Pies chihuahua - opis rasy, wygląd i charakter
Pies chihuahua to jedna z najmniejszych ras, która wyróżnia się żywym temperamentem i uroczym wyglądem. Historia tych psiaków zaczyna się w Meksyku w stanie Chihuahua, a ich rodowód sięga VIII-IX wieku p.n.e. Dlatego należą do najstarszych ras psów na całym świecie. Niezwykle inteligentne, energiczne i lojalne wobec właścicieli podbijają serca miłośników zwierząt na całym świecie. Co warto wiedzieć o psach rasy chihuahua? Prezentujemy opis rasy, wygląd, osobowość i inne informacje dotyczące tych sympatycznych czworonogów. Zapraszamy!
Spis treści:
- Chihuahua - najważniejsze informacje
- Historia rasy chihuahua
- Jak wygląda chihuahua?
- Co warto wiedzieć o pielęgnacji chihuahua?
- Charakter, osobowość i szkolenie psa chihuahua
- Żywienie chihuahua
- Schorzenia i choroby typowe dla psa rasy chihuahua
- Piesek rasy chihuahua - dla kogo będzie dobrym wyborem?
- “Jak długo żyje chihuahua?” i inne ciekawostki o rasie
- Ile kosztuje chihuahua?
Rasa | Chihuahua |
Rozmiar | wysokość w kłębie to ok. 13 cm masa ciała w granicach 1,5-3 kg |
Sierść | Chihuahua krótkowłosa - gładka, gęsta i błyszcząca sierść Chihuahua długowłosa - miękka sierść, może być prosta lub lekko falista Umaszczenie występuje w różnych kolorach i kombinacjach, z wyjątkiem marmurkowego |
Charakter i osobowość |
żywe, czujne, energiczne odważne, inteligentne |
Przewidywana długość życia |
Chihuahua żyje do 15 lat |
Chihuahua - najważniejsze informacje
Ile żyje chihuahua miniaturka? Jaki wzrost jest typowy dla psów tej rasy? Prezentujemy najważniejsze informacje.
Historia rasy chihuahua
Chihuahua to rasa psów pochodząca z północnej części Meksyku, a konkretnie z jego największego stanu - Chihuahua. Ich historia jest nierozerwalnie związana z ludami Azteków i Tolteków, którzy hodowali małe pieski znane jako “techichi”. Uznaje się je za protoplastów współczesnej chihuahuy, lecz w przeciwieństwie do swoich dalekich potomków - nie szczekały. Te niewielkich rozmiarów psiaki o grubym futrze były otaczane powszechnym kultem i przyznawano im szczególny status. Zgodnie ze starożytnymi wierzeniami odgrywały rolę przewodników dla dusz zmarłych, chroniąc je przed złymi duchami i pomagając dotrzeć do ostatecznego miejsca spoczynku. Miały także przynosić szczęście swoim właścicielom, a o tym, jak duże, decydowało przede wszystkich ich umaszczenie. Niezwykle pożądane były zwłaszcza rude psy, które wnosiły do domu pomyślność, a jego mieszkańców obdarzały siłą i energią życiową. Natomiast osobnikom o niebieskawej sierści przypisywano mistyczne zdolności i czyniono z nich symbol więzi łączącej świat żywych z Zaświatami. Wierzono, że obdarzają ludzi błogosławieństwem, dlatego traktowano je jako talizman przynoszący dobrobyt. Co, ciekawe przodkowie chihuahuy, czyli techichi, zawsze miały krótką sierść. Długowłosa odmiana pojawiła się znacznie później, w wyniku krzyżówek z innymi rasami, takimi jak papilon i szpic miniaturowy.
Współczesna rasa psów chihuahua zaczęła pojawiać się na wystawach dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku. Bardzo szybko zaczęły brylować na salonach i dworach królewskich, stając się
ulubieńcem ówczesnych elit. Początkowo cieszyły się popularnością głównie w Stanach Zjednoczonych, skąd następnie trafiły do Wielkiej Brytanii i rozpowszechniły się w całej Europie. Cenione za miniaturowe rozmiary i przyjazny charakter psiaki należą do jednych z najchętniej wybieranych ras. Dzięki zainteresowaniu ze strony gwiazd i celebrytów ich sława przeniosła się na czerwone dywany, stając się symbolem współczesnego Hollywood.
Jak wygląda chihuahua?
