Psia sierść - jak pielęgnować? Jak pielęgnować psa samemu?

2020-08-04
Psia sierść -  jak pielęgnować? Jak pielęgnować psa samemu?Pielęgnacja psiej sierści to temat, z którym powinien zapoznać się każdy właściciel psa. Jej kluczem jest regularność na 3 płaszczyznach:

1.regularne kąpiele
2.regularne czesanie i wyczesywanie
3.regularna suplementacja

Połączenie tych kroków sprawi, że sierść Twojego psa będzie czysta i zadbana, a to przełoży się na dobry stan jego zdrowia. Poniżej znajdziesz informacje i wskazówki, jak samodzielnie przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjne.



Jak kąpać psa?

Kąpiel dzielimy na:
  • pielęgnacyjną: jej celem jest utrzymanie pupila w czystości
  • leczniczą: jej celem jest wyleczenie infekcji lub problemów dermatologicznych
Ten etap pielęgnacji składa się z kilku kroków i powinien być połączony z przyjemnym masażem. Pierwszym krokiem jest przygotowanie miejsca i zebranie niezbędnych kosmetyków oraz akcesoriów takich jak szampon, odżywka, ręcznik, mata antypoślizgowa, szczotka lub grzebień. Przed kąpielą wyprowadź psa na spacer, gdzie będzie mógł załatwić swoje potrzeby, wybiegać się, a przez to zmęczyć. Po spacerze wyczesz psa, aby uniknąć kołtunów i nadmiernego splątania sierści - jest to krok szczególnie ważny w przypadku psów długowłosych. Następny krok to umieszczenie psa w wannie lub brodziku i przyzwyczajenie psa do wody, a także dobranie temperatury, a następnie zmoczenia psa w kolejności łapy, brzuch, plecy, głowa. Po zmoczeniu sierści nałóż szampon na dłonie i umyj psa, omijając okolice oczu i uszu. Przy sierści długowłosej uważaj, aby nie splątać sierści. W tym etapie pozbędziesz się nadmiaru kurzu i piasku i sierści. Kolejny krok to ponowne nałożenie szamponu i jego spłukanie. W tym etapie substancje odżywcze będą oddziaływać na włos. Po szamponach przychodzi czas na odżywkę, którą nakładamy, wmasowujemy i zostawiamy na kilka minut, aby substancje odżywcze zadziałały i dotarły w głąb sierści.

Poniżej kąpiel psa w pigułce:
  1. przygotowanie miejsca.
  2. spacer.
  3. wyczesanie psa.
  4. zmoczenie sierści.
  5. nałożenie szamponu i wmasowanie.
  6. spłukanie.
  7. ponowne nałożenie szamponu.
  8. spłukanie.
  9. nałożenie i wmasowanie odżywki.
  10. spłukanie odżywki.
  11. suszenie psa.

Szampon dla psa - jak wybrać?

Przed rozpoczęciem kąpieli wybierz szampon dopasowany do potrzeb i rodzaju sierści. Zastanówmy się także, jaki efekt chcesz osiągnąć i jaki tryb życia prowadzisz. Wybierając kosmetyk dopasujmy go do rodzaju sierści i potrzeb psa:
  • długość sierści - długowłosa lub krótkowłosa
  • rodzaj sierści - szorstka, wełnista, kręcona, gładka
  • umaszczenie - sierść biała, czarna, brązowa
  • podatność na alergie
  • problemy skórne - stany zapalne, świąd
  • problemy z sierścią - nadmierne wypadanie, kołtunienie

Odżywka dla psa - jak wybrać?

Z odżywką jest podobnie jak z szamponem: powinna być dobrana do rodzaju sierści. Odżywka zmiękczająca dla psów twardo i szorstkowłosych, odżywka nawilżająca dla psów długowłosych. Kluczem dobrego działania odżywki jest jej prawidłowa aplikacja: odżywkę trzeba nanieść, wmasować, odczekać ok. 5 min i spłukać.

Jak oswoić psa z kąpielą?

