Jaka karma dla psa z alergią?

2022-07-18
Jaka karma dla psa z alergią?

​Alergia pokarmowa u psa – realny problem

To zadziwiające, lecz leszcze kilkadziesiąt lat temu zdrowie żołądków psów nie zajmowało właścicieli na taką skalę, jak ma to miejsce obecnie. Jeszcze dość niedawno można było spotkać się z przekonaniem, zgodnie z którym czworonóg może zjeść wszystko – zarówno karmę, jak i resztki z ludzkiego stołu.
Prawda jest zgoła inna: układ pokarmowy psa jest niezwykle wrażliwy i podatny na niepożądane reakcje. Dotyczy to szczególnie zwierzaków rasowych.
Alergia pokarmowa manifestuje się w oczywisty sposób: problemami trawiennymi. Pies, który reaguje źle na pokarm, miewa biegunki, wymioty, bóle brzucha. Zdarza się, że wraz z reakcją pokarmową pojawiają się osłabienie, apatia, a nawet wykwity skórne.

​Co powinien jeść pies?

Pies pod względem anatomicznym jest mięsożercą, dlatego to właśnie dobrej jakości mięso powinno stanowić podstawę jego diety. Oczywiście, dodatki w postaci warzyw są również akceptowalne. Nasze pupile nie powinny natomiast spożywać żywności przetworzonej, ludzkich przekąsek i słodyczy, owoców, wszelkiego rodzaju resztek ze stołu. Niewskazany jest również nabiał.
Idealna karma dla psa powinna zawierać wysoki procent mięsa dobrej jakości. To źródło białka, które stanowi dla naszych psiaków najważniejszy składnik diety. Dopuszczalne są złożone węglowodany w postaci warzyw, które dodają energii i sycą na długi czas.
Niestety, w popularnych karmach dla psów znaleźć można wiele składników, które pełnią funkcje wypełniaczy, a jednocześnie działają niekorzystnie na wrażliwy psi żołądek. Należą do nich wszelkiego rodzaju zboża, kukurydza, soja czy laktoza. Są to substancje, które na psy działają szczególnie uczulająco.
Uwaga: pies może reagować źle nawet na wysoko mięsną karmę. Dzieje się tak wówczas, gdy drób, z którego powstała, był karmiony wyżej wspomnianym alergenami, na przykład zbożem lub kukurydzą.

Karma hipoalergiczna: dla psich wrażliwców i nie tylko

Jeśli Twój psiak źle reaguje na podawaną karmę, warto skonsultować jego stan zdrowia z weterynarzem. Specjalista przeprowadzi testy, na podstawie których łatwiej będzie stwierdzić, który składnik mu szkodzi. Zwykle leczenie alergii pokarmowej polega jednak na stopniowej eliminacji produktów z psiej diety i wprowadzaniu nowych.
Rozwiązaniem problemu na pewno okaże się karma hipoalergiczna. To mieszanka składników bardzo delikatnych dla psiego żołądka, o niskim ryzyku uczulenia. Zwykle znajdują się w niej mięso jagnięce, cielęce, indyk, królik, dziczyzna lub ryby. Bardzo rzadko spotykamy karmy hipoalergiczne z kurczakiem, który, jak wspomnieliśmy, uczula ze względu na spożywaną paszę.
Poza mięsem, w hipoalergicznej karmie mogą znajdować się dodatkowe składniki, takie jak bataty, ryż czy kasza. Stanowią one źródło błonnika pokarmowego, który usprawnia trawienie.
Warto dodać, że karma hipoalergiczna może być stosowana przez wszystkie psy. Produkowana jest z najlepszych składników, dlatego możesz mieć pewność, że przysłuży się zdrowiu i samopoczuciu Twojego przyjaciela.

Gdzie kupić dobrą karmę hipoalergiczną?

W sklepie AleZwierzaki znajdziesz rozmaite rodzaje karm dla psich alergików. Zapewniamy, że dobierzesz rodzaj, który odpowie preferencjom smakowym Twojego psa.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6525 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-18
Ok
2024-04-18
Szybko i profesjonalnie
pixel