W przeciwieństwie do pozostałych ras, w przypadku piesków chihuahua Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) zupełnie nie uwzględnia kryterium wzrostu. W oficjalnym wzorcu organizacji jedynym czynnikiem określającym cechy tych czworonogów pozostaje masa ciała. Jak wygląda pies chihuahua? Prezentujemy pełną charakterystykę przedstawicieli tej rasy.
Rozmiar i waga
Chihuahua osiąga wzrost od 15 do 23 cm, co czyni z niej najmniejszego psa świata. Choć wysokość w kłębie może się różnić w zależności od predyspozycji genetycznych, to zawsze mieści się ona w granicach jednej kategorii, określanej mianem miniaturowej. Zgodnie ze wzorcem FCI dorosła chihuahua może osiągać od 1,5 do maksymalnie 3 kg wagi. Niezależnie od wymiarów pieski tej rasy wyróżniają się bardzo proporcjonalną sylwetką, która czyni z nich synonim elegancji i luksusu.
Sierść i umaszczenie
Przedstawiciele rasy chihuahua dzielą się na dwie główne odmiany: krótkowłosą i długowłosą. Jak to wpływa na ich wygląd? Chihuahua krótkowłosa dorosła cechuje się gładką sierścią, która mocno przylega do ciała, dzięki czemu jest stosunkowo łatwa w pielęgnacji. Wystarczy ją regularnie wyczesywać - tak często, jak to tylko konieczne. Czy chihuahua gubi sierść? Odpowiedź brzmi: tak. Psy chihuahua linieją praktycznie przez cały rok, choć z różną intensywnością. W przypadku suczek linienie może nasilać się w okresie rui, co jest związane ze zmianami hormonalnymi. Dlatego, jeśli jesteśmy właścicielami psa chihuahua z krótką sierścią, to w trosce o stan dywanów i tapicerki zdecydowanie nie powinniśmy unikać sprzątania. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku drugiej odmiany. Pies chihuahua długowłosy ma niezwykle miękką i aksamitną w dotyku sierść, która jest znacznie gęstsza i dłuższa niż u swojego poprzednika. Dlatego jej pielęgnacja wymaga od opiekuna szczególnej uwagi i systematycznego szczotkowania. Jest to niezbędne, aby nie dopuścić do powstawania kołtunów i utrzymać sierść w dobrej kondycji. Natomiast umaszczenie chihuahua bywa niezwykle różnorodne: od białego, przez brązowe, aż po odcienie rudości.
Głowa i uszy
Jak wygląda piesek chihuahua? Zdecydowanie posiada w sobie wiele uroku. Charakteryzuje się szeroką głową o zaokrąglonym kształcie, nieco przypominającą jabłko, oraz krótką kufą, szeroką u podstawy i zwężająca się w stronę nosa. Typowego przedstawiciela tej rasy z łatwością rozpoznamy po dużych i spiczastych uszach, a także ogromnych i inteligentnych oczach, które spoglądają na właściciela z miłością i bezgranicznym zaufaniem. Sympatyczny wyraz twarzy i wdzięczna sylwetka sprawiają, że pies chihuahua zdobywa serca miłośników zwierząt na całym świecie.
Co warto wiedzieć o pielęgnacji chihuahua?
Chihuahua wymaga odpowiedniej pielęgnacji. O czym trzeba pamiętać, aby prawidłowo zadbać o zdrowie i komfort swojego pupila? Ogromne znaczenie ma tutaj rodzaj sierści. Chihuahua krótkowłosy potrzebuje zdecydowanie mniej uwagi niż odmiana długowłosa. W ich przypadku wystarczy przeczesać sierść szczotką z miękkim włosiem, aby zapobiec plątaniu się i usunąć martwe włosy. W zależności od potrzeby możemy robić to raz w tygodniu lub nieco rzadziej, np. dwa razy w miesiącu. Nie można zapomnieć również o podszerstku, który u pieska rasy chihuahua nie występuje w dużej ilości. Ze względu na skąpą pokrywę zwierzaki są szczególnie wrażliwe na wilgoć i niskie temperatury. Z tego powodu warto zaopatrzyć się dodatkowo w ubranka dla psa na zimę, które zapewnią pupilowi komfort podczas długich spacerów. Natomiast pies chihuahua długowłosy wymaga regularnego szczotkowania. Ich długa, gęsta sierść ma tendencję do plątania się, zwłaszcza za uszami, na łapach i w okolicach ogona, dlatego należy pielęgnować ją codziennie.
