Pies saneczkuje. Co to znaczy? Jak reagować?
Saneczkowanie – co to takiego?
Jeśli zauważyłeś, że Twój pupil prostuje tylne łapy i odpycha się przednimi, pocierając zadem o podłogę, jest to właśnie saneczkowanie. Takie zachowanie oznacza, że Twój pupil odczuwa dyskomfort w okolicy odbytu. Najczęściej jest to po prostu świąd – zad jest bowiem jedyną okolicą, której pies nie może swobodnie podrapać.
Jeśli pies saneczkuje tylko od czasu do czasu, nie ma powodu do obaw. To po prostu jedyny sposób, w jaki zwierzę może „podrapać się” po kłopotliwej części ciała. Powodem do niepokoju powinno być częste saneczkowanie. Może wiązać się ono z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi.
Pies saneczkuje – powody
Częste saneczkowanie u psa może mieć związek z poważnymi chorobami. Nie wolno go więc lekceważyć. Co może skłaniać Twojego psa do pocierania pupą o podłogę?
1. Zatkanie gruczołów okołoodbytniczych
To najczęstszy powód, dla którego psy regularnie saneczkują. Każdy psiak w okolicach odbytu posiada specjalne gruczoły wydzielające ciecz o intensywnym zapachu. Przodkowie psów używali ich do oznaczania terenu. U zdrowego zwierzaka, wydzielina powinna być usuwana podczas defekacji. Jeśli z jakiegoś powodu gromadzi się w gruczołach, dochodzi do ich zablokowania, a pies odczuwa ból i swędzenie.
Czynnikami zwiększającymi ryzyko zatkania gruczołów okołoodbytniczych są:
• Dieta uboga w błonnik,
• Otyłość,
• Predyspozycje genetyczne (małe rasy),
• Wady anatomiczne.
2. Pies saneczkuje – pasożyty
Kolejnym powodem saneczkowania bywają pasożyty układu trawiennego, które wywołują intensywny świąd odbytu. Charakterystycznym symptomem obecności pasożytów jest ich widoczna obecność w kale psa. Pasożytom często towarzyszą pchły, które są ich pośrednimi żywicielami.
3. Infekcje narządów płciowych
Zdarza się, że saneczkowanie nie ma wcale nic wspólnego z chorobami odbytu, a narządów rozrodczych. Dotyczy to przede wszystkim suczek. W ich przypadku saneczkowanie może oznaczać infekcję grzybiczą lub bakteryjną pochwy.
Pies saneczkuje – jak mu pomóc?
Częste saneczkowanie psa jest wskazaniem do pilnej wizyty weterynaryjnej. Każda z wyżej przytoczonych dolegliwości może zostać prędko wyleczona, jeśli psiak otrzyma właściwą pomoc. Jeśli więc Twój czworonóg praktycznie codziennie trze zadem o podłogę, nie zwlekaj i zabierz go na kontrolę do specjalisty!
Pies saneczkuje – domowe sposoby
Jako właściciel psa możesz zrobić wiele, aby nie dopuścić do problemów, które objawiają się saneczkowaniem.
• Zadbaj o jakość karmy, jaką podajesz swojemu psu. Powinna być bogata we włókna pokarmowe, które usprawniają trawienie, a uboga w tłuszcz i substancje wypełniające. Dobra karma dla psa zmniejszy ryzyko zatkania gruczołów okołoodbytniczych. Sprawdź ofertę karm renomowanych marek, które znajdziesz w naszym sklepie.
• Pamiętaj o regularnym odrobaczaniu swojego psa, by zapobiec pasożytom. Pilnuj także, aby psiak nie złapał pcheł, ponieważ mogą być one zainfekowane larwami tasiemca.
• Podczas kąpieli psa zawsze zwracaj uwagę, by delikatnie lecz dokładnie oczyścić jego zad.
Pies saneczkuje: podsumowanie
Okazjonalne saneczkowanie u psa nie jest niczym groźnym – najwyraźniej zwierzak szuka sposobu na to, by się podrapać. Pamiętaj jednak, że gdy takie zachowanie powtarza się często, Twojego psa powinien obejrzeć weterynarz.