Przyzwyczajanie do kąpieli powinno odbywać się już na etapie szczenięcym. Jeżeli Wasz pies jest dorosły, to nie musicie się stresować - jak kilka sposobów na to, aby przekonać psa, że kąpiel to fajna zabawa. Przed kąpielą pozwól psu zapoznać się z miejscem np. łazienką. Za pomocą węchu pies powinien odkryć miejsce: obwąchać wanną, armaturę, ręcznik, matę antypoślizgową, poznać zapach szamponu i odżywki. Nie zapomnij o przysmakach: nagradzaj i dołóż wszelkich starań, aby pies poczuł się swobodnie. Nie zapomnij o macie antypoślizgowej w wannie czy brodziku: zapobiega ona poślizgnięciu się i upadkowi, pozwala czuć się bezpiecznie i stabilnie. Nie rób nic na siłę: daj czas pupilowi na przyzwyczajenie. Przy każdej kąpieli kieruj stopniowo strumień wody na psa w kolejności: łapy, brzuch, plecy, głowa. Cały czas nagradzaj psa słownie i przysmaki.

Jak czesać psa?

Czesanie psa nie jest zadaniem najłatwiejszym. Wyczesywanie psa powinna odbywać się regularnie, nie tylko przed kąpielą. Kluczem prawidłowej pielęgnacji okrywy włosowej są odpowiednio dobrane akcesoria: szczotki, grzebienie, filcaki, zgrzebła. Pamiętaj również, że zabieg ten powinien być dla psa przyjemny. Przyzwyczajenie psa do czesania, nagradzanie przysmakami, regularność to klucz do pięknej i lśniącej sierści.

Czym czesać psa?

Psa czeszmy odpowiednio dobranym akcesoriami: szczotki, grzebienie, zgrzebła, filcaki. Użycie produkty niedopasowanego do potrzeb pupila może przynieść dużo szkód. Narzędzia typu Furminator dobieramy ze względu na długość sierści pupila (krótkowłosa lub długowłosa) oraz względu na wielkość zwierzęcia.

Jak często czesać psa?

Psy długowłose możemy czesać kilka razy w tygodniu, psy krótkowłose raz w tygodniu. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb psa oraz od pory roku. Latem oraz zimą, gdy dochodzi do zmiany okrywy włosowej, czynność ta może być powtarzana codziennie. Obserwuj psa i jego sierść, aby samodzielnie dobrać częstotliwość zabiegu.

Jak przyzwyczaić psa do wyczesywania?

Już małego szczeniaka powinniśmy przyzwyczajać do czesania. Przed zabiegiem pielęgnacyjnym pozwól pupilowi obwąchać szczotkę, poznać ją. Następnie zacznij delikatnie rozczesywać sierść. Cały czas nagradzaj psa przysmakami oraz słowem. Z czasem wydłużając czas wyczesywania. Zacznij od kilku ruchów szczotką, aby po kilkunastu dniach wyczesać całego psa.

Jakie witaminy na sierść psa wybrać?

Regularne podawanie pupilowi suplementów diety oraz przysmaków to kolejny krok, dzięki któremu sierść oraz skóra naszego pupila będzie zdrowa i przyjemna w dotyku. Zdrowa, lśniąca, przyjemna w dotyku sierść to powód do domu.

Witaminy i suplementy diety na skórę i sierść

Tabletki, kapsułki, oleje - typ suplementów dobierz ze względu na sposób podawania. Jeżeli nasz pupil nie ma problemów z przyjmowaniem tabletek, to możemy podawać mu substancje odżywcze w takiej formie. Innym rozwiązaniem są kapsułki typu TWIST OFF: po przecięciu lub ukręceniu, zawartość wsypujemy ją do karmy. Bogate w kwasy tłuszczowe oleje mogą być także podawane z karmą podczas posiłków, przy czym nie pozbawiają jej walorów smakowych.

Przysmaki na skórę i sierść

Jeżeli nasz pupil nie lubi przyjmować suplementów w formie tabletek, to alternatywą są przysmaki funkcyjne wspierające zdrową skórę i sierść. Przekąski tego typu są bogate w takie składniki jak cynk i biotyna oraz kwasy omega 3 i 6. Przysmaki możemy podawać jako nagrodę podczas treningu, wspólnej zabawy, czy spacerów.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 7063 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-07
Super plus gratisy
2024-09-07
Wszystko zgodnie z opisem,załączony wybrany gratis. Wysyłka w bardzo szybkim czasie. Z pewnością, to kiedy był mój ostatni zakup:)
pixel