Chihuahua mają niewielkie i dość słabe szczęki, dlatego są podatne na problemy stomatologiczne. W związku z tym potrzebują częstych kontroli stanu uzębienia u lekarza weterynarii. Poza gabinetem warto dbać o ich zdrowie we własnym zakresie, w czym pomocne będą szczoteczki i pasty do zębów dla psa oraz przysmaki dentystyczne. Bardzo istotna jest również odpowiednia pielęgnacja oczu: duże i wyłupiaste mogą łzawić i bywają bardzo podatne na różne infekcje. Niemniej ważnymi kwestiami pozostają także czyszczenie uszu, przycinanie paznokci oraz regularne kąpiele, które zapewniają skórze odpowiednią higienę i zapobiegają problemom dermatologicznym.
Charakter, osobowość i szkolenie psa chihuahua
Sympatyczne, pewne siebie i odważne - to właśnie te cechy sprawiają, że psiaki rasy chihuahua są uwielbiane na całym świecie. Jednakże ich temperament i osobowość naturalnie zmieniają się w zależności od wieku. Jaki charakter ma chihuahua? Czy nadaje się do szkolenia?
Chihuahua szczeniak
Szczeniak rasy chihuahua to prawdziwy wulkan energii. Te radosne i ciekawe świata psiaki od samego początku są bardzo przywiązane do swoich właściciela. Za odpowiednią opiekę i okazaną im uwagę odwdzięczają się wielką miłością i zaufaniem, szybko stając się oczkiem w głowie wszystkich domowników. Od pierwszych miesięcy życia szczenięta tej rasy przejawiają silny temperament. Uparte i niezależne mają tendencję do testowania granic stawianych przez opiekuna, dlatego ich wychowanie wymaga wiele cierpliwości i konsekwencji. Szczeniak chihuahua to zwierzak bystry i inteligentny, który dobrze wie, jak wykorzystać słabość swojego właściciela, aby wymusić na nim konkretne zachowanie. Dlatego należy unikać nadmiernego rozpieszczania, a zamiast tego zapewnić mu podstawowe szkolenie.
Znajomość najważniejszych komend, takich jak “siad” czy “zostań” nie tylko pomoże nam uniknąć potencjalnych problemów behawioralnych, ale również może sprawić zwierzakowi wiele frajdy. Chihuahua uwielbia ruch i zabawę oraz szybko się uczy, a przy dodatkowej motywacji w postaci smakołyków szkolenie może przynieść zdumiewające efekty. Warto również pamiętać socjalizacji, ponieważ młode psiaki mają skłonność do nieufności wobec obcych ludzi i zwierząt. Z uwagi na mały pęcherz, tak szybko jak to możliwe, należy wprowadzić także trening czystości.
Chihuahua dorosły
Wraz z wiekiem chihuahua staje się bardziej stabilna emocjonalnie, choć wciąż uwielbia być w centrum uwagi i często okazuje czułość swoim opiekunom. Pomimo niewielkich rozmiarów jest bardzo terytorialna, a gdy tylko coś ją zaniepokoi, natychmiast podnosi alarm głośnym szczekaniem. Podobnie jak w okresie szczenięcym ma w sobie wiele energii, ciepła i radości, lecz cechuje się przy tym większym opanowaniem i spokojem. Pies chihuahua miniaturka dorosły to wierny towarzysz całej rodziny, niezwykle łasy na pieszczoty i chętny do zabawy. Jednakże potrafi być także bardzo niezależny i uparty. Jeśli nie skorygujemy złych nawyków, to po pewnym czasie może stać się bardzo dominujący i agresywny wobec innych zwierząt. Dlatego miłość do tych wspaniałych zwierzaków nie powinna przesłaniać konieczności zachowania pewnej dyscypliny. Chihuahua można szkolić, np. w zakresie podstawowego posłuszeństwa. Dzięki temu zdołamy zapanować nad instynktem terytorialnym i nadmiernym szczekaniem, co pozwoli na stworzenie wyjątkowej więzi z czworonogiem.
Żywienie chihuahua
Żywienie psa rasy chihuahua zawsze powinno być dostosowane do masy ciała, wieku, kondycji zdrowotnej i codziennej aktywności fizycznej zwierzaka. Z uwagi na niewielką objętość żołądka jednorazowa porcja pożywienia nie powinna być zbyt duża. U psów tej rasy najlepiej sprawdzą się częste i małe posiłki podawane w regularnych odstępach czasu. Jest to ważne ze względu na skłonność do nagłych spadków cukru, a także…tendencję do tycia. Choć może to wydawać się zaskakujące, to przy nieodpowiedniej diecie chihuahua szybko przybiera na wadze, co może doprowadzić do nadwagi i otyłości. Dlatego w trosce o zdrowie i dobre samopoczucie tych czworonogów niezbędne będą systematyczna kontrola masy ciała i zbilansowany jadłospis.
