowania.
Wybór najodpowiedniejszych akcesoriów z pewnością zależy od indywidualnych potrzeb psa, ale bez wątpienia dzięki nim można efektywniej zadbać o dobrostan zwierzęcia oraz przyjemną podróż dla wszystkich podróżujących.

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6840 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-19
Super!!!
2024-07-19
Szybka realizacja zamówienia.
pixel