Jak zabezpieczyć psa przed kleszczami na wiosnę?

2024-03-14
Jak zabezpieczyć psa przed kleszczami na wiosnę?

Uwaga na kleszcze na wiosennych spacerach

Ukąszenia kleszczy zwykle kojarzą nam się z letnimi wypadami do lasu. Trzeba jednak pamiętać, że te groźne pajęczaki pozostają aktywne przez większość roku. Okres hibernacji kleszcza obejmuje zazwyczaj tylko najbardziej mroźną porę, dlatego wraz z pierwszymi wiosennymi dniami owady te budzą się do życia. Oznacza to, że zarówno Ty, jak i Twój pupil powinniście uważać na kleszcze podczas spacerów przez większość roku. Kleszcze bytują najczęściej w wysokich trawach, lecz nie tylko w lasach. Coraz częściej można spotkać je w parkach, a nawet na miejskich osiedlach.
Jakie zagrożenie kleszcz niesie dla Twojego czworonoga? Pajęczaki te przenoszą różne choroby, a wśród najgroźniejszych wyróżniamy boreliozę i babeszjozę. Atakują one cały organizm zwierzaka, w tym również układ nerwowy, doprowadzając do poważnych dolegliwości.
Na całe szczęście możesz uchronić swojego psa przed kleszczami w stosunkowo prosty sposób. Grunt to regularność i znajomość najlepszych metod!

Jak uchronić psa przed kleszczami?

W jaki sposób skutecznie zabezpieczyć psa przed kleszczami, a tym samym groźnymi chorobami? Poznaj najskuteczniejsze metody!

Regularne przeglądy sierści

Pamiętaj, aby po każdym spacerze wyczesać swojego psa i przejrzeć jego ciało pod kątem obecności kleszczy. Skup się na skórze za uszami, pachwinach oraz na brzuchu. To w tych miejscach kleszcze najczęściej znajdują miejsce do wkłucia. Warto zwrócić również uwagę na podeszwy łap pieska.
Jeśli znajdziesz kleszcza u psa, sięgnij po specjalne lasso weterynaryjne i wyjmij owada zgodnie z instrukcją. Po usunięciu kleszcza zdezynfekuj skórę psa środkiem antyseptycznym. Kleszcz usunięty w krótkim czasie od ukąszenia najczęściej nie zdąża zarazić żywiciela, jednak warto obserwować zwierzę. Jeśli dostrzeżesz, że stało się apatyczne, a na jego skórze pojawił się charakterystyczny rumień, jak najszybciej skonsultuj się z weterynarzem.

Krople na kleszcze

Jak skutecznie odstraszać kleszcze od psa? Krople aplikowane na sierść to jeden ze sposobów – dzięki intensywnemu zapachowi, kleszcze, ale także pchły i komary będą trzymać się z dala Twojego zwierzaka. Minusem tego rozwiązania jest krótkotrwałość: krople należy aplikować przed każdym dłuższym spacerem.

Tabletki odstraszające kleszcze

Innym sposobem na ochronę jest podawanie psu tabletek, które uwalniają do krwi zwierzaka substancje, które po ukąszeniu natychmiast zabijają insekta. Tabletki mają atrakcyjny dla zwierzaka smak i są całkowicie bezpieczne.

Obroża przeciwkleszczowa

Jednym z najwygodniejszych sposobów na odstraszanie kleszczy jest obroża nasączona specjalnym środkiem. Wystarczy nałożyć ją psu, a zwierzak zyska skuteczną ochronę nawet na kilka miesięcy. To najlepsze rozwiązanie, jeśli wraz ze swoim pupilem często wybieracie się na długie spacery i nie chcesz regularnie podawać mu żadnych środków przeciw insektom.

Zabezpiecz psa na wiosnę – już pora!

Pamiętaj, że wczesna wiosna to okres, w którym kleszcze budzą się do życia. Nie ryzykuj zdrowia zwierzaka – już dziś zaplanuj skuteczną ochronę! W naszym sklepie internetowym znajdziesz cały dział poświęcony odstraszaniu groźnych insektów.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 6726 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-15
Jestem zadowolony, polecam
2024-06-14
Wszystko przebiegło ok
pixel