Jaka jest najlepsza karma dla psów chihuahua?
Dieta chihuahua powinna opierać się na najwyższej jakości karmie dla małych ras, która dostarcza organizmowi wszystkich, cennych substancji odżywczych. Należy wybierać pokarm o zbilansowanej zawartości białek, tłuszczów i węglowodanów, aby zapewnić psu energię potrzebną do codziennego funkcjonowania. W żywieniu chihuahua nie może zabraknąć także witamin i minerałów, które wzmacniają układ odpornościowy i pomagają utrzymać zdrowe kości, zęby oraz lśniącą sierść. Takie korzyści zdrowotne zapewnia m.in. Royal Canin Chihuahua Adult karma dla psów dorosłych . Dzięki przemyślanej recepturze i odpowiedniej teksturze krokietów jest idealnie dostosowana do delikatnych zębów i drobnych szczęk u piesków tej rasy. Natomiast dla szczeniąt dobrym wyborem będzie karma Royal Canin Breed Mini Chihuahua Junior, która dodatkowo wspiera rozwój funkcji odpornościowych organizmu.
Schorzenia i choroby typowe dla psa rasy chihuahua
Pomimo swojej długowieczności psy rasy chihuahua mogą być genetycznie narażone na występowanie niektórych chorób. Dotyczą one szczególnie starszych osobników, choć czasami pojawiają się także u młodych piesków. Chihuahua mogą zmagać się z kilkoma typowymi dla ich rasy problemami zdrowotnymi, w tym:
- chorobami układu oddechowego - powszechnie występuje m.in. zapadanie tchawicy, które objawia się charczeniem i trudnościami w oddychaniu;
- schorzenia kardiologiczne - chihuahua są narażone na choroby serca, takie jak zwyrodnienie zastawki mitralnej i zwężenie zastawki tętnicy płucnej;
- nadmierne wypadanie sierści - problemy z łysieniem często wynikają z nadwrażliwości skóry;
- podrażnienia i choroby oczu - powszechnie występują u nich dystrofia rogówki, jaskra, zwichnięcie soczewki oraz zaburzenia związane z kanalikami łzowymi;
- niska tolerancja na zimno - skąpa okrywa włosowa sprawia, że chihuahua bardzo źle znoszą niskie temperatury i łatwo się przeziębiają;
- hipoglikemia - ze względu na skłonność do nagłych spadków cukru we krwi wymagają regularnych posiłków.
Piesek rasy chihuahua - dla kogo będzie dobrym wyborem?
Chihuahua to towarzyski psiak, który doskonale odnajduje się w życiu rodzinnym. Szybko przywiązuje się do swoich właścicieli, a za okazaną troskę odwdzięcza się głęboką lojalnością i nieskończonymi pokładami miłości. Z uwagi na niewielkie rozmiary dobrze nadaje się zarówno do małego mieszkania, jak i większej posiadłości z ogrodem. Jednakże z racji swojej wielkości może być także bardzo podatny na urazy, dlatego należy dbać o jego bezpieczeństwo, szczególnie wtedy, gdy w domu są dzieci. Z tego powodu rodzice powinni zwrócić uwagę na to, jak pociechy traktują czworonożnych przyjaciół. W przypadku małych dzieci czasami lepiej najpierw nauczyć je szacunku wobec zwierząt, a na przyjęcie chihuahua pod swój dach zdecydować się dopiero wtedy, gdy będą nieco starsze.
Warto także wiedzieć, że chihuahua to psy niezwykle ruchliwe i aktywne, które potrzebują codziennej aktywności fizycznej. Choć nie nadają się na długie trasy, to wspólna zabawa na świeżym powietrzu dostarczy im wiele radości, pozwalając zachować pupila w dobrej kondycji przez wiele lat. Podczas wspólnych wyjść idealnie sprawdzą się zabawki i akcesoria dla chihuahua, m.in. szelki, smycze, obroże. Dopasowane do rozmiaru i potrzeb zwierzaka zapewnią mu bezpieczeństwo i komfort, sprawiając, że każdy spacer pozostanie miłym przeżyciem również dla jego opiekunów.
