Jakie badania kontrolne wykonać u psa w nowym roku?

2024-01-11
Jakie badania kontrolne wykonać u psa w nowym roku?

Coroczne badania: czemu są konieczne?

My, ludzie, w większości przypadków regularnie odwiedzamy dentystę, wykonujemy badania krwi, kontrole ginekologiczne. Chcemy mieć pewność, że ze zdrowiem jest wszystko tak, jak należy. Pamiętaj, że sprawdzanie stanu organizmu Twojego psa jest równie istotne. Proste badania wykonywane raz w roku pozwolą w porę wychwycić pierwsze nieprawidłowości, które łatwo przegapić. Pies w końcu nie poskarży się, że coś zaczyna go boleć lub że jest nieco bardziej ospały. Warto więc reagować w porę!

Jakie badania warto wykonać psu w nowym roku?

Wpisz badanie swojego psa na listę noworocznych postanowień i już dziś zapisz go na wizytę do weterynarza. Oto kilka procedur, które co roku powinien przejść każdy psiak, bez względu na wiek, rasę czy stan zdrowia.

Podstawowe badanie kliniczne

Podstawowe badanie psa obejmuje kroki takie, jak ważenie, mierzenie, ocenę fizykalną ciała, w szczególności oczu, uszu, zębów i narządów rozrodczych. Weterynarz ocenia także stan sierści, może także osłuchać psiaka i sprawdzić jego tętno. Dzięki takim oględzinom specjalista może wykryć pierwsze niepokojące zmiany.

Badania krwi, moczu i kału

Podstawowa morfologia krwi, badania krwi oraz kału mogą udzielić mnóstwa informacji o stanie zdrowia zwierzaka. Dowiesz się dzięki nim, czy pies jest prawidłowo odżywiony, czy nie ma kłopotów z niedoborami pokarmowymi, czy niewłaściwym poziomem cukru oraz cholesterolu.
Nieprawidłowości w wynikach badań nie muszą być dużym powodem do zmartwień: czasem niedobory pokarmowe u psa można łatwo wyrównać, stosując witaminy i suplementy. Jeśli zostaną wykryte problemy z układem pokarmowym, warto pamiętać o zaletach płynących z probiotykoterapii.

Aktualizacja książeczki szczepień

Sprawdź książeczkę szczepień swojego psa i sprawdź, czy to nie najwyższa pora na ich ponowne wykonanie. Co 2-3 lata należy szczepić psa preparatem pięcioskładnikowym (nosówka, parwowiroza, choroba Rubartha, wirus parainfluenzy i adenowirus), a co roku na wściekliznę i leptospirozę. Pamiętaj przy tym, że coroczne szczepienie psa na wściekliznę zgodnie z przepisami jest obowiązkowe.

Ochrona przeciwpasożytnicza

Odrobaczanie dorosłego psa powinno mieć miejsce minimum dwa razy do roku. Skonsultuj się z weterynarzem, który zarekomenduje odpowiednie dawki i częstotliwość podawania preparatów przeciwpasożytniczych.
W naszym sklepie internetowym znajdziesz świetnie oceniane tabletki na odrobaczanie dla małych, średnich i dużych psów. Psiaki reagują na nie wyjątkowo dobrze, a neutralny smak sprawia, ze ich podawanie jest proste.

Opcjonalnie: badanie cytologiczne

Jeśli jesteś właścicielem niewysterylizowanej suczki, którą planujesz rozmnażać, koniecznie zapisz ją na komplet badań narządów rodnych. Należą do nich cytologia, USG oraz wymaz mikrobiologiczny z pochwy. Warto rozważyć także wykonanie pakietu badań hormonalnych związanych z rozrodem. W tym miejscu przypomnimy, że brak uzasadnionych planów prokreacyjnych względem psa (czyli prowadzenia zarejestrowanej hodowli), powinien skłonić Cię do niezwłocznego zapisania zwierzaka na zabieg sterylizacji!

Zadbaj o zdrowie pupila w nowym roku!

Regularne kontrolowanie stanu zdrowia Twojego psiaka ułatwi zachowanie go w nienagannej formie na długie lata. Jeśli Twój pupil jest w pełni zdrowy i nie wykazuje oznak choroby, coroczny pakiet badań powinien w zupełności wystarczyć.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 6631 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-17
Wszystko ok polecam
2024-05-17
Jak zawsze super,polecam:)
pixel