Linienie u kota. Czemu kot traci sierść?
Jesienne linienie kota – przyczyny
Jeśli zauważasz, że twój zwierzak traci sierść zawsze w tych samych momentach w roku, nie ma powodu do niepokoju. Jesienne linienie u kotów można bardzo łatwo wyjaśnić.
Sierść kocia, tak jak ludzkie włosy, rośnie, obumiera, wypada i odrasta. Gdy zbliża się jesień, mruczek zmienia pokrywę włosową na gęstszą – taką, która uchroni go przed chłodem. Stara, „letnia” sierść musi więc ulec usunięciu.
Warto mieć na uwadze, że nasze domowe koty jesienią i zimą przebywają w oświetlonych oraz ogrzewanych pomieszczeniach, a przez to ich naturalny cykl ulega zaburzeniu. Wówczas organizm kota może stymulować usuwanie grubej sierści po to, by chronić zwierzę przed przegrzaniem.
Jak przetrwać kocie linienie? Nasze metody
O ile nie jesteś właścicielem kota egipskiego, to problem linienia na pewno Cię nie ominie. Jak sobie z nim poradzić?
• Regularnie czesz zwierzaka, używając gęstej szczotki. Kot na pewno z chęcią przystanie na tego typu pieszczoty, a Ty choć odrobinę ograniczysz ilość fruwających po domu kłaczków.
• W okresie jesienno-zimowym warto podawać kotu naturalne suplementy bogate w witaminę B, kwasy omega, cynk i krzem. Te składniki wzmacniają pokrywę włosową, ale także wpływają na zdrowie skóry i pazurków.
• Pamiętaj, że kot spożywa swoją sierść podczas mycia się. Zwierzę powinno regularnie spożywać preparaty odkłaczające które ułatwią trawienie sierści i zapobiegną poważnym kłopotom żołądkowym. W naturalnych warunkach koty spożywają trawę, aby sprowokować wymioty i pozbyć się kłaczków. Trawę dla kotów do domowej uprawy znajdziesz w naszym sklepie.
Linienie u kota jako objaw chorób
Wiesz już, że kocie linienie w większości przypadków nie oznacza niczego złego. Jednak jeśli zauważasz, że Twój pupil linieje bardzo intensywnie, zauważasz widoczne „gołe placki” na jego futerku i podrażnienie skóry, warto zabrać go do weterynarza. Nadmierna utrata sierści bywa bowiem oznaką problemów zdrowotnych.
Linienie u kota i choroby skóry
Utrata sierści może zwiastować grzybicze i bakteryjne zakażenia skóry. Towarzyszy im zwykle zaczerwienienie, łuszczenie oraz świąd.
Alergie
Bywa, że mruczki są uczulone na niektóre składniki pokarmowe, czego efektem jest miejscowe łysienie.
Choroby pasożytnicze
Zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne pasożyty mogą powodować przerzedzanie kociej sierści. Problem mogą stanowić pchły, wszoły, a nawet tasiemce i nicienie.
Niedobory witaminowe
Dieta uboga w cenne składniki odżywcze to kolejny powód, dla którego koty mogą tracić sierść. Upewnij się, że karmisz swojego przyjaciela odpowiednio!
Choroby tarczycy
Innym powodem intensywnej utraty sierści są choroby tarczycy – zwłaszcza nadczynność. Objawia się ona także nadpobudliwością, biegunkami i szybką utratą wagi.
Problemy behawioralne
Zdarza się, że koty z problemami psychicznymi same wydrapują lub wygryzają sobie sierść. Jest to objaw silnego stresu.
Obserwuj swojego kota bacznie i jeśli cokolwiek Cię zaniepokoi, odwiedź specjalistę
Linienie u kota: podsumowanie
W zdecydowanej większości przypadków linienie u kotów jest procesem naturalnym, który trzeba po prostu… przetrwać. Jeśli jednak zauważasz, że Twój zwierzak nie tylko tarci sierść, ale intensywnie się drapie, ma problemy trawienne, traci wagę lub zachowuje się niepokojąco, odwiedź weterynarza.