Codzienny pośpiech i dynamiczny tryb życia zmuszają wielu ludzi do pozostawiania swojego pupila samego w domu przez co najmniej kilka godzin. Jednakże nie każdy zwierzak dobrze znosi samotność. Dlatego, zanim zdecydujemy się na sprowadzenie nowego domownika, należy zadać sobie pytanie: czy chihuahua może zostać sam w domu? Ze względu na towarzyski charakter tej rasy pupila należy stopniowo przyzwyczajać do nieobecności swojego opiekuna. Mały piesek chihuahua źle znosi przedłużające się godziny samotności i może odczuwać silny niepokój w takich sytuacjach. Dlatego niezwykle pomocne będą bezpieczne zabawki dla psa. Gryzaki, piłki i pluszowe maskotki nie tylko zajmą jego uwagę, ale także pozwolą ograniczyć stres i poczuć się bardziej komfortowo.
“Jak długo żyje chihuahua?” i inne ciekawostki o rasie
Te urocze, małe psiaki towarzyszą ludziom od setek lat, a ich popularność wydaje się nie przemijać. Prezentujemy kilka ciekawostek na temat chihuahua, które umożliwiają lepsze zrozumienie charakterystyki rasy oraz jej wyjątkowej roli we współczesnej popkulturze.
- Jak długo żyje chihuahua? Okazuje się, że naprawdę długo! Te miniaturowe psy bywają zaskakująco długowieczne i mogą dożyć nawet do 18 lat. Co ciekawe, w grudniu 2023 roku tytuł najstarszego psa na świecie przypadł właśnie przedstawicielowi tej rasy - 23-letniemu chihuahua o imieniu Spike ze stanu Ohio w USA.
- Pies chihuahua to prawdziwa ikona popkultury! Ta rasa jest chętnie wybierana przez celebrytów, a największą sławę zdobyła Tinkerball, której właścicielką była Paris Hilton. Suczka została wpisana do amerykańskiego rankingu psów popkultury, zajmując zaszczytne miejsce obok gwiazd znanych z kreskówek, takich jak Scooby-Doo, Goofy czy Pluto. Sama chihuahua również wystąpiła na srebrnym ekranie, m.in. w kultowej produkcji “Legalna blondynka” oraz w serii “Cziłała z Beverly Hills”.
- Od ślicznych sweterków, przez kombinezony, aż po malutkie buciki - psy tej rasy często są widywane w ubrankach. Jednakże taki ubiór nie wynika jedynie z poczucia stylu i preferencji właścicieli. Ze względu na niski poziom tkanki tłuszczowej i krótką sierść chihuahua łatwo marzną. Dlatego, w celu zagwarantowania im komfortu i zapobiegania chorobom, pieski wymagają dodatkowej ochrony przed zimnem, w szczególności w sezonie jesienno-zimowym.
- “W małym ciele, wielki duch” - tak w dużym skrócie można opisać chihuahua charakter. Często przejawiają one tzw. “kompleks Napoleona” określający postawę psa, który wbrew swojej wielkości, wykazuje zaskakującą odwagę i pewność siebie. Te pozornie nieszkodliwe psiaki, potrafią być bardzo stanowcze i terytorialne. Przy braku odpowiedniego wychowania i szkolenia mogą zachowywać się agresywnie i atakować większe od siebie psy. Dlatego opiekunowie nie powinni zaniedbywać treningu posłuszeństwa, najlepiej przeprowadzonego w psim dzieciństwie.
- Chihuahua są psami niezwykle zwinnymi i skocznymi. Z tego powodu świetnie radzą sobie na treningach agility (zwinności), co może stanowić dla nich idealną formę spędzania wolnego czasu.
Ile kosztuje chihuahua?
Cena szczeniąt rasy chihuahua kształtuje się na poziomie kilku tysięcy złotych. Na jej wysokość wpływa m.in. renoma danej hodowli, na którą składają się nagrody wystawowe rodziców oraz jakość opieki. Dlatego warto kupować szczenięta ze sprawdzonych źródeł i odpowiedzialnych hodowców, którzy zapewniają im odpowiednią pielęgnacją oraz dbają o ich zdrowie fizyczne i emocjonalne. Zwierzaki z dobrej hodowli często mają za sobą również podstawowy trening czystości i socjalizację, co zdejmuje z właścicieli część obowiązków.
Chihuahua to psy wesołe i towarzyskie, które szczerze kochają swoich opiekunów i bardzo się do nich przywiązują. Jeśli tylko zapewnimy im odpowiednią pielęgnację, żywienie i wychowanie, to staną się dla nas wiernymi przyjaciółmi na